Kým otec hrá okrem seriálu Búrlivé víno aj v Česku, syn naberá skúsenosti v seriáli Chlapi neplačú.

Timur, chalani v tvojom veku utekajú zo školy von, hrať futbal alebo k počítaču. Ty utekáš domov učiť sa texty do seriálu alebo na dramatický krúžok či gitaru. Nechýba ti voľný čas?

Timur: Nie. Nevnímam sa ako klasický tínedžer. Mám už aj pracovné povinnosti a natáčanie ma momentálne veľmi baví. Herectvo ma bavilo ešte predtým, ako som začal chodiť do dramatického krúžku v Luduse. Rád som sa hral na iných ľudí.

Maroš: Mňa sa tiež často pýtali, či mi neprekážalo, že som trávil čas medzi dospelými. Moja odpoveď je jasná – detstvo som síce stratil, ale na druhej strane sa hrám dodnes. (smiech)

Takže Timur pôjde vo vašich šľapajach?

Maroš: Neviem, možno, ale ešte sme sa o tom nebavili. Hlavne, že ho to baví. Vidím na ňom, že je dostatočne vnímavý. Je síce, tak ako deti bývajú, netrpezlivý, keď mu chcem niečo vysvetliť. Tvári sa, že ho otravujem, lebo to už dávno vie, ale mám pocit, že to počúva aj spracúva. Frajera len hrá.

Timur: Ale ja tatove rady beriem, lebo viem, že to myslí dobre.

Využíva herecký talent aj doma na vás?

Maroš: Stále! (smiech)

Timur: Skôr mu hrám na nervy. (smiech)

Čo hovoríte na Timurov herecký výkon, aj mu radíte?

Maroš: Keď začínal, radil som. Teraz nemám toľko času sledovať ho v televízii. Ale sem-tam sa na to spolu pozrieme, poviem mu môj názor, a tak všeobecne mu to herectvo vysvetľujem. Svoju postavu si musí farbiť sám. Je to na ňom. Dnes na pľaci nie je čas sa učiť. Timur si nemôže dovoliť prísť tam bez toho, žeby vedel texty. To by som neprežil ja. (smiech)

Timur: Mám z toho trochu stres, že prídem a pokazím to, ale niekedy som aj rád, že to ide tak rýchlo. Keď tam trávim 5 až 6 hodín, tak mi ten obraz rýchlo ubehne a môžem ísť na ďalší.

Timur zbiera herecké skúsenosti v seriáli Chlapi
Timur zbiera herecké skúsenosti v seriáli Chlapi
Zdroj: PETER KORČEK

Manželka vás neprehovárala, že jeden herec v rodine stačí? Predpokladám, že rozvážanie do školy, na krúžky i natáčanie rieši ona.

Maroš: Áno, nemá to ľahké, lebo každé z detí si vybralo iný hudobný nástroj, každý to má na inom mieste a v inom čase. Neviem, ako toto dopadne, keď sa opäť zamestná. (smiech) Ale Timurovi to nijako nevyhovárala. Dokonca s ním bola na kastingu, lebo ja som bol v tom čase v Prahe.

Timur: Mama to berie v pohode, len keď sa učím scenáre a ešte to neviem, tak je trochu nervózna a pripomína mi, že som si to vybral ja, a tak to teraz musím rešpektovať a naučiť sa texty.

Timur sa o kastingu do seriálu nedozvedel od vás, ale z televíznej upútavky, ktorú ste načítali vy. Rozhodol sa však sám. Dávate všetkým trom deťom vo výbere voľnosť?

Maroš: Áno. Razím takú voľnejšiu výchovu, že by sa mali samy rozhodnúť a rodičia by to mali len usmerňovať. Nabádame ich však k novým záľubám a mama sa o nich stará. Ja len trvám na tom, aby vedeli hrať na hudobný nástroj. To sa im vždy zíde. Ak si tým aj nebudú zarábať, kedykoľvek si môžu len tak pre seba zahrať. Timur chodí na gitaru. Tamarka (14) päť rokov na klavír nadávala, teraz si sama vyhľadáva piesne na internete a hrá si ich, čo je veľmi príjemné. A Marko (5) si vybral husle. Na školskom koncerte videl malých huslistov a povedal, že chce byť huslistom aj on.

Timur: Gitara je veľmi dobrý nástroj. Hrám na španielke, ale mám doma aj elektrickú. Dostal som ju pred rokom od tata na narodky.

Maroš: Naivne som si myslel, že ho tým dokážem motivovať, ale nakoniec na nej hrávam len ja. (smiech) Jeho to chytí, možno...

Tamarka a Marko netúžia po herectve?

Maroš: To zatiaľ nevieme. Ale Marko bude podľa mňa veľký herec. Zatiaľ si to však celé aj sám režíruje. (smiech) Ale vidieť, že Timurovi trochu závidí. Tamarka sa nevie rozhodnúť.

Timur: Tamarku musíme dobre vydať. (smiech)

Maroš: Aj ty by si sa mohol dobre oženiť, ako sa to podarilo mne.

Timur: Noo... Ale hej, mamina je dobrá. Toto tam dajte!

Čas letí. Kto by si pred tromi rokmi pomyslel,
Čas letí. Kto by si pred tromi rokmi pomyslel,
Zdroj: RCA

O záujemkyne zrejme nebude núdza. Už si v tom štádiu, že baby môžeš?

Timur: (smiech)

Maroš: To by aj mňa zaujímalo, ako si na tom?

Timur: Baby áno!

Maroš: Už? (smiech)

A máš aj vážnu známosť?

Timur: Veľmi vážnu zatiaľ nie.

Maroš: Ale už mu vytvorili fan page.

Timur: Mám asi 300 lajkov.

Maroš: Tak málo?

Timur: Babky nemajú facebook. A hlavne tie to pozerajú a aj sa mi prihovárajú.

Maroš: Lebo ony sa nehanbia! (smiech)

Vidím, že si veľmi rozumiete. Ako spolu trávite čas?

Timur: Netrávime, pracujeme. (smiech) Ale keď môžeme, ideme na motokáry.

Maroš: Tam sa mu zapáčilo. My toho času nemáme naozaj veľa. Sme radi, keď si raz za čas môžeme dať celá rodina spolu aspoň obed alebo večeru.

Takže sadnete k diárom a plánujete.

Maroš: Je to zaujímavé. Niekedy má Timur viac filmovacích dní ako ja. Aj minule šla manželka s Tamarkou a Markom na Sardíniu a Timur nemohol, lebo mal filmovacie dni. Takže my, pracujúca trieda, sme točili.

Timur: Aby oni mohli ísť na Sardíniu. (smiech)

Školu nevynecháva?

Maroš: Nie, dal som takú podmienku. Točiť môže, ale školu vynechávať nie. Aj to dodržiava, len teraz, keď sa skôr stmieva, nás požiadali, či by mohol párkrát vynechať, ak sa dobre učí. V škole povedali, že áno. Takže toto je výnimka. Prial by som si, aby to všetko stíhal a zvládal aj ďalej. Dal mi na to slovo.