Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bez nich by to bola nuda: Ako tieto ikony zmenili váš šatník?

29.07.2013 Casprezeny.sk

Kultové kúsky oblečenia ako malé čierne, puzdrové šaty či skinny džínsy dnes poznáme všetci. Viete však, kto za nimi pôvodne stojí? 

Módne múzy navždy zmenili ženský šatník. 7 obrázkov vo fotogalérii Módne múzy navždy zmenili ženský šatník.

Módne trendy určujú od nepamäti slávne osobnosti.

A ich odkaz na sebe nosíme aj dávno potom, čo už nie sú medzi nami.

Pozrite sa na slávne tváre, ktoré vryli svoj odkaz do módneho neba.

Skromná Coco Chanel (1883-1971)

Gabrielle Coco Chanel po smrti matky strávila niekoľko rokov v kláštore, kde si všímala praktické oblečenie mníšok. Túto skúsenosť využila neskôr, keď uvoľnila ženy z korzetu a do módy zaviedla jednoduchý a praktický štýl.

Ako prvá tiež presadila čiernu farbu, ktorá bola pôvodne len pre komorné služobníctvo – napriek tomu ju vnútila svojim bohatým zákazníčkam.

Vraj sa im chcela pomstiť za to, že s ňou na začiatku storočia, keď ešte nič neznamenala, zaobchádzali ako s handrou. Jej najslávnejším modelom sú univerzálne malé čierne šaty, ktorými povýšila módu pre slúžky do oblasti haute couture.

Gabrielle Coco Chanel po smrti matky strávila niekoľko rokov v kláštore, kde si všímala praktické oblečenie mníšok. 7 obrázkov vo fotogalérii Gabrielle Coco Chanel po smrti matky strávila niekoľko rokov v kláštore, kde si všímala praktické oblečenie mníšok.

Čarovná Audrey Hepburn (1929-1993)

Mladá Audrey Hepburn, filmová hviezda päťdesiatych rokov, bola módnym dieťaťom slávneho návrhára Huberta de Givenchy. Audrey, štíhle dievča s veľkými očami, sa stala jeho maskotom a súčasne vernou zákazníčkou.

Jeho modely sa tak objavil v rade úspešných filmov. Obliekal ju do skvostne vypracovaných vlnených strihov so siluetou do , a do puzdrových šiat, v ktorých zažiarila aj v legendárnom filme Raňajky u Tiffanyho. Preslávila teda obľúbené puzdrové šaty, ktoré zdôrazňovali ženskú siluetu. Trendy sú dodnes.

Mladá Audrey Hepburn, filmová hviezda päťdesiatych rokov, bola módnym dieťaťom slávneho návrhára Huberta de Givenchy. 7 obrázkov vo fotogalérii Mladá Audrey Hepburn, filmová hviezda päťdesiatych rokov, bola módnym dieťaťom slávneho návrhára Huberta de Givenchy.

Rebel James Dean  (1931-1955)

James Dean bol zanedbaným dieťaťom. Matka mu zomrela v deviatich rokoch na rakovinu, otec sa o neho nestaral, a tak vyrastal u tety a strýka. Jeho zarytý odpor k autoritám tak najskôr pramenil práve z detstva. James Dean utiekol z práva k herectvu a stal sa hviezdou doslova cez noc. Jeho najslávnejšia rola je Jimmy Stark vo filme Rebel bez príčiny. Spoločne s Marlonom Brandom vtedy oslnil Ameriku.

Pod vplyvom Jamesa Deana sa mladí Američania vymaňovali spod konzumného správania svojich rodičov, paradoxne im však nevadilo, že nosili rovnaké kožené bundy ako Marlon Brando alebo džínsy, ktoré si obliekal James Dean. A tak jazdili na rovnakých motorkách a počúvali rock´n´roll. Čierna rifľová bunda a moderné rifle sú ale univerzálnou uniformou rebela dodnes.

James Dean bol zanedbaným dieťaťom. 7 obrázkov vo fotogalérii James Dean bol zanedbaným dieťaťom.

Vychudnutá Kate Moss (39)

Príchod Kate znamenal koniec krások z planéty Barbie dokonalých ako grécke bohyne. Do centra pozornosti sa dostali vychrtlinky so spľasnutými vlasmi, sklonenou hlavou a poblednutou pleťou, ktoré pôsobili ako zanedbané deti.

Idolom sa stali vyziabnuté sfetované dievčatá, ktorých symbolom sa stala práve Angličanka Kate Moss, s výškou hlboko pod štandardnými 180 centimetrami s váhou slabých štyridsaťpäť kilogramov.

Bola obviňovaná z toho, že jej snímky majú pedofilný podtón a že jej vychrtlosť šíri anorexiu. Okrem závislosti od kokaínu sa Kate preslávila vzťahom s Johnnym Deppom a do súčasného módneho prúdu presadila okrem iného balerínky a niekoľko prvkov džínsovej módy – obtiahnutý ,skinny´ strih nohavíc, kratučké šortky a bundy.

Príchod Kate znamenal koniec krások z planéty Barbie dokonalých ako grécke bohyne. 7 obrázkov vo fotogalérii Príchod Kate znamenal koniec krások z planéty Barbie dokonalých ako grécke bohyne.

Drzá Madonna (54)

Drzá Madonna sa preslávila svojou špicatou podprsenkou, ktorá je podľa niektorých najslávnejším koncertným kostýmom všetkých čias. Navrhol ho pre ňu známy návrhár Jean Paul Gaultier, ktorý tak ako prvý presadil intímne vrstvy oblečenia na verejnosti.

Madonnina  špicatá podprsenka sa v módnom mainstreame nepresadila ako príliš provokatívna, prvky zo spodného prádla však v súčasnej módnej dobe zostali.

Drzá Madonna sa preslávila svojou špicatou podprsenkou, ktorá je podľa niektorých najslávnejším koncertným kostýmom všetkých čias. 7 obrázkov vo fotogalérii Drzá Madonna sa preslávila svojou špicatou podprsenkou, ktorá je podľa niektorých najslávnejším koncertným kostýmom všetkých čias.

Punková babička Vivienne Westwood (72)

Táto britská návrhárka, ktorá sa od začiatku snažila čo najviac provokovať, si otvorila butik s názvom SEX, kde predávala tričká potlačené porno obrázkami. Inšpiroval sa ním aj Malcolm McLaren – jeho kapela Sex Pistols, ktorá svojím neskrotným duchom prispela k formovaniu hnutia punk, sa nazývala práve podľa tohto obchodu.

Vivienne a Malcolm sú tak považovaní za duchovných rodičov punku. Do mainstreamovej módy vniesli vzburu a provokáciu. Obohatili ju napríklad o čiernu kožu a cvočky. Vivienne Westwood neskôr obliekala aj hrdinky vplyvného seriálu Sex v meste.

  

Tlačiť Diskusia