Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Piemont: Hor sa do raja pôžitkárov!

12.04.2008 Casprezeny.sk

Putujte medzi hradmi a palácmi, vychutnávajte si známe cestoviny tagliatelle s bielymi hľuzovkami a nechajte opadnúť všetok stres – krásny región na severozápade Talianska poteší vaše srdce aj chuťové bunk

18 kilometrov pútnických arkád

Začnite v Turíne. Hlavné mesto tejto provincie na severozápade Talianska sa premenilo na mesto umenia a technológií. Z bývalej fabriky Fiata v Lingotte sa stalo kultúrno-obchodné centrum. Na pozemkoch zlievarní ocele Fiata postavil architekt Mario Botta kostol (Santo Volto) so 60 metrov vysokým komínom ako kostolnou vežou. Turín ponúka okrem toho barokové paláce, elegantné miesta a 18 km arkád. Nikde inde v Európe nenájdete takú dlhú pešiu zónu. Zastavte sa na trhu na Porta Palazzo, kde nájdete kopy čerstvej zeleniny, a spravte si pauzu v kaviarni Bicerin (Piazza della Consolata). Ľudí láka už od roku 1763 vďaka Gianduiotti, vzácnym nugátovým pralinkám zabaleným v zlatom papieri. Najlepší výhľad na mesto a pahorky Álp máte z veže Mole Antonelliana, ktorá je charakteristickým znakom mesta.

Raj pre labužníkov

Smerom von z mesta sú všade hostince, ktoré vás zvádzajú tradičnou domácou kuchyňou. Vyskúšajte tajarin – jemnučké rezance podusené vo víne, ktoré sa podávajú k pečenému hovädziemu mäsu. Kulinárskym rajom je aj pahorkatá oblasť Langhe juhovýchodne od Turína. Nekonečné vinice, ohraničené orechovými a gaštanovými lesmi. Medzi nimi hrady, paláce a malebné miesta ako Barolo, La Morra a Neive, ktoré sa nachádzajú na 300 m vysokých kopcoch. V Asti, severne od regiónu Langhe, sa všetko točí okolo „spumante“, sladkého perlivého sektu. Turistov lákajú aj tiché údolia západných Álp. Zvlášť krásne sú Mairatal a severne od neho Saluzzo: v popredí horná časť mesta, kde sa nachádza zóna bez automobilov, šľachtické paláce a stredoveké spleti uličiek, za tým všetkým môžete obdivovať snehom pokryté pyramídovité vrchy skoro 4 000 metrov vysokého Monvisa. Oplatí sa vám aj odbočka na Cuneo. Minimálne kvôli Cuneesi al Rhum, čokoládovým guľôčkam s rumom, podávaným v kaviarni Arione na Piazza Galimberti.

NÁŠ TIP: Pravý labužník musí aspoň raz za život ochutnať hľuzovku. Nádherne zemito vonia a podáva sa väčšinou surová nastrúhaná na praženici. Je to však drahý pôžitok: za päť gramov zaplatíte najmenej 700 Sk. No nevyskúšajte to!

Mediteránska atmosféra na jazere

Namiesto piesku a mora vás Piemont očarí Lago Maggiore, jazero obkolesené palmami a cyprusmi. Navštívte Stresu, pekné miesto na západnom brehu, a Boromejské ostrovy. Najkrajším zo všetkých troch ostrovov je Isola Bella: barokový poklad s obrovským palácom a nádhernou záhradou. Západne od tohto jazera sa priamo medzi zelenými kopcami nachádza maličké jazero Orta.

TIP: Dajte sa z rovnomenného krásneho mestečka odviezť rybárskou loďou na Isola San Giulio, kde sa nachádza bazilika z 12. storočia – nádherné!

INFO O KRAJINE: Piemont, druhý najväčší taliansky región, leží na severozápade pri hraniciach s Francúzskom a so Švajčiarskom. Hlavné mesto je Turín.

VŠEOBECNÉ TURISTICKÉ INFORMÁCIE:
www.torinopiemonte.com
www.extratorino.it

Tlačiť Diskusia
Focus Media