V seriáli za Sklom hráte drsniačku so zbraňou v ruke a v seriáli Som mama zase krehkú tehotnú ženu. Predpokladám, že lepšie sa vám hrá postava v Som mama.

– Áno, je to tak. Situácie v seriáli Som mama sú mi omnoho bližšie, ako boli tie v Za sklom. Niektoré až tak, akoby boli vystrihnuté z môjho života. Konkrétne pri jednej scéne, keď som ju prvýkrát čítala, až som odhodila scenár, ako som sa naľakala, že je presne o tom, čo som momentálne prežívala ja v súkromí.

Je to občas aj naopak? Neprichytili ste sa pri tom, že ste si nejakú postavu priniesli domov a hrali?

– (Smiech) Nie. Nechávam ich na pľaci. Snažím sa udržať si zdravý odstup. Samozrejme, že doma nad svojimi postavami premýšľam a v mysli sa im venujem, ale neovplyvňujú moje správanie tak, že by si Juraj alebo deti povedali, že toto nie je ich mama.

S partnerom Jurajom Lojom si prešli aj krízami, no sú zohratá dvojica.
S partnerom Jurajom Lojom si prešli aj krízami, no sú zohratá dvojica.
Zdroj: archív Z.K.

Vraj ste v herectve pociťovali vyhorenosť, po prestávke ste však opäť v plnom nasadení. Robíte niečo inak ako kedysi?

– Vyhorenosť prišla v období, keď sme točili Ordináciu v ružovej záhrade. Postupne ma ten stereotyp a vysoké pracovné nasadenie ubíjali. Síce som popri seriáli mala aj úspešné divadelné predstavenia, ale postupne som už ani z nich nevedela mať radosť. Na seba, relax, koníčky som nemala skoro vôbec čas. Večer som prichádzala domov na smrť unavená, ale nevedela som zaspať. Bolo aj tak, že som si pomohla pohárom vína, po ktorom som konečne zaspala. Bolo mi jasné, že to takto nemôže ísť ďalej. Aj to bol jeden z dôvodov môjho odchodu do New Yorku. Odvtedy som v takom nekonečnom seriáli, našťastie, neúčinkovala. Labyrint, Tajné životy, Za sklom, Milenky, Som Mama sú všetko krátke projekty. Prácu na nich som si maximálne užívala. Musela som myslieť aj na deti, ich potreby a čas, ktorý som im chcela venovať.

A darí sa vám dnes popri deťoch, práci a domácnosti venovať aj sebe?

– Ani nie. Vo venovaní sa samej sebe sa musím ešte polepšiť. Je to už síce lepšie, ako to bolo kedysi, ale stále sa mi to nedarí podľa mojich predstáv. Ale už mám naplánované nejaké veci a aktivity ktoré po ukončení seriálu podniknem.

Už je to síce istý čas, čo ste krátkovlasá, no musím sa opýtať – chýba vám občas dlhá hriva?

– Boli také obdobia, ale momentálne som úplne spokojná. Hlavne s príchodom tepla som presvedčená, že je to takto úplne super.

S partnerom Jurajom Lojom ste spolu už 11 rokov. Deti vzťah určite ovplyvnia, u niekoho k horšiemu, u niekoho k lepšiemu – ako to bolo u vás?

– Klamala by som, keby som tvrdila, že sme nemali ťažké obdobia. Pre nás oboch je obdobie rodičovstva veľkou školou a skúšky prichádzajú stále. Snažíme sa ich zvládnuť. Zatiaľ si myslím, že nám to ide dobre. Netvrdím, že na jednotku, ale zlé to nie je. Učíme sa, ako byť rodičmi a zároveň partnermi.

S deťmi vám pomáha, aj keď pracujete. Nestane sa niekedy, že vám vydesene volá: Príď domov, neviem si rady?

– (smiech) Zatiaľ sa to nestalo.

Zuzana Kanócz: „Rodičovstvo je veľká škola a skúšky
prichádzajú stále..“
Zuzana Kanócz: „Rodičovstvo je veľká škola a skúšky
prichádzajú stále..“
Zdroj: TV JOJ

Ak by ste mali povedať jednu vlastnosť, ktorú si na Jurajovi najviac vážite, ktorá by to bola?

– Pri otázkach takého typu sa vždy zaseknem. Prosto toho človeka milujem alebo nemilujem, vážim si ho alebo nevážim. Má mnoho dobrých vlastností, ako aj tých horších, a tak je to ok. Dávať ich do poradovníka mi príde divné.

Na čom sa najčastejšie škriepite? Sú vaše hádky iné ako kedysi?

– Prosím? My sa predsa nehádame! (smiech) Nie, jasné, že sa hádame. Väčšinou sú to také tie nedorozumenia pre nedostatočnú komunikáciu, pre rozdielnosť muža a ženy a tiež pre naše dosť odlišné povahy.

Kto väčšinou prvý povie „prepáč“?

– Myslím, že tak narovnako.

A kto je pri výchove prísnejší?

– Nepovedala by som, že som prísnejšia, len mi skôr prasknú nervy. Hlavne, keď som vyčerpaná a nevyspatá. Vlastne už päť rokov nepoznám neprerušený spánok.

Nedávno sme mali Deň matiek. Čo vás naučila vaša mama, na čo si pri výchove detí vždy spomeniete?

– Veľa sa nám venovala. Bola veľmi šikovná. Po nociach nám šila princeznovské sukne a závoje, v ktorých sme sa so sestrou celé dni hrávali. Každý večer nám čítala rozprávky na dobrú noc, pri ktorých ona sama zaspala skôr ako my. Až teraz si uvedomujem, aká musela byť unavená z celého dňa, ale rozprávku nám nikdy neodmietla prečítať.

Lucas už má skoro 5 a Izabella 2 roky. Na koho sa viac podobajú?

– Výzorom je Lucas mojou kópiou, keď som bola malá, a Izabella zas Jurajova. Povahovo vám zatiaľ neviem povedať. Aj keď Lucas s Jurajom majú jednu spoločnú vlastnosť – netrpezlivosť. Chcú mať hneď všetko, čo si zmyslia. (smiech)

Voľné chvíle s deťmi Lucasom (4) a Izabellou (2) si užíva a práca je pre ňu dnes až druhoradá.
Voľné chvíle s deťmi Lucasom (4) a Izabellou (2) si užíva a práca je pre ňu dnes až druhoradá.
Zdroj: archív Z.K.

Podporovali by ste ich, ak by chceli byť hercami alebo by ste boli radšej, aby išli iným smerom.

– Podporím ich vo všetkom, čo ich bude robiť šťastnými bytosťami. A ak to bude akurát herectvo, tak aj v tom.

Máte za sebou aj niekoľko odvážnych scén, nebojíte sa, keď na ne deti natrafia a budete musieť vysvetľovať?

– Na toto som takto nemyslela. Patrí to k môjmu povolaniu. Myslím, že im to budem vedieť vysvetliť, aby to bez problémov pochopili.

Mnoho párov so svadbou počká, kým deti podrastú, tie vaše sú už celkom veľké. Ste zasnúbená, budú teda aj tie zvony?

– V blízkej budúcnosti to zatiaľ v pláne nemáme. Uvidíme, ako to bude neskôr.

Viete si predstaviť, že by ste s herectvom teraz skončili a začali sa venovať niečomu inému?

– Je mnoho vecí, ktoré by som chcela vedieť perfektne. Len neviem, či by som sa nimi vedela aj uživiť. A vlastne, ja mám rada svoju prácu, baví ma, takže nemám potrebu v tomto smere nič meniť. Som vďačná, že jej mám dosť a že každá nová ponuka príde vždy včas, takže nie som nútená myslieť na iné zárobkové činnosti.

Myslíte, že ste si splnili všetky sny alebo po niečom ešte túžite?

– Ešte zďaleka som si nesplnila svoje sny. Dúfam, že budem mať dlhý život, aby som to všetko stihla. (smiech)

Zuzana hviezdi v seriáli Za sklom.
Zuzana hviezdi v seriáli Za sklom.
Zdroj: TV JOJ

Prezradila o sebe

Máte nejakú platonickú lásku?

- Asi nie. Žiadna mi nenapadá.

Na čo by ste sa nikdy nedali nahovoriť?

- Nezjedla by som nič, čo sa normálne neje, a nič odporné. Nespravila by som nič, čím by som hlúpo a vedome mala ohroziť svoj život a to tiež platí aj v súvislosti so životom mojich detí.

Ste poverčivá?

- Nie. Je to príliš obmedzujúce.