Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Diagnózy ukryté v pote: Nie sú to len mapy na košeli

28.01.2013 Lucia Mušáková

Pot má oveľa väčší význam, než len vyrábanie hnusných máp v podpazuší. Nepodceňte ho!

Pot má aj iné funkcie, než len spôsobovať hygienické faux-pas. Pot má aj iné funkcie, než len spôsobovať hygienické faux-pas.

Nie je muž ako muž, nie je módna značka ako módna značka. A už vonkoncom nie je pot ako pot. Ak vás práve zalieva, môže to mať tri príčiny: 1. Automatická termoregulácia.
Organizmus sa ochladzuje, aby sa nezvýšila jeho prirodzená telesná teplota, keď sme vystavené príliš hrejivým slnečným lúčom alebo príliš intenzívnej fyzickej námahe.
2. Vedľajší produkt citového vypätia.
Vezieme sa na emocionálnom kolotoči a naše telo nevie, ako lepšie na ten chaos reagovať.
3. Signalizácia ochorenia.
Koža nahrádza orgány, ktoré melú z posledného a samy viac nestíhajú zbavovať telo odpadov. Ako vidíte, pot pri nás vždy verne stojí (respektíve tečie) v ťažkej chvíľke. Je to smutne podceňovaný diagnostik, liečiteľ i pracovník beauty salónu. Hádam sa nám na nasledujúcich stránkach podarí rehabilitovať jeho dobré meno a vrátiť mu stratenú autoritu.

Najnenápadnejšie orosenie

Čerstvý pot je mierne kyslá tekutina. Keď sa z tela vylučuje pri termoregulácii, dostáva sa na povrch z malých potných žliaz (odborne exokrinných) rovnomerne roztrúsených po celom tele. Tekutina sa skladá z vody (99 %) a potom je tu percento zložené z veľmi neelegantných ingrediencií – močoviny, pesticídov a ťažkých kovov. Bez toho, že by sme si to v iných mesiacoch ako v júni, júli a auguste všimli, vypotíme každý deň približne liter a pol tekutiny. Tá nemá ani farbu, ani arómu, ani vysokú hustotu. Zato má však obrovský význam! Práve zásluhou tvorby potu z tepla je naša telesná temperatúra stabilná, náš organizmus sa priebežne aspoň zľahka prečisťuje a naša koža je ak už nie práve vláčna, tak minimálne aspoň nevysušená.

Pot zradca?

Ak sa nepotíme „len tak“ z tepla, je tu päťdesiatpercentná pravdepodobnosť, že nás zalieva emočný pot, pretože si plnými dúškami užívame život štvanej zveri. Za vkusné a voňavé mapy v podpazuší môžeme srdečne ďakovať návalom trémy, hnevu, bolesti, strachu či úzkosti. Pot vybičovaný emóciami produkujú veľké potné žľazy (odborne apokrinné). Je ich oveľa menej ako exokrinných a začínajú fungovať až v puberte. Nachádzajú sa pod pazuchami, na hrudi, v okolí pupka a genitálií. Apokrinne vylučovaný pot býva mliečne skalený. Okrem vody a toxínov totiž obsahuje aj nezanedbateľnú zložku – bielkoviny a mastné kyseliny. Na povrchu pokožky vypotený kokteil rozložia nemenej atraktívne baktérie Corynebacterium tenuis a Corynebacterium xerosis. Vo finále táto kombinácia zaručuje vskutku extravagantnú prehliadku fľakov a aróm.

Varovne zdvihnutý prst

Druhá päťdesiatpercentná príčina prepoteného oblečenia je tá najmenej dobrovoľne vyberaná možnosť: choroba. Ak vítate rána v premočenom pyžame, zmierte sa so skutočnosťou, že orgány zodpovedné za filtráciu jedov v tele máte už nejaký čas v poľutovaniahodnom stave. Podľa tradičnej čínskej medicíny nadmerné potenie nesúvisiace s emočnými výkyvmi signalizuje vyčerpanie životnej energie, čiže dlhodobé oslabenie niektorých dôležitých orgánov. Problém môže mať pankreas, štítna žľaza, pľúca, pečeň, obličky či črevá. Okrem toho môže hyperhydróza upozorňovať na menopauzu, cukrovku, rastúci nádor alebo zlyhávajúce srdce. Stavy spotenej myši je preto vhodné považovať za signály, že niektorý z orgánov, ktorý má za úlohu vylučovanie odpadu, lapá po dychu a organizmus funguje v režime zachráň sa, kto môžeš. Pomáha si všetkými možnými i nemožnými prostriedkami a balastu sa zbavuje prehnaným vylučovaním cez kožu. Zvýšené potenie je vhodné či skôr nutné považovať za signál, že v telesnom chráme nie je všetko s kostolným poriadkom.
Každé ochorenie dodáva potu iný odór. Na základe arómy sa dajú diagnostikovať vážne choroby. A to aj v takých skorých štádiách, že vyšetrenia krvi a moču budú ešte nejaký mesiac veselo ukazovať stopercentne negatívne nálezy.

Dovidenia toxíny

Koža je najväčší ľudský orgán. Vyplavuje z tela jedy, ktorých sa organizmus nedokáže zbaviť inou cestou. Cez kožu sme schopné očistiť sa od toxických látok, ktoré sa do tela dostali potravou, dýchaním, vstrebaním cez pokožku alebo vznikli pri bežnej „prevádzke“. Reč je o soli, cholesterole, metabolických zvyškoch alkoholu, liekov a drog, pesticídoch, ťažkých kovoch (ortuti, arzéne, medi, nikli, kadmiu, olove, zinku), čpavku, kyseline močovej a mliečnej, patogénnych mikroorganizmoch (vírusoch, baktériách, parazitoch, hubách, prvokoch), syntetických farbivách a emulgátoroch. Ak je množstvo jedov v tele väčšie ako kapacita vylučovania a skladovania odpadu, dostávajú sa toxické látky do krvného systému a poškodzujú vnútorné orgány. Tento stav sa nazýva intoxikácia. Priotrávenie organizmu jedovatými splodinami sa prejavuje únavou, oslabenou pamäťou, podráždenosťou, depresívnymi stavmi, bolesťami hlavy, alergiami, zápalmi, infekciami, reumatickými ochoreniami, herpesmi, plesňami, ekzémami, vypadávajúcimi vlasmi, štiepajúcimi sa nechtami, cystami či hrčkami v prsníkoch. Ale nehádžme hneď flintu do žita! Nie je ešte všetkým dňom koniec! Ak sa dobrovoľne trocha zapotíme, môžeme sa zbaviť až pol kilogramu telesného odpadu denne! Pot je ako prirodzený bojovník s intoxikáciou skrátka naša spása.

Očista dočista

Žiaľ, v bežných podmienkach sa dostatok potu netvorí, a preto si potrebujeme po pomoc zájsť do sauny. Pravidelné návštevy tejto časti wellness centier nás dajú do laty zaručene a takmer bezbolestne. Potenie nám zníži množstvo jedov v tele až na takú úroveň, že so zvyškom si už poľahky poradí imunitný systém. V saune sa vyplavia jedy, vyhubia parazity, zničia rakovinové bunky a prefiltrujú usadeniny, špina a kal v krvi. Podľa niekoľkoročných výskumov kanadskej lekárky Mary Aaland sa v saune za pätnásť minút vylúči rovnaké množstvo odpadových látok ako obličky vygenerujú za dvadsaťštyri hodín nepretržitej činnosti. Začína nám byť jasné, prečo sa koži hovorí tretia oblička.
V základnej ponuke je fínska, parná a infračervená sauna. Suchá sauna funguje zaručene už niekoľko storočí, a to nielen vo Fínsku. Pracuje však pri vysokých teplotách a nedostatku vlhkosti. Organizmus sa tak intenzívne prehrieva a sťažuje sa jeho dýchanie. Za menej drastickú medicínu sa preto považuje turecký kúpeľ. Parná sauna otvára v tele nové cesty, cez póry uvoľňuje toxíny, uľahčuje dýchanie a prináša aj duševnú relaxáciu. Na špičke pyramídy tróni infračervená sauna. Jej infralúče nepália ani nerosia zrak. Fungujú už pri nižších teplotách. Napriek tomu prenikajú hlboko do organizmu, čím dokážu vypudiť jedy zabarikádované aj v tých najspodnejších tukových vrstvách kože. Ak vám výlety za (infra)teplom zrušil osobný lekár či životné okolnosti, neroňte slané slzy (ktoré, mimochodom, tiež očisťujú). Horúca sprcha spoľahlivo funguje ako čiastočná saunová náhrada. Kombinácia horúcej vody a pary otvára póry a vyplachuje z tela aspoň tie najplytkejšie usadené toxíny.

Vypoťte sa do krásy

V saune sa dá zbaviť kadečoho. Okrem odpadových látok je to aj telesný tuk. Ten sa stáva rozpustným pri teplote 43 stupňov Celzia. Podľa pokusu vedeného pod záštitou Americkej lekárskej asociácie hĺbkovým prehrievaním organizmu dokážeme za polhodinu spáliť 900 kilokalórií, čo sa v prepočte na športové mučenie rovná pätnásťkilometrovému behu. Heuréka! A vaša lojalita k saune bude bezhraničná, ak vám ešte prezradíme, že pravidelné potné kúry vyčistia aj pokožku od odumretých buniek, prebytočného mazu a nečistôt upchávajúcich póry. Zlepšia prekrvenie, zregenerujú bunky a podporia tvorbu kolagénu. Čo k výpočtu toľkých zázrakov dodať? Voľba padla na dobrú radu na záver: prestaňte brániť poteniu superchemickými antiperspirantmi a botulotoxínovými injekciami a my sľubujeme, že pozemskú púť neskončíte utopením sa vo vlastnom odpade.

Vypotené čísla

Na každom cm2 pokožky je okolo 350 potných žliaz, na celom tele sú ich až 3 milióny.
Exokrinných, čiže malých potných žliaz, je najviac na dlaniach a chodidlách, 400 až 600 na cm2.
Počas bežného dňa vyprodukuje náš organizmus 0,5 až 1,5 litra potu.
Každého stého človeka upozorňuje hyperhydróza na vážny zdravotný problém.
Najmenej potných žliaz majú Eskimáci, najviac černosi.

Tlačiť Diskusia
Focus Media