Coutney ako štvorročná ochutnala LSD, v pätnástich odišla z domu, začala fetovať a zarábala si striptízom. Čo najhoršie doposiaľ vyviedla Markéta Konvičková?

Markéta: Práveže nič, ja som odjakživa strašné slušniatko. Možno ma puberta ešte doženie, ale skôr si myslím, že nie.

Keď sa Cobainovi rodičia rozviedli, mal sedem rokov a premenil sa na introverta, ktorého nič okrem maľovania a spevu nezaujímalo. Je v živote Mira Šmajdu niečo, čo ide bokom kvôli hudbe?

Miro: Zhodou okolností aj ja som mal sedem rokov, keď sa naši rozviedli. Nebol som preto zakríknutý, ale inak som tiež všetok svoj čas a energiu venoval radšej hudbe než škole. Škola mi bola ukradnutá. A spomínam si, že raz sa mi jedna frajerka sťažovala, lebo mala pocit, že na ňu kašlem a zaujímam sa iba o kapelu. Dnes už viem, že potrebujem po svojom boku ženu, ktorá ma bude brať takého, aký som, aj s mojou vášňou k hudbe. A ja budem za odplatu rovnako rešpektovať ju.

475400

Kurt a Courtney boli ako deň a noc. On schovávajúci sa pred svetom, ona túžiaca po pozornosti médií. Zažili ste už niekedy také silné priťahovanie protikladov?

Miro: Zatiaľ som nenatrafil na ženu, ktorá by bola mojím presným opakom. Ale asi by mi to neprekážalo. Vždy sa mi páčili ženy, ktoré boli presným opakom rockeriek. Páčia sa mi skôr jemné typy.
Markéta: Možno to bude znieť zvláštne, ale ja som ešte nikdy nebola zamilovaná.

Keď sa Courtney začalo dariť, u Kurta prepukli depresie. Mal pocit, že mu nevenuje toľko času, takže ho už nemiluje. Išli by ste do takéhoto vzťahu?

Miro: So speváčkou som ešte nerandil, takže to neviem posúdiť. (smiech) Ale myslím, že láska hory prenáša, a riešenie sa dá nájsť aj v takomto prípade. Aj ja snívam, že raz budem mať rodinu s nejakou zlatou partnerkou, ale kedy sa to stane, to neviem. Zatiaľ je to vo hviezdach. Na pílu tlačiť nemusím.
Markéta: Čisto teoreticky áno, ale verím, že to musí byť náročné.

Keď sa kultovému páru narodila dcéra Francis Bean, Kurt pri pôrode omdlel. Teoretická otázka: Chcela by Markéta raz svojho muža pri pôrode?

Markéta: Ojha, to je ťažká otázka. Ja by som to asi nechcela, ale verím, že sú aj dôvody, prečo by to muž mal zažiť. Možno si potom začne tú ženu viac vážiť. Ale možno sa z toho nikdy nespamätá. (smiech)

Kurtove drogové depresie vyústili do pokusov o samovraždu. Hovoril, že ho už hudba nebaví a že sa pred fanúšikmi pretvaruje. Myslíte si, že by vás raz hudba mohla prestať baviť?

Miro: Je jasné, že drogy a alkohol môžu zmeniť charakter človeka a jeho pohľad na to, čo robí. Ja niečomu podobnému neholdujem, a tak nepredpokladám, že by ma hudba mohla niekedy omrzieť.
Markéta: Každému sa môže stať, že ho omrzí to, čo mal predtým rád. Dokonca aj vo vzťahoch, preto je toľ ko rozvodov. Ale je hlúposť riešiť to samovraždou.