Práve fenoménu tvorby a šírenia takto prispôsobených diel v dobách, kedy u nás nebolo možné dostať sa k ich oficiálnym verziám, sa venuje dokumentárno-komediálny film Králi videa. Do kín bude uvedený 1. októbra.

Ilustračné foto.
Zdroj: Artactive Film Production

Snímka, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii, mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu. Vystupuje v nej množstvo známych osobností dobovej video scény, z ktorých sa neskôr stali úspešní publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia či majitelia videopožičovní. Nechýba však ani „línia spravodlivosti“ a pohľad zástupcov zákona, ktorých úlohou bolo práve takýchto „pirátov“ loviť. Okrem rozhovorov ponúkajú Králi videa aj viacero hraných scén, približujúcich svojskú aktivitu v svojskej dobe aj tým, ktorí ju nemali možnosť zažiť.

Ilustračné foto.
Zdroj: Artactive Film Production

Všetko nasvedčuje tomu, že sa tvorcom podarilo namiešať kokteil bohatý nielen na informácie, ale aj na mimoriadne zábavné momenty. Popri nadšených ohlasoch z Českej republiky, kde snímka od svojho uvedenia zbiera veľmi pozitívne recenzie, to dokazuje aj najnovšie ocenenie z Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany. Králi videa si z neho odniesli Cenu divákov, ktorej držiteľa určujú hlasovaním priamo návštevníci podujatia.

„Cena divákov nás veľmi teší! Dokument nakrútili filmoví nadšenci pre filmových nadšencov, takéto ocenenie je teda obrovským zadosťučinením. Veríme, že sa podobne bude film páčiť aj návštevníkom kín,“ hovorí slovenský výkonný producent Igor Kovács z Artactive Film Production a dodáva, že ho najviac teší, ak sa publikum na snímke zabáva. „Nakrútili sme dokumentárnu komédiu, smiech je pri jej sledovaní úplne na mieste.“

Ilustračné foto.
Zdroj: Artactive Film Production

“Z pôvodného projektu filmových nadšencov sa nám podarilo urobiť kvalitný dokumentárny film, ktorý priláka do kín množstvo nielen tých divákov ktorí si danú dobu pamätajú ale aj mladšiu generáciu, ktorej film ponúka zábavný pohľad na dobu nie tak vzdialenú.” hovorí producent Peter Slezák.

Film Králi videa produkovali slovenské produkčné spoločnosti Artactive Film Production a Blackout Productions a do slovenských kín ho prinesie distribučná spoločnosť Continental film.

Ilustračné foto.
Zdroj: Artactive Film Production

Trailer filmu: