Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je očkovanie nutné zlo? Takto to vidia slovenské mamičky

12.05.2013 Monika Chybová

Keď sa povie povinné, v nejednej z nás sa objavia zmiešané pocity. Najmä ak ide o zdravie našich najmenších.

Je očkovanie detí naozaj potrebné? 8 obrázkov vo fotogalérii Je očkovanie detí naozaj potrebné?

Mimoriadne citlivou témou posledných dní sa stalo práve povinné očkovanie detí. A tak sa logicky v hlave vynára otázka – je naozaj potrebné?

Na diskusných fórach nájdete mnoho názorov, príbehov i skúseností tých, ktorí si tým prešli s komplikáciami i bez. Polienko do ohňa priložil aj spevák Robo Papp, ktorý si s očkovaním predčasne narodenej dcérky zažil svoje. V čom spočíva odmietanie tejto zákonnej povinnosti zo strany rodiča a aké riešenia sa ponúkajú?

Dať či nedať...

„Ťažká otázka. Myslím si, že proti tým naozaj závažným chorobám, na ktoré sa zomiera, očkovať treba. No keď je u nás niečo povinné, automaticky sa voči tomu vytvorí nejká zášť. Možno je to iba nesprávny pojem. Ale všetky choroby, proti ktorým sa v povinnom očkovaní očkuje, sú závažné. Ak by sme dali rodičom na výber, hrozilo by, že by očkovanosť klesla a tie choroby by sa u nás zase začali vyskytovať,“ vysvetľuje pediatrička Elena Prokopová z PRO BABY.

Opačný názor má Marián Fillo zo slobody v očkovaní, ktorý je sám otcom troch detí (3, 5 a 9 rokov). „Aj v krajinách, kde je očkovanie plne dobrovoľné, býva zaočkovaných spravidla vyše 80 až 90 percent obyvateľov. Očkovanie nechráni všetkých zaočkovaných a už vôbec nie doživotne. Rozhodne teda nie je zárukou, že tu nebudú žiadne epidémie chorôb, proti ktorým sa plošne očkuje,“ tvrdí.

Na diskusných fórach nájdete mnoho názorov, príbehov i skúseností tých, ktorí si tým prešli s komplikáciami i bez. 8 obrázkov vo fotogalérii Na diskusných fórach nájdete mnoho názorov, príbehov i skúseností tých, ktorí si tým prešli s komplikáciami i bez.

Neinformovanosť odrádza

Zhodli sa na tom mnohé nami oslovené mamičky. Tento problém pripúšťa aj lekárka. „Kedysi pediatri neboli zvyknutí s mamičkami diskutovať. To sa však už v dnešnej dobe nedá. Pred očkovaním treba rodiča nielen informovať, ale sa s ním o tom aj rozprávať,“ myslí si E. Prokopová. To však podľa M. Filla nestačí. Navrhuje, aby bolo očkovanie plne dobrovoľné. „Ale aj aby bolo povinné vzdelávanie sa o očkovaní (aj s príslušnými skúškami), ktoré by nebolo jednostranné. Zahŕňalo by postrehy a argumenty oboch protipólov debaty o očkovaní, ako aj širokú paletu názorov medzi nimi.“

Som jednoznačne za!

Monika Blažeková (31), podnikateľka zo Zuberca

Vynechať povinné očkovanie považuje za ohrozenie života dieťaťa. A tak na otázku, či je za to, aby ostalo povinné, alebo dobrovoľné, odpovedá dvojnásobná matka jednoznačne áno.

„Povinné očkovanie detí by som nikdy nevynechala,“ vysvetľuje svoj postoj ku kontroverznej téme posledných dní mladá podnikateľka. „Veď by som tým ohrozila ich život! Ich telíčka predsa potrebujú na začiatok nejakú obranu,“ tvrdí Monika.

Monika Blažeková: Vynechať povinné očkovanie považuje za ohrozenie života dieťaťa. 8 obrázkov vo fotogalérii Monika Blažeková: Vynechať povinné očkovanie považuje za ohrozenie života dieťaťa.

Mrzutosť zvládli

„Určite, aj keď sú deti očkované, zostáva nejaké riziko, že tie choroby môžu napriek tomu dostať, no s očkovaním som oveľa pokojnejšia. Očkovaní sme boli všetci. A keby sa ma lekárka opýtala na očkovanie znova, urobím tak bez váhania, ak bude treba. Dcéra Lucka (9) zvládla povinné očkovania úplne v pohode a bez akýchkoľvek problémov. Syn Davidko (3) mal trochu zvýšenú teplotu a bol mrzutý. No to sa dalo zvládnuť. Pediatrička nás totiž upozornila, že to môžu deti znášať všelijako. Boli sme teda pripravení aj na teploty, bolesti či svrbenie,“ tvrdí mladá mamička, ktorá povinné očkovanie odporúča všetkým rodičom.

Prevencia je lacnejšia ako liečba

Ivana Vargová (31) farmaceutka z Komárna

Generácia tridsiatnikov sa s mnohými ochoreniami nestretla a nevie si predstaviť, aké môžu mať následky.

„Moja pediatrička ma poučila, v akom prípade nemá byť dieťa očkované i o možných vedľajších a nežiaducich účinkoch. Našťastie sa u synčeka Mariána (2) vyskytla len horúčka.“

Očkovanie je prínos

Keďže je Ivana denne v kontakte s lekármi, rozoberali aj tému povinného očkovania. „Aj oni sa v názoroch líšia, no ja som za očkovanie. Má svoje opodstatnenie. V našich zemepisných šírkach sa s chorobami, proti ktorým sa očkuje, už nestretneme, v iných, menej vyspelých krajinách, na tieto choroby však deti zomierajú. A to je možno problém našej generácie, ktorá sa reálne s týmito ochoreniami už nestretla. Tak si ani nevie predstaviť ich závažnosť a nevníma potrebu a dôležitosť dať svoje dieťa zaočkovať.

Ivana Vargová: Generácia tridsiatnikov sa s mnohými ochoreniami nestretla a nevie si predstaviť, aké môžu mať následky. 8 obrázkov vo fotogalérii Ivana Vargová: Generácia tridsiatnikov sa s mnohými ochoreniami nestretla a nevie si predstaviť, aké môžu mať následky.

Očkovanie vnímam ako prínos, ako možnosť ochrániť svoje dieťa pred rôznymi chorobami. Ale dávala by som ho do roviny voliteľnosti, neriešila by som to striktne formou pokuty. Ale ak by nejaké z nezaočkovaných detí ochorelo na chorobu, proti ktorej sa očkovať dá, nech si liečbu hradí rodič. Fungovalo by to v podstate ako preventívna prehliadka u zubára – ak ju neabsolvujete, zákrok v prípade potreby si hradíte sami. Očkovanie je totiž prevencia a prevencia je vždy lacnejšia ako liečba...“

Očkovanie je lotéria s neistým výsledkom

Lucia Chovanová (32), PR manažérka z Bratislavy

Mnohé mamičky nevedeli, či by dali svoje ďalšie dieťa očkovať. Majú strach z nežiaducich účinkov, aj nedať očkovať.

„Povinné očkovanie som spočiatku brala ako samozrejmosť. Očkovaná som bola ja, všetci moji rovesníci, deti mojich kamarátok… Môj synček Lacko (2) bol ešte v poslednej vlne detí očkovaných proti TBC. Ani som si vlastne nevšimla, kedy ho zaočkovali. Pri odchode z nemocnice ma upozornili, že o pár týždňov môžem čakať reakciu na pliecku.“

Náhoda je raz, dvakrát…

Po tomto očkovaní mu o niečo neskôr navreli uzliny na hlavičke. Neskôr na rôznych mamičkovských diskusných fórach narazila na rôzne názory. „V mojom okolí bolo čoraz viac mamičiek, ktoré sa priznávali k podobným problémom. Zrazu sa vynorilo kopec ,náhodných‘ prepojení problémov detí súvisiacich s očkovaním. Je mi až do plaču, keď čítam, ako sa odborníci dištancujú od týchto očividných súvislostí. Myslím si, že náhoda je niečo, čo sa stane raz–dvakrát. Ale keď je týchto prepojení niekoľko sto až tisíc, už ma nikto nepresvedčí, že to spolu nesúvisí.“

Lucia Chovanová narazila na diskusných fórach na rôzne názory mamičiek. 8 obrázkov vo fotogalérii Lucia Chovanová narazila na diskusných fórach na rôzne názory mamičiek.

Hromadne nie

„Naša pediatrička je, chvalabohu, veľmi ústretová. Moje obavy sa snažila vždy podchytiť. Na každú otázku mi dala odpoveď a zásobuje ma informáciami.“ Napriek tomu mladá PR manažérka váha, či by dala svoje ďalšie dieťa očkovať. „Mám strach z nežiaducich účinkov, ale rovnako mám strach nedať očkovať. Očkovanie má svoj zmysel, ale nie hromadne ako na bežiacom páse.

Predtým by sa mali robiť nejaké testy, ktoré by povedali, či je dieťa naozaj zdravé a schopné prijať očkovaciu látku. Pretože deti sú v tomto smere ešte ,tabula rasa‘. Nepopísané, nepoznačené chorobami. Nevieme, v akom stave je ich imunita, či majú alergie alebo skryté ochorenia. Nevieme, ako ich telíčka na vakcínu zareagujú. Je to v podstate len akási lotéria a my rodičia tŕpneme, aký bude výsledok.“

Je to biznis pre farmaceutické firmy

Katarína Kačníková (33) podnikateľka z Martina

Každý rodič by sa mal rozhodnúť sám, či chce dať svoje dieťa zaočkovať alebo nie.

„Na očkovanie nemáme veľmi dobré spomienky. Keď som bola s Nicolasom (2) v pôrodnici, zaočkovali mi ho na tuberkolúzu bez toho, aby som o tom vedela. Dozvedela som sa to, až keď sme odchádzali domov, čo ma dosť zarazilo,“ spomína Katarína. „Miesto po očkovaní sa synovi hojilo ťažko. Časom vyhnisalo a napokon sa zahojilo, no trvalo to dlho a cítila som, že mu tam ostala nejaká hrčka. Spával veľmi nepokojne a pomrnkával. Trvalo to niekoľko týždňov a bola som z toho naozaj nepokojná. Aj keď to nehnisalo, šla som sa poradiť s lekárkou,“ vracia sa mladá mamička k nepríjemnému zážitku.

Katarína Kačníková: Každý rodič by sa mal rozhodnúť sám, či chce dať svoje dieťa zaočkovať alebo nie. 8 obrázkov vo fotogalérii Katarína Kačníková: Každý rodič by sa mal rozhodnúť sám, či chce dať svoje dieťa zaočkovať alebo nie.

„Lekárka nás poslala na polikliniku. Pozreli sa na to a oznámili mi, že to musí von. Urobili to síce na počkanie, ale bez akéhokoľvek umŕtvenia! Hrozne plakal, až od plaču zaspal. Doktorka mi to potom ukázala. Vyzeralo to ako tuková gulička. Odvtedy, našťastie, začal aj lepšie spinkávať. Podľa mňa je povinné očkovanie hlavne veľký biznis pre farmaceutické firmy. Každý by sa mal rozhodnúť sám, či dieťa chce alebo nechce dať zaočkovať. Určite ani nie je toľko očkovaní potrebných. Nás čaká najbližšie povinné o tri roky.“

Mám svoje dôvody, prečo neočkovať

Adriana Pataková (32) na materskej dovolenke z Kittsee

„To, či vakcíny môžu škodiť alebo nie, podľa mňa netreba dokazovať. Stačí si prečítať príbalový leták.“

K očkovaniu pristupovala vždy opatrne aj s obavami. Napriek tomu je jej prvorodený syn Rastík (5) plne zaočkovaný podľa očkovacieho kalendára. „Aj staršiu dcérku Emku (3) sme dávali očkovať, ale po druhej dávke očkovania proti pneumokokom dostala autoimunitné ochorenie – včasnú oligoartritídu, známu tiež pod názvom detská reuma.“

V Rakúsku vás nenútia

Mala vtedy len 11 mesiacov. Odvtedy je chronicky chorá. V škôlke je len na dve hodiny denne a dlhodobo musí užívať imunosupresíva. Sú to toxické lieky na potlačenie vlastnej imunity. Nemôžem presne dokázať, že to bolo z vakcíny, ale lekár nám povedal, že každé autoimunitné ochorenie musí niečo vyvolať.“ A dcérka v tej dobe podľa Adriany nemala žiaden infekt ani iné ochorenie. Dcérku ďalej očkovať odmietla a viac ju ani očkovať nedá. Vlastne sa rozhodla, že už nedá zaočkovať ani jedno z troch detí. Posledná dcérka Kristínka má len pol roka a nemá žiadne povinné očkovanie.

„Náš lekár je jednoznačne za očkovanie, no môj názor musí rešpektovať. Žijem totiž s rodinou v Rakúsku a tu vás k tomu nikto nemôže donútiť. Tematike sa venujem už dva a pol roka. A podľa mňa by mal mať každý rodič právo sa rozhodnúť sám. Je veľa poškodených detí po očkovaniach a tomu treba zabrániť. Nemám predsa deti preto, aby z nich vyrastali invalidi. Svoje deti sa snažím chrániť prirodzene – zdravou stravou, čistým bývaním a dodržiavaním hygieny.“

Mimoriadne citlivou témou posledných dní sa stalo práve povinné očkovanie detí. 8 obrázkov vo fotogalérii Mimoriadne citlivou témou posledných dní sa stalo práve povinné očkovanie detí.

3 otázky pre hovorkyňu Úradu verejného zdravotníctva SR

Môže rodič požiadať Úrad verejného zdravotníctva, aby nemusel povinne očkovať svoje dieťa?

– Platná legislatíva to neumožňuje. Nedáva orgánom verejného zdravotníctva právomoc udeľovať výnimky z povinného očkovania. V súlade so zákonom sú fyzické osoby povinné podrobiť sa povinnému očkovaniu. Neplatí to v prípade, ak sú známe kontraindikácie očkovania.

Komu nahlasuje lekár odmietnutie očkovania?

– Príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorý si pozýva rodičov na ústne prejednanie priestupku. Ak ani po tomto pohovore rodičia nesúhlasia s povinným očkovaním ich dieťaťa, rieši to regionálny úrad priestupkovým konaním.

Čo hrozí takémuto rodičovi?

– Ak povinné očkovanie odmietne bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadov, dopustí sa priestupku, za ktorý môže dostať pokutu v súhrnnej výške 331 €.

Mimoriadne citlivou témou posledných dní sa stalo práve povinné očkovanie detí. 8 obrázkov vo fotogalérii Mimoriadne citlivou témou posledných dní sa stalo práve povinné očkovanie detí.

Tlačiť Diskusia (14)