Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jablko nepadá ďaleko od stromu: Môžem si dať dnes tvoj sveter, mami?

31.10.2013 Jana Šimonová

Vraví sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Presvedčili sme sa o tom pri návšteve trojice šarmantných žien...

Helena a Laura Nagyové 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Helena a Laura Nagyové

Spája ich vášeň pre módu a vycibrený vkus. A aj to, že si občas jedna od druhej požičajú nejaký ten kúsok oblečenia...

Helena (37) a Laura (18) Nagyové z Jelšavy sa až tak často nevidia, ale keď majú kedy, rady si všeličo medzi sebou požičiavajú.

Mamin štýl: žiadne šaty a sukne, pohodlná móda

Dcérin štýl: odvážnejší, zbožňuje šaty aj športovú módu

Pani Helena pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka. Zistili sme, že je vyštudovaná krajčírka s maturitou, ale toto remeslo ju v regióne, v ktorom žije, veľmi neuživí. „Kedysi som šila veľa, najmä pre dcéru Lauru, keď chodila do škôlky a neskôr do školy. Ale teraz je kúpené oblečenie lacnejšie, takže sa to ani veľmi neoplatí.“ Mimochodom, k narodeniu dcérky sa viaže neuveriteľná historka. Keď sa pani Helena dozvedela, že čaká dievčatko, bola veľmi šťastná. Ako prvý jej to povedal manžel, ktorý má údajne schopnosť predpovedať pohlavie nenarodených detí. Ak chytí bruško tehotnej, okamžite vie, čo to bude. Laura už ako malá dostávala od maminy šaty, nohavice, sukničky. „Do škôlky chodila ako bábika,“ spomína pani Helena. Dcéra chcela držať krok s módou, a preto sa túžila čo najviac podobať na mamu: „Keď som mala asi päť rokov, mamina si ušila dlhú sukňu s rázporkom. Hneď som chcela takú aj ja a ona mi ju aj ušila, hoci som bola ešte maličká a vyzerala som v nej smiešne,“ spomína s úsmevom Laura.

Malá nezbednica Laura. 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Malá nezbednica Laura.

Aj dnes sledujú trendy, a keď sa po dlhšom čase stretnú, vymenia si postrehy. „V Rakúsku sú oveľa lepšie výpredaje ako u nás,“ konštatuje pani Nagyová. „Zlacnenie je tam bežne na sedemdesiatich percentách a veci sú kvalitnejšie.“ Štýl obliekania majú stále spoločný, i keď Laura je trocha odvážnejšia. „Mamina už nechce nosiť šaty, ale ja ich mám veľmi rada. „Myslím si, že mne už šaty nepristanú,“ hovorí pani Helena a my nechápeme prečo, lebo má skvelú postavu. „Sukne nie sú môj štýl, viac mi to tak vyhovuje aj kvôli práci. Laura si na diskotéku rada oblečie rifle, vyššie topánky a tričko. A verná je skôr športovejšej móde,“ prezrádza sympatická mama.

Jarmila Kollárová (50) a jej dcéra Jarmila (23) z Blatnice neďaleko Martina majú šikovné ruky a obe sú cieľavedomé zástupkyne znamenia Kozorožec.

Mamin štýl: nadčasová móda plná atraktívnych detailov

Dcérin štýl: zväčša športové kúsky so štýlovými prvkami

Jarka študuje na dvoch vysokých školách súčasne. Jedným je inštitút zahraničnej vysokej školy a druhou Univerzita Komenského, kde nasáva vedomosti v odbore kulturológia. Popri tom aj pracuje, takže sa nemá kedy nudiť. Má však čas všímať si aj módne trendy. „V Bratislave si ľudia potrpia na módu viac ako u nás, ale je to móda takpovediac obchodová. Ak v našom regióne chcú ženy niečo originálnejšie, navštívia krajčírstvo a dajú si oblečenie ušiť na mieru. Takže v Bratislave jednu vec vidíte na viacerých dievčatách naraz, no u nás to také bežné nie je,“ hovorí šikovná študentka.

Jarmila Kollárová a dcéra Jarmila 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Jarmila Kollárová a dcéra Jarmila

Mamina je krajčírka a má vlastný salón v neďalekých Turčianskych Teplicach. Móda malú Jarku preto sprevádzala už od detstva. Často chodievala do maminej práce a sledovala, čo sa deje, ako vzniká nový kúsok. Keď bolo treba, pomohla. V súčasnosti sa teší na víkendy, kedy sa venuje ručným prácam. Vyrába zaujímavé kúsky bižutérie, ale vkusným, vlastnoručne vyrobeným obalom dokáže obliecť napríklad aj laptopy či tablety. Pokiaľ potrebuje niečo ešte vylepšiť, pomôže jej mamina, ktorá je v krajčírstve viac ako doma. Skvele si rozumejú, hoci Jarka s úsmevom priznáva: „Náš vzťah nie je úplne kamarátsky, nehovoríme si všetko, pretože si myslím, že niektoré veci nemusia rodičia vedieť. Zdôveriť sa však problém nemám, a keď si pýtam radu, vždy ju s láskou dostanem.“

„Mama je cieľavedomá a to mám asi po nej. Obe sme totiž narodené v znamení Kozorožca,“ vraví dcéra. „Sme rodinne založené a pracovité a tiež máme blízko k perfekcionizmu či puntičkárstvu,“ pridáva sa do debaty pani Jarmila, mamina troch detí, a prekvapuje, že krajčírstvu sa nikdy nevyučila. „Od detstva som si šila sama. Strihy a látky som spoznávala a študovala na kolene. Veľmi mi pomáhal vtedajší slávny časopis Burda.“ Keďže obe majú takmer identické postavy, veci si vymieňajú bez problémov, pretože im vždy všetko super sadne. Pani Jarka si robí návrhy sama, vždy do nich vloží niečo špeciálne, čo každý model osvieži a ozvláštni. A tak sa jej nadčasovú módu podarilo vytvárať už oveľa skôr, ako vôbec prišla do módy.

Romana Holická (36) a dcéra Gabriela (16) zo Sekúl majú v otázke módy jasno. Každá však preferuje niečo iné.

Mamin štýl: viac športový

Dcérin štýl: elegantný a konzervatívny

Gabika sa narodila, keď mala mamina dvadsať. „Je na mňa naviazaná, rovnako ako na babičku. Asi preto, že nemá súrodenca, ale i preto, že keď sme všetky tri spolu, je nám veľmi dobre,“ hovorí na úvod pani Romana. Pracuje ako predavačka v potravinách. Rozhodne sa nenudí, pretože popri práci ešte v Bratislave diaľkovo študuje dvojročné nadstavbové štúdium ekonómie, onedlho by totiž chcela v rodných Sekuliach kandidovať na starostku. Gabikine študijné kroky tiež vedú do hlavného mesta na súkromnú odbornú veterinárnu školu.

Romana Holická a dcéra Gabriela 9 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Romana Holická a dcéra Gabriela

Podľa maminých slov sa Gabika zaujíma o módu už odmala. „Sem- -tam potrebuje nohavice, inokedy blúzku, takže sa vyberieme na nákupy. A neskôr to ja dedím alebo si veci vymieňame,“ hovorí pani Holická. Zaujímalo nás, akú preferujú módu. „Gabika má radšej elegantnejšiu a konzervatívnejšiu. Je ctižiadostivá a asi to spolu aj súvisí. Radšej vyzerá ako dáma, čo vystihuje jej ambície.“ Roztrhané rifle, aké vidieť na mnohých mladých ľuďoch, by sme teda bežne na Gabike hľadali len ťažko. Rada nosí vysoké topánky, mamina síce tiež, ale ona je predsa len skôr na športovejší look. O móde spolu diskutujú rady. „Sledujeme trendy v časopisoch aj na internete. Pani Romana dá na kritické oko svojej dcér y a verí jej vkusu. „Má dobrý vkus aj odhad, čo mi pristane.“ A to aj v líčení, ktoré viac ovláda šestnásťročná dáma. A či si navzájom veci aj požičiavajú? Samozrejme! „Za posledné tri roky je to bežné. Najviac však maminu mrzí, že si nemôže požičiavať aj topánky, pretože mám trocha väčšiu nohu,“ smeje sa Gabriela. „Ona je topánkový maniak, takže ak niečo už nenosí, musíme to vyradiť. To ma veľmi mrzí, pretože všetky topánky sú veľmi pekné,“ zakončuje mamina.

Tlačiť Diskusia
Focus Media