Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kútik šikovných rúk: Oživte črepník sviežou mozaikou

21.10.2013 Nový Čas pre ženy

Oživte starý črepník sviežou mozaikou a vdýchnite mu tak nový život. Tento postup pre vás pripravila autorka mozaikových nápadov Elena Bučková.

Vyrobte si mozaikový črepník. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Vyrobte si mozaikový črepník.

Potrebujeme: hlinený črepník najlepšie s hladkým povrchom (bez horného goliera), obkladačky, radšej tenšie, lepidlo na dlažbu, škárovaciu hmotu, misku a menšiu špachtličku

Orientačný rozpočet: črepník cca 1,00 €, obkladačky od 0,99 € za kus, lepidlo na obkladačky cca 5,00 € za 25 kg (prípadne, ak poznáte majstra obkladača, skúste si vypýtať pár lyžíc), škárovacia hmota cca 5,00 € za 5 kg

Ako na to:

1. Obkladačky rozbijeme kladivom, prípadne, ak chceme pravidelnejšie tvary, narežeme si drobné kocky rezačkou. Skladanie a lepenie nám tak pôjde rýchlejšie.

Obkladačky rozbijeme kladivom, prípadne, ak chceme pravidelnejšie tvary, narežeme si drobné kocky rezačkou. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Obkladačky rozbijeme kladivom, prípadne, ak chceme pravidelnejšie tvary, narežeme si drobné kocky rezačkou.

2. V miske rozmiešame lepidlo na dlažbu s trochou vody. Na jeden črepník postačia 2 až 3 polievkové lyžice. Hmota nemá byť ani hustá, ani príliš tekutá. Špachtľou nanesieme lepidlo najprv na kvetináč a potom aj na kúsok obkladačky, ktorý chceme prilepiť.

V miske rozmiešame lepidlo na dlažbu s trochou vody. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock V miske rozmiešame lepidlo na dlažbu s trochou vody.

3. V miske si rozmiešame škárovaciu hmotu. Farbu vyberieme tak, aby vytvárala s obkladačkou kontrast. Vnútorný okraj kvetináča oblepíme papierovou páskou, vytvoríme tak krajšie ukončenie. Nanesieme škárovaciu hmotu, neželané zvyšky utrieme mokrou handričkou a necháme pár minút tuhnúť.

Farbu vyberieme tak, aby vytvárala s obkladačkou kontrast. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Farbu vyberieme tak, aby vytvárala s obkladačkou kontrast.

Tlačiť Diskusia
Focus Media