Váš syn Martin už dlho žije so svojou rodinou v Kanade. Oslávili ste spolu sviatky?

Vianoce predtým tu boli všetci štyria – Martin s manželkou a ich deťmi, teda mojimi kanadskými vnukmi (Mylo a Romi, pozn. red.) Tento rok neprileteli. Ale je to v poriadku, lebo mama mojej nevesty žije sama a tentoraz chceli stráviť sviatky s ňou. Chceli byť vo svojom domácom prostredí, teda v Kanade, ale občas sa podarí, a prídu k nám.

Vnuci majú zaujímavý pôvod.

Mylo a Romi sú krásni a roztomilí miešanci. Ich mamina je pôvodom Číňanka, ktorej rodičia pochádzajú z Hongkongu.

Takže okrem angličtiny a češtiny budú hovoriť aj po čínsky?

To neviem. Je fakt, že keď idú so svojou druhou babičkou napríklad na obed alebo večeru do čínskych reštaurácií, tak Mylo, ten starší, už perfektne ovláda názvy čínskych jedál. Ale to je zatiaľ iba začiatok. Možno áno, možno sa obaja raz rozhodnú, že sa budú učiť čínštinu, ale zatiaľ je to vo hviezdach.

Dá sa už vytušiť, či pôjdu v stopách svojho otca alebo českej babičky? Že ich neminie umelecká sféra?

Teraz to bude odo mňa špekulácia, ale pravda je, že Mylo je veľmi muzikálny. Už keď bol maličký a išli sme spolu na prechádzku, keď začul hudbu, okamžite tancoval. Nedávno začal chodiť na hodiny break-dancu. Má päť rokov a je dosť hyperaktívny, takže sa potrebuje niekde vybiť.

Nelákalo vás presťahovať sa za nimi do Kanady?

O tomto som nikdy neuvažovala. Keď za nimi letím, tak sa vidíme aj dvakrát do roka na štrnásť dní. Navyše, dnes je doba skypu, takže sa môžeme vidieť aj počuť každý deň. Iste, že to nie je to isté, ako byť spolu naozaj, ale zaplať Pán Boh aspoň za to.

Ešte pred dvoma rokmi ste neboli zmierená s tým, že Martin žije s rodinou tak ďaleko. Už je to lepšie?

Myslím, že som sa s tým zmierila. Je dospelý človek. Každý žije tam, kde žiť chce, kde má prácu, rodinu... Samozrejme, že by som bola rada, keby býval napríklad v Európe, potom by sme sa videli častejšie. Ale je to tak, ako to je.

3x Marie Rottrová

  • Pochádza z muzikantskej rodiny – otec bol organista v kostole, mama speváčka. Istý čas pracovala ako banková úradníčka.
  • Z prvého manželstva má dvoch dospelých synov, obaja sú úspešní hudobní skladatelia.
  • Jej súčasný partner je o pätnásť rokov mladší Milan Říha.