Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Maťo Ďurinda: Chcem byť zodpovedný kvôli rodine

01.04.2013 Lucia Lukušová

Idol a lámač ženských sŕdc si založil rodinu len pred pár rokmi. Prečo tak dlho otáľal?

Spevák tvrdí, že kvôli rodine chce byť zodpovedný. 5 obrázkov vo fotogalérii Spevák tvrdí, že kvôli rodine chce byť zodpovedný.

Spevák Maťo Ďurinda (51) je súčasťou kapely Tublatanka tridsať rokov. Za to obdobie sa v jeho živote veľa zmenilo. Kým kedysi bol bezstarostný idol mnohých žien, už päť rokov je z neho zodpovedný tato a manžel.

Najväčšie hity No. 3 – Cítim sa fajn. Tak sa volá nový výberový album kapely. Vystihuje tento názov aj vaše pocity? Aké máte momentálne obdobie?

Prežívam krásne životné obdobie. Vždy som chcel byť otcom dvoch detí, preto som šťastný, že sa mi to podarilo. V čase, keď mi už biológia klopala na mozog, som mal, našťastie, pri sebe partnerku, ktorá rovnako cítila, že chce mať rodinu. Aj ja pochádzam z dvoch detí. Mám o jedenásť rokov staršieho brata Jána a je to super mať niekoho blízkeho, hlavne keď vám už odídu rodičia. Dnes má moja Barborka 5 rokov a malý Martinko rok. Bolí ma však srdce, keď sa na nich pozriem a viem, že sa ich nedožila moja mama. Hlavne našej malej princeznej, ktorá je jediná vnučka v rodine. Brat má totiž troch chlapcov. Otec si ju, našťastie, užil aspoň dva roky.

Otcom ste sa stali vo veku, keď už vaši rovesníci majú doma stredoškolákov či vysokoškolákov. Nečudovali sa vám?

Nie som zástancom moderných trendov, kedy sa ľudia len ženú za kariérou, peniazmi, každý chce byť bohatý, chodiť v značkových oblečeniach, voziť sa v drahých autách, bývať v luxusných domoch a nemyslia na založenie rodiny. Priority mladých ľudí sú dnes posunuté niekde úplne inde. Tento trend je však rizikový hlavne pre ženy. Mali by vznikať mladé rodiny. Neuznávam preto tieto gottovské prístupy. Je to nezodpovedné, lebo dieťa si rodičov užije len veľmi krátko. Žiaľ, aj ja som sa stal otcom neskôr, ale nie až tak príliš neskoro.

Keby ste si teda mohli vybrať ešte raz, mali by ste rodinku skôr?

Áno. Po deťoch som túžil už po tridsiatke. Cítil som, že v mojom živote zohrajú veľmi krásnu rolu. V tom období som možno nemal pri sebe to pravé dievča.

Ako ste si boli istý, že dnes už manželka Mirka je tá pravá?

Vycítil som to. Stále sme si mali čo povedať, rozumeli sme si, mali sme v sebe magnety, ktoré sa priťahovali. Tak je to dodnes. Je tiež dôležité na žene spoznať, či má kladný vzťah k deťom. Keby sa totiž správala príliš obdivne len k materiálnym hodnotám a poukazovala na to, čo všetko majú ostatní, koľko zarábajú, na čom sa vozia, nebolo by to dobré znamenie. Ak navyše muž nezarába podľa predstáv takejto ženy, vzťah nemá dlhé trvanie.

Mali ste pri sebe takú partnerku?

V živote som natrafil aj na také dievča, ale nedá sa hovoriť o partnerke.

Výberový album hitov je na svete. Ale ak by ste mali zostaviť výberovku vášho života, vybrať osoby a udalosti, ktoré ovplyvnili váš život, ktoré by to boli?

Čo sa týka osôb, je ich niekoľko. V prvom rade moja mama, hlasová pedagogička, ktorá ma naučila spievať. Otec zas dbal na výchovu, vzdelanie a dohliadal na to, aby som v škole nebol lajdákom. Potom to boli spolupracovníci zo skupiny, s ktorými dodnes ťaháme za jeden povraz. Hoci máme na mnoho vecí rozdielne názory, sme kompaktní a jednotní. A kľúčové situácie v živote? Určite je to ukončenie vysokej školy – odbor farmácie. Ďalej nástup na základnú vojenskú službu do Západného okruhu, kde som bol ako farmaceut. V čase socializmu prvé bojové nasadenie, ktoré bolo v pohotovosti, keby nás napadol niekto zo Západu. Potom je to vznik Tublatanky. Mojím životom veľmi otriasla smrť mojich rodičov. Mama zomrela pred takmer ôsmymi rokmi na dovolenke v Tunisku. Dodnes si pamätám, ako mi po piatich dňoch jej spoločnej dovolenky s otcom zavolali z cestovky, čo sa stalo. O päť rokov neskôr mi zomrel aj otec. Za záhadných okolností sa utopil v bratislavskom jazere Kuchajda. Smrť rodičov ma veľmi vzala. Práve v takých chvíľach sa skôr bránim, aby som o tom hovoril a neprenášam svoje smútky na okolie. Najviac mi vtedy pomohla manželka, ktorá je veľmi empatická. Držala ma nad hladinou, za čo jej veľmi ďakujem.

A tie krajšie momenty?

Medzi tie najkrajšie zážitky v živote patrí narodenie mojich detí. Pamätám si, že keď sa narodila Barborka, ponáhľal som sa za manželkou do pôrodnice. Bol som v takom príjemnom tranze, že som celú noc nechal pred nemocnicou zaparkované auto s dverami otvorenými dokorán. Na druhý deň, keď som to uvidel, myslel som si, že mi ho niekto vykradol. (smiech)

Využili ste niekedy znalosti z farmácie?

Pracovne som v tejto oblasti nikdy nepôsobil, čo mi je dnes ľúto. V čase, keď som školu dokončil, Tublatanka mala veľa koncertných i nahrávacích ponúk, ktoré som nechcel zmeškať a odmietnuť. Vedomosti z tejto školy však využívam dodnes a mnohé veci si oživujem. Aj manželka má k zdravotníctvu veľmi blízko. Obidvaja sa zaujímame o nové liečivá, výskumy, terapie, takže, čo som sa naučil na škole, môžem využiť v súkromí.

Na scéne ste tridsať rokov. Ako ste sa za ten čas zmenili?

Keď sme kapelu založili, bol som slobodný a môj život bol oveľa voľnejší. Nemusel som byť zodpovedný. Dnes chcem byť zodpovedný, aby moje deti mali šťastné detstvo a aby sa zo mňa tešili. Som až dojatý, keď som na turné a cez telefón počujem, ako sa ma dožadujú, ako im chýbam. Keď sa potom vrátim domov, Barborka sa nevie odo mňa odtrhnúť, hneď prinesie hračky a chce, aby sme sa hrali. Je to tak aj každé ráno. Do postele mi nosí bábiky. Je to úžasné. Napriek tomu sa snažím mať výchovu pod kontrolou, aby deti neboli rozmaznané.

Nikdy vám sláva nezamotala hlavu natoľko, že by vás okolie muselo na to upozorniť?

Znie to možno nadnesene, ale nikto ma nemusel nikdy strážiť, prípadne ma napomínať, že by sláva so mnou zamávala. Ani v čase najväčšej slávy, keď Tublatanka vypredávala štadióny. Našťastie som mal vždy okolo seba inteligentných kamarátov a normálnych ľudí, ktorí ma držali pri zemi.

Prezradil nám o sebe

✔ Kto má v kapele rozhodujúce slovo?
Keďže som v kapele autor pesničiek, spevák a gitarista, tak ja
Kto je doma ukecanejší – vy alebo manželka?
Nie sme ukecaní, len sa radi rozprávame. Ukecaných ľudí nemám rád, lebo len tárajú zbytočné slová. Ja sa rád rozprávam užitočných veciach.

✔ Chýba vám dnes manželka rovnako ako na začiatku vzťahu?
Samozrejme.

Tlačiť Diskusia (1)