Poschodový dom v malej dedinke pri Šamoríne má 5 izieb a zariadený je v industriálnom štýle. Petra a Filip zatiaľ stihli zariadiť interiér tak, aby v ňom mohli bývať, a do záhrady sa chcú pustiť hneď, ako im to dovolí počasie.

„Pre nás sú práce v dome veľmi šťastným obdobím. Nikam sa neponáhľame. Stále niečo vymýšľame, vylepšujeme a tešíme sa z toho, že si zariaďujeme svoj prvý domov. Veľmi nás to spája. Keď niečo potrebujeme do domu, nikdy si nehovoríme, čo si ideme kúpiť, ale čo si ideme vyrobiť a potešiť sa,“ povedala nám Petra hneď po uvítaní.

Obklad v kuchyni zvládli sami.
Obklad v kuchyni zvládli sami.
Zdroj: Miro Miklas

Kto tu býva

Petra (27) je rockerka a spolu so svojím partnerom Filipom (31) milujú nablýskané motorky a rachot motorov. Pochádzajú zo stredného Slovenska, odkiaľ sa presťahovali do podnájmu v Bratislave. Pred 4 rokmi sa rozhodli vymeniť byt za dom, ktorý sa im ešte pred narodením dcérky podarilo dotvoriť podľa vlastných predstáv.

Nepremrhá ani minútku

Peťa sa stala pred pár mesiacmi maminou a teší sa, že môže ostať na materskej. Teraz nemusí každý deň cestovať do Bratislavy, čo jej dáva oveľa väčší priestor na to, aby mohla všetok svoj čas venovať rodine, zariaďovaniu domu a aj svojmu koníčku – práci s drevom. Kým maličká spinká, vyrába z neho rôzne veci do domácnosti a zdobí ho vypaľovaním. „Myslím si, že ideálne je, keď dieťatko už od útleho veku vidí, že domov nemusí byť len o pozeraní televízie a zbytočnom naháňaní sa za niečím, ale môže to byť čas strávený kreativitou, ktorá teší, inšpiruje a zároveň do istej miery vzdeláva.“

Aj obraz je s motorkárskym motívom.
Aj obraz je s motorkárskym motívom.
Zdroj: Miro Miklas
Čierna farba sa nachádza v takmer každej izbe, no priestor nepôsobí tmavo.
Čierna farba sa nachádza v takmer každej izbe, no priestor nepôsobí tmavo.
Zdroj: Miro Miklas

Z brzdy, sviečok a pružín

Už po prekročení prahu sme si všimli, že partneri, ktorí nedajú dopustiť na jazdu na dvoch kolesách, si interiér zariadili tak, aby im to, čo majú radi, pripomínal každý kútik. V chodbe je vešiak na prilby, ktorý vyrobili z kotúčovej brzdy z motorky, ďalší má namiesto vešiačikov vypálené sviečky z motora a lampy visia zo stropu na pružinách z motorky.

Vešiaky vyrobené zo súčiastok motorky.
Vešiaky vyrobené zo súčiastok motorky.
Zdroj: Miro Miklas
Stôl v kuchyni skrášlila vypálením motívu motoriek.
Stôl v kuchyni skrášlila vypálením motívu motoriek.
Zdroj: Miro Miklas

Namiesto jahôd rukavice

Ich koníček im pripomína aj veľký obraz so scénou, ktorú vidí každý motorkár spoza prilby na cestách. Pod ním je kovová skrinka s otvorenými policami, kde v premaľovaných košíkoch od jahôd je uložené všetko, čo potrebujú mať v predsieni. Nazreli sme aj do kúpeľne pri vchode, kde nás zaujal zaujímavý vešiak vyrobený zo špagátu a z dreva.

Bývanie za facku

Okrem toho, že si naši hostitelia sami položili podlahy, vymaľovali a obložili steny, vyrobili si aj nový nábytok alebo zrepasovali starý. V obchode kúpili iba kuchynskú linku a sedaciu súpravu. „Nás fakt nebaví chodiť po obchodoch, radšej si všetko vyrábame,“ vysvetlila nám Petra, ktorá od pôrodu už stihla urobiť nielen jedálenský stôl, police či novú knižnicu, ale aj zopár doplnkov, ktoré predáva cez internet. Popri každodennom kuchtení, upratovaní a starostlivosti o maličkú to znamená veľa pílenia, brúsenia, vypaľovania…

Posteľ z hranolov

Spolu s Filipom urobili aj posteľ do spálne. Základ je z hranolov, ktoré použili na terasu. Povrch opracovali vibračnou brúskou, aby bol hladký, bez triesok a následne ich natreli prípravkom proti škodcom. Krajné odspodu pripevnili k dvom latám, ktoré posteľ vyvýšili a zároveň zabezpečili aj cirkuláciu vzduchu, ostatné hranoly sú na ne len voľne vložené.

Z drevených hranolov si vyrobili posteľ.
Z drevených hranolov si vyrobili posteľ.
Zdroj: Miro Miklas

Namiesto spálenia do spálne

Pri výrobe postele ostalo pár odrezkov, ktoré mali pôvodne skončiť ako triesky v piecke, avšak ich „životná cesta“ sa trochu zvrtla, prezradil nám Filip a dodal: „Petra miluje drevo a aj z toho najmenšieho kúska vždy niečo urobí.“ V spálni tak jej pričinením pribudli podstavce na kvetináče a tlmené svietidlá s LED pásikmi, ktoré si môžu v noci rozsvietiť malým štuplíkom na spodnej strane kruhu.

Ešte stále niečo chýbalo...

Jasné, obraz! Na ten zasa Petra použila odpadové drevo – odrezky z dreveného obkladu, ktorým obkladali kúpeľňu. Spílila hrany do oblúka a z machu a dreva, na ktorom sa už podpísal čas, vytvorila obraz s motívom prírody podľa svojich predstáv. Hotové dielo posadila na stojan, aby sa vyhla vŕtaniu dier do steny a nemusela počúvať: „Zase ďalšie diery? Kto to bude opravovať?“

Béžová farba harmonizuje priestor.
Béžová farba harmonizuje priestor.
Zdroj: Miro Miklas

Na strome sú fotografie zo stavby domu.
Na strome sú fotografie zo stavby domu.
Zdroj: Miro Miklas

Kúpeľňa snov

Kúpeľňu si domáci vytvorili s minimálnymi nákladmi. Časť steny i vaňu obložili smrekovým drevom a vyrobili si stôl pod umývadlo s masívnymi nohami. V bazáre kúpili starý smaltovaný lavór za 2 €, ktorý ešte upravia na umývadlo. Petra miluje vymýšľať kadejaké typy svetiel. Jedno také vyrobila aj do kúpeľne. Vyrezala si doštičku a nafarbila ju na bielo-sivo ako stôl, aby sa hodila k dlažbe s efektom hviezdnej oblohy. Do stredu vyrezala otvor na kábel a lampu uzavrela čiernym krytom zo starého lampáša, ktorý našla v pivnici starého otca. „Aj keď kúpelňa nie je ešte celkom dokončená, už teraz je to moja najobľúbenejšia miestnosť a chodím sa tam len tak pošpacírovať a pokochať,“ teší sa kreatívna mamička.

V kúpeľni dominuje drevo.
V kúpeľni dominuje drevo.
Zdroj: Miro Miklas

Spriaznené motodielne

„Veľa doplnkov a nábytku sa nám podarilo vyrobiť vďaka priateľstvám v mototechnách, kde mi odkladajú súčiastky na vyhodenie,“ ukazuje nám Petra veci, ktoré vyrobila, a aj nábytok v pracovni, ktorý je od rodičov. „Nikto ho už nechcel a po zrenovovaní sú z neho krásne, originálne a hlavne veľmi praktické kusy. Doplnili sme ich fotografiami na ktorých vidieť, ako náš dom rástol. Zavesili sme ich pomocou malých štipcov na strom.“

Aj stolík v obývačke má svoj príbeh. Je to vlastne debňa, v ktorej im doviezli závažia na cvičenie. Celý ich dom je dôkazom, že nie všetko je o peniazoch, a ak doň vložíte lásku, svoju prácu a rozum, vytvoríte si domov, v ktorom sa budete určite cítiť dobre.

Barový pult oddeľuje kuchyňu od obývačky.
Barový pult oddeľuje kuchyňu od obývačky.
Zdroj: Miro Miklas