Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ušetríte čas, peniaze aj nervy: Vo štvrtok čistíme mobily a počítače

05.12.2013 Casprezeny.sk

Vyhlasujeme vojnu večnému neporiadku v našich domácnostiach. Osvojte si super návod, ako sa ho navždy zbaviť a žiť opäť naplno.

ŠTVRTOK

Upracte si v práci, počítači a telefóne!

Ako na to:

Haldy papierov, škatuliek, taštičiek, pier, spiniek... čohokoľvek. Potrebujete to? Nestačí jedno píšuce pero, jedno farebné, pár postitov na poznámky? Zbavte sa bezpodmienečne všetkého papierového a „akože“ nevyhnutného odpadu, ktorý skladujete „keby niečo“.

Trieďte takto:

• Papierové dokumenty si nechávajte len v prípade, že neexistujú v elektronickej forme, obsahujú pečiatku, podpis, sú právne overené, overiteľné, identifikujú vás alebo vám kryjú chrbát. Prehľadne, podľa kategórií si ich zoraďte do zakladačov. Prípadne ich, ak je to možné, pretransformujte do elektronickej podoby.

• To, že máte veci na pracovisku v poriadku, spoznáte, keď: to, čo potrebujete, nájdete hneď (lebo viete, kde to hľadať), keď váš systém pochopí aj človek, ktorý v ňom má hľadať informáciu prvýkrát a keď sa v ňom jednoducho udržiava poriadok.

• Na triedenie všetkých informácií používajte jednotný systém. Voľte podobné podkategórie a napíšte si na ne viditeľne kľúč, podľa ktorého informácia, tlačivo, súbor, fotka do daného políčka zapadajú.

• Informácie, adresy a kontakty čo najlepšie poprepájajte. Maily si napríklad trieďte podľa osôb, ktoré vám ich najčastejšie posielajú.

• Pravidelne čistite plochu aj priečinky v počítači a vyhadzujte nepotrebný balast. Spravte si z toho rutinu, ktorá vám bude pripomínať začiatok niečoho nového.

• V telefóne si ku každému kontaktu pridajte adresu, mail, spojenie na sociálnej sieti, dátum narodenia, pracovnú pozíciu. Ak to tak nemáte, spravte to. Strávite pri tom toľko času, že si nabudúce dobre rozmyslíte, ako si do telefónu uložíte nový kontakt.

• Všetky dôležité dáta si archivujte na externom disku. Plakať nad harddiskom, ktorý sa rozhodol exitovať v tej najnevhodnejšej chvíli, vieme... Ale už nikdy nechceme...

Motivácia: Ušetríte čas, peniaze a nervy. Nielen sebe, ale aj kolegom.

Viac užitočných tipov na postupnú debordelizáciu domácnosti nájdete v týchto článkoch:

PONDELOK

UTOROK

STREDA

Tlačiť Diskusia
Focus Media