Ako je v Monackom kniežatstve dobrým zvykom, narodenie tretieho dieťaťa hollywoodskej hviezdy princeznej Grace a monackého princa Rainiera III. Stephanie Marie Elisabeth Grimaldi ohlásilo 1. februára 1965 dvadsaťjeden delových sálv. Najmladšiu obyvateľku kráľovského dvora odmalička všetci rozmaznávali. „S Caroline a Albertom si robí, čo chce. S manželkou a so mnou tiež, keď si nedáme pozor. Je dosť autoritatívna a vynachádzavá,“ povedal hrdý otec.

Stephanie bola ako dieťa veľmi plachá a uzavretá. Mala talent na kreslenie, rada cvičila, plávala, no bola aj veľmi nezávislá, trucovitá a tvrdohlavá. Už vtedy jej z plavej hlavy vytŕčali čertovské rožky. Mama ju volala „divé dieťa“ a učiteľky tiež čoskoro pocítili jej rebelskú povahu. Nechcela, aby ju ľudia brali ako princeznú. Chcela sa čo najviac podobať bežným mladým ľuďom, preto chodila najradšej v tričku a rifliach, za čo si vyslúžila prezývku princezná Blue jean, jazdila na skútri, počúvala walkman, jedla vo fastfoodoch.

Ako malá s rodičmi
Ako malá s rodičmi
Zdroj: isifa

Kráľovský spoločenský život sa jej priečil a keď sa dalo, vždy sa z oficiálnych udalostí uliala. Dlho bola veľmi detinská a cítila sa dobre v role rozmaznávaného miláčika rodiny. Stephanie vychovávali vo veľmi liberálnom duchu. Grace bola úžasná, veľmi demokratická matka. Materstvo bolo pre ňu to najdôležitejšie v živote. A princ Rainier v detstve okúsil strohú výchovu. Rodičov mohol vidieť až po piatej, aj to len hodinu, inak trávil celé dni s vychovávateľkami.

Preto sa rozhodli vychovávať svoje deti liberálnejšie. Tak, ako keby boli bežnými malými Monačanmi bez výsad, ktoré im prinášalo ich postavenie. Aj od učiteľov žiadali, aby k nim pristupovali rovnako ako k iným deťom. „Deti sa nechceli líšiť. Chceli byť ako ostatní. S manželom sme urobili, čo bolo v našich silách, aby žili podobne,“ spomínala Grace.

No predsa sa líšili. Mali všetko, o čom sa bežným deťom ani nesníva. Vlastný kolotoč, pred palácom okruh s ozajstnými autíčkami, živé zvieratá, dievčatá kuchynku, ktorá naozaj fungovala, Albert živých „vojačikov“. A k tomu milujúcich rodičov. Herec Gregory Peck spomínal, aké šťastie vyžarovalo z kniežacích detí, keď bol u nich na návšteve.

Nečakaná smrť

Stephanie vyrastala v relatívnom pokoji, lebo pozornosť médií sa upriamovala na staršie deti a Grace ju pred nimi veľmi chránila. „Nedovolíme, aby jej pokazili detstvo ako Caroline.“ V puberte z nej vyrástlo pekné dievča s modrými očami a so štíhlou atletickou postavou a začali sa okolo nej točiť chlapci. Stephanie si ich pozornosť vychutnávala.

V 80. rokoch sa pokúšala o spevácku kariéru.
V 80. rokoch sa pokúšala o spevácku kariéru.
Zdroj: isifa

Už v pätnástich prežila prvú lásku s Michaelom Bosém, v roku 1982 sa zoznámila s mladým Jeanom-Paulom Belmondom, s ktorým chodila behať a hrať golf. Grace ju chcela uviesť do sveta módy, preto poprosila Marca Bohana, či by nemohla stážovať u Diora. Zdalo sa, že princeznej v jej rozprávkovom živote nič nechýba, no 13. septembra 1982 sa rozprávka skončila. S matkou sa vracali z farmy v Rocagel vo Francúzsku a v prudkých serpentínach havarovali. Stephanie vyviazla z nehody so škrabancami, no Grace v nemocnici zraneniam podľahla.

Oficiálna verzia tvrdila, že dostala za volantom porážku, neoficiálne sa šepkalo, že auto viedla sedemnásťročná Stephanie. Smrť matky ju poznačila na celý život. Dodnes sa z nej nespamätala. „Nielenže som musela prejsť traumou, že som taká mladá stratila mamu, ale ešte som aj sedela vedľa nej, keď sa to stalo,“ zverila so o mnoho rokov neskôr.

Kráľovská rebelka

Keď sa z tragédie trocha spamätala, začala v roku 1983 pod vedením Marca Bohana pracovať ako stážistka u Christiana Diora. Princezná v tvorivom tíme priniesla značke Dior obrovskú publicitu. Stala sa jej múzou a tým, že nosila Dior na všetky príležitosti, pritiahla aj mladú klientelu. V roku 1984 debutovala ako modelka v haute couture špeciáli španielskeho časopisu ĄHola!. Onedlho zdobila obálku nemeckého Vogue a v júli 1985 amerického Vanity Fair.

Stephanie s Beldmondovým synom Paulom
Stephanie s Beldmondovým synom Paulom
Zdroj: isifa

Stala sa tvárou švajčiarskej kozmetickej značky Payot a v roku 1986 sa objavila aj na obálke francúzskeho Vogue na fotkách Helmuta Newtona. Kniežaciemu otcovi však jej kariéra modelky nevoňala, a tak skončila rýchlejšie, ako sa začala. Stephanie sa vrhla na módny dizajn. V tom istom roku navrhla s priateľkou Alix de la Comble vlastnú kolekciu plaviek Pool Position, ktorú predstavila v Športovom klube v Monaku. O rok prišla s druhou kolekciou, no čoskoro ju módny dizajn omrzel a vrhla sa na spevácku kariéru. V roku 1986 nahrala veľmi úspešný hit Ouragan (Ako uragán) a jeho anglickú verziu Irresistible (Neodolateľná), ktorá sa dlho držala v Top 10 francúzskej hitparády.

V roku 1991 podnikla prvú a poslednú šnúru koncertov po Európe a Amerike ako promo k svojmu novému albumu Stephanie. No kritici ho zniesli pod čiernu zem a princezná spev zabalila. Dnes na plodné 80. roky spomína s hrdosťou: „Rada plním svoje oficiálne povinnosti, ale vždy som chcela byť nezávislá a mať svoju vlastnú kariéru. A na princeznú som ju dosiahla naozaj nevšednú.“ V 80. rokoch však svet pomaly spoznával aj inú princeznú Stephanie.

Jej búrlivý ľúbostný život zapĺňal titulky časopisov viac ako jej práca a tlač jej dala prezývku kráľovská rebelka. Dnes sa obhajuje slovami: „Zistila som, že môžem byť šťastná, že vôbec žijem. Otvorila som náruč budúcnosti. Nikto sa nikdy nepokúsil naozaj pochopiť moje správanie, ktoré iba odrážalo moje rozhodnutie užívať si život naplno.“

V 80. rokoch sa objavila ako modelka prestížnych
V 80. rokoch sa objavila ako modelka prestížnych
Zdroj: isifa