Miesto, ktoré bolo dlhý čas výstavnou skriňou filtrovaných „selfíčok“ a vylepšovaných bikini snímok sa pomaly mení na miesto úprimnosti, kde sa ženy neboja ukázať aj svoje chybičky krásy.

Nový fenomén, ktorý ovládol Instagram, sa volá „pimple positivity“ (pozitívne o vyrážkach) a oslavuje všetky nedokonalosti pokožky – akné, ekzémy, psoriázu...

Celebrity a influenceri, ktorí sa donedávna neodfotili s jediným vláskom nakrivo, dnes vyzývajú ostatné ženy, aby sa nebáli ukázať to, čo doteraz zakrývali a oni sami im idú príkladom.

Modelka a influencerka Belle Lucia

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

No one is perfect - Left is me as a teenager. I struggled with acne for many years as a young girl, not only was it isolated to just my face but it affected my chest and back. This severely affected my self esteem and I had to stop modelling as a result. I'm posting this to hopefully help those out there suffering with acne or anyone worrying about the way they look because when I was young I wish someone would have told me that your looks don't define you and even the "models" you see on advertisements aren't perfect. ❤️❤️❤️❤️ For anyone wondering - I cured my acne with Roaccutane, many years ago, it was really harsh on my body but it was the only thing that worked, also anyone wondering about scarring - I'm really lucky I never scared ❤️ (got to thank mum for stopping me from picking)

Príspevok, ktorý zdieľa 🌸 B E L L E L U C I A (@belle_lucia),