Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kŕčové žily útočia: Ako si pomôcť a kedy musíme pod nôž

01.07.2013 Eva Hrdinová

Vytvorenie krvnej zrazeniny v žile alebo cieve môže znamenať veľký problém. Ak sa pohne, následky môžu byť zničujúce. Ako sa im vyhnúť?

Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov.

Žiaľ, kŕčové žily (varixy) má vyše 40 percent žien. Často ich aj dedíme. Ak nimi trpí vaša matka či babička, mali by ste sa svojim žilám v nohách venovať skôr, než sa zapália. Ak ich mal otec, riziko je až 70-percentné. Po matke je tento „darček“ asi 40-percentný. Významnú úlohu zohráva aj spôsob života. Ak napríklad dlho stojíme či sedíme s prekríženými nohami, krv zo žíl sa hromadí v dolných končatinách a zapríčiňuje zvýšenie tlaku na cievnu stenu.

Neviete, či ich máte?

Pri bežnom pohľade nie je kŕčové žily vždy vidno, niekedy sa dajú len nahmatať. Väčšinou nás však k lekárovi privedú až kozmetické dôvody, kŕčové žily vyzerajú nepekne. Sú to tie fialové alebo modré žilky či metličky pod kožou, ktoré môžu bolieť aj pri jemnom dotyku.

„Pozornosť by ste mali zbystriť už vtedy, ak vám nohy občas mierne opúchajú v členkoch a len čo nohu dostanete do vyvýšenej polohy, opuchy sa rýchlo stratia,“ radí MUDr. Štvrtinová. Zvýšenú pozornosť venujte aj opuchu jednej nohy, najmä ak bolesť alebo pocit tlaku vystreľuje až do vyšších miest alebo dokonca do stehien či slabín.

Ako práve teraz sedíte?

Máte opäť prekrížené nohy? Zasunuli ste si ich dozadu pod stoličku alebo nebodaj máte jednu nohu pod zadkom? V takomto prípade si veľmi škodíte. Ak máte nohy skrčené v pravom uhle viac ako päť hodín, takmer sa nehýbete a máte dobrých pár kíl navyše, pravdepodobnosť, že sa vám upchá niektorá z hlbokých žíl, je veľmi veľká. A keď si na jednu dokonca sadnete, ešte viac zabrzdíte prietok krvi žilami. Aj topánky na vysokom opätku sú postrachom vašich žíl, ale ani topánky celkom bez opätku nie sú vhodné. Ideálna obuv má asi štvorcentimetrový opätok.

Pomáha aj bicyklovanie a plávanie

„Vhodné sú najmä športy vykonávané v horizontálnej polohe, predovšetkým plávanie a ďalšie formy cvičení vo vode. Výborná je aj chôdza po mäkšom, napríklad lesnom povrchu, nie po betóne, či bicyklovanie,“ odporúča lekárka. Pri výraznejších kŕčových žilách v žiadnom prípade netrápte nohy posilňovaním. Vyvarujte sa aj športov, pri ktorých dochádza k odrazom a skákaniu, napríklad basketbalu alebo volejbalu.

Výborná je aj chôdza po mäkšom, napríklad lesnom povrchu, nie po betóne, či bicyklovanie. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: shutterstock Výborná je aj chôdza po mäkšom, napríklad lesnom povrchu, nie po betóne, či bicyklovanie.

Ako si pomôcť

Niekedy stačí vyložiť si nohy na stôl. Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí nosenie kompresívnych obväzov a pančúch. Dostať ich kúpiť v mnohých farbách a s rozličnou priesvitnosťou, takže pripomínajú normálne pančuchové nohavice. Noste však takú veľkosť, akú vám predpíše lekár. Pri bolesti zaberajú masti, gély, kapsuly, výživové doplnky s rastlinnými výťažkami a vitamíny.

Kedy pod nôž?

Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov. Kým sú to len malé metličky, dajú sa odstrániť laserom či sklerotizáciou. V ťažkých prípadoch je už potrebný operačný zákrok. Navštívte lekára internistu, vhodné je absolvovať vyšetrenie v cievnej (angiologickej) ambulancii, prípadne ísť na sonografické vyšetrenie priechodnosti postihnutých ciev.

Kedy navštíviť lekára?

- keď máte okolie žíl začervenané

- ak sa vám ťažko kráča

- pri koži na nohách, ktorá mení farbu, šúpe sa

- ak sa nad kŕčovou žilou objavil otvorený vred

- keď vám opúchajú členky

- máte pocit ťažkých nôh

- cítite bodavú bolesť v lýtkach

Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov.

Kedy naozaj ide o problém?

Pri kŕčových žilách menšieho rozsahu možno hovoriť o estetickom probléme, ale pri ťažších stavoch dochádza k závažnejším zdravotným komplikáciám. Postihnutí často trpia chronickou žilovou nedostatočnosťou. Prejavuje sa pocitom ťažkých nôh a bolesťami, kŕčmi, opuchmi.

Opuchy môže spôsobiť žilová trombóza. „Hlboká žilová trombóza je vytvorenie krvnej zrazeniny v hlbokej žile, zvyčajne v nohe, ktorá čiastočne alebo úplne upcháva prietok krvi. Následky môžu byť zničujúce. Ak sa to stane v cieve dodávajúcej krv do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii, ktorá môže rýchlo privodiť smrť,“ varuje angiologička MUDr. Viera Štvrtinová z II. internej kliniky LFUK Bratislava.

Aby krv prúdila

- Po schodoch hore choďte vždy pešo.

- Kedykoľvek počas dňa sa zdvihnite na špičky nôh a pohojdajte sa.

- Aspoň raz denne sprchujte nohy zdola nahor striedavo studenou a vlažnou vodou.

- Keď je možnosť, vyložte si nohy hore, krúžte a kývajte chodidlami.

Spevnite ich zvnútra

Športy, pri ktorých je pohyb plynulý a bez nárazov, sú vhodné aj pre rizikovú skupinu žien. Dôležité je prijímať dostatok vlákniny vo forme celozrnných potravín, pretože aj zápcha môže viesť k tvorbe kŕčových žíl. Odporúča sa najmä pohánka, krupica, krúpy, vločky, ktoré obsahujú rutín, listová zelenina, červené hrozno. Pridať môžete aj vitamíny ako céčko, éčko, béčko, ale s mierou.

Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak sa chcete kŕčových žíl zbaviť nadobro, existuje viacero spôsobov.

Toto nerobte!

- Nekúpte sa v horúcej vode, škodí aj častý pobyt v saune, prehnané opaľovanie, horúčava, to všetko spomaľuje krvný obeh.

- Nenoste vysoké opätky, úzke nohavice, škrtiace podkolienky.

- Vyhnite sa státiu, ale aj nesprávnemu vysedávaniu na stoličke. Zohnuté nohy stláčajú cievy, zbytočne nekrížte a netlačte o okraj stoličky.

- Prestaňťe fajčiť a obmedzte pitie alkoholu, škodí to cievam.

Zázračná špargľa

Špargľu považujú znalci za vyslovene liečivú potravinu. Obsahuje jedinečné fytochemikálie, ktoré pomáhajú v boji s artritídou a reumatizmom. Je zdrojom antioxidantov a glutathionu, ktoré môžu predísť obávanej rakovine, sivému zákalu či cukrovke. Vraj dokonca pomáha rozbiť šťaveľové kyslé kryštály, ktoré sa tvoria v obličkách.

Škorica pomáha našim cievam

Zmiešajte med a mletú škoricu, natrite na chlieb namiesto džemu a jedzte pravidelne na raňajky. Znížite si hladinu cholesterolu v krvi a cievach a chránite sa pred infarktom. Vhodná je aj pre tých, ktorí už infarkt prekonali, aby sa nevrátil. Med a škorica vracajú cievam a žilám ich pružnosť.

Keď ide naozaj o kožu

Chystáte sa na dovolenku či aktívny relax? Či už vystavíte pokožku nadmernému slneniu, poraníte sa pri športe alebo sa stretnete s nepríjemným bodavým hmyzom, zabaľte si gél alebo masť floceta. Ošetrí vašu podráždenú alebo poranenú kožu v každej situácii. Upokojuje, chladí, dezinfikuje a pôsobí protizápalovo. Vďaka prírodným extraktom z harmančeka, nechtíka lekárskeho a Bisabololu je multifunkčná a pôsobí rýchlo.

. Znížite si hladinu cholesterolu v krvi a cievach a chránite sa pred infarktom. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: shutterstock . Znížite si hladinu cholesterolu v krvi a cievach a chránite sa pred infarktom.

Tlačiť Diskusia (5)
Focus Media