Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manuál pre nevesty alebo 7 viet, ktoré svojej svokre nikdy nehovorte

28.11.2013 brona, bpž,

Či už svokru oslovujete „mama“, alebo jej neviete prísť na meno, raz je to matka vášho muža a musíte s ňou nejako vychádzať. Čo by ste však nemali vysloviť, aj keby sa vám najviac chcelo?

Aby mali nevesta a svokra takúto idylku, musiana sebe obidve poriadne zapracovať. Aby mali nevesta a svokra takúto idylku, musiana sebe obidve poriadne zapracovať.

1. Myslím, že nie som materský typ

Aj keby to bola naozaj pravda a vy by ste deti nikdy nechceli, je to vec medzi vami a vaším partnerom. Preto sa snažte čeliť otázkam na budúce vnúčatá s neutrálnym úsmevom a krčením ramien. Nech váš miláčik vysvetlí svojej matke sám, že z nej stará mama pravdepodobne nebude. Vy si to užijete, keď to budete oznamovať tej svojej.

2. Nehnevaj sa, ale nestojím o tvoje rady

Nie, vaša svokra (rovnako ako vy) nemá patent na rozum a jej rady, samozrejme, nemusíte počúvať. Pokiaľ ich nemáte denne na tanieri, skúste ich proste púšťať jedným uchom dnu a druhým von. S úsmevom poďakujte za názor a urobte si to po svojom. Nie je nutné dávať ostentatívne najavo, že si o jej radách myslíte svoje. Už len preto, že nemusia byť vždy úplne nemožné.

3. Škoda, že si svojho syna nenaučila...

Toto je veľmi, veľmi tenký ľad, na ktorý sa rozhodne nechcete púšťať. V prvom rade si skúste predstaviť, že niekto kritizuje vašu výchovu – ako by ste asi reagovali? Áno, ona zareaguje pravdepodobne rovnako. Aj keby ho nenaučila po sebe odniesť tanier do umývačky, je to jej výchova a vám neprislúcha ju súdiť. Aspoň nie pred ňou a nahlas.

4. Zastav sa u nás, kedykoľvek budeš chcieť

Pokiaľ túto vetu vypustíte z úst, musíte ju myslieť skutočne vážne. Nie je to totiž zdvorilostná fráza. Kedykoľvek znamená kedykoľvek. Kedykoľvek ona bude chcieť. Napríklad v čase nedeľného obeda, alebo v momente, keď pustíte deti ku kamarátom a budete si chcieť urobiť romantickú chvíľku. Voľte preto radšej slová ako „ozvi sa kedykoľvek, keď k nám budeš chcieť prísť, radi ťa uvidíme“. Výsledok bude rovnaký, ale pre vás podstatne prehľadnejší a zvládnuteľnejší.

5. Tvoj syn je teda poriadny ... darebák

Áno, určite ho pozná lepšie ako vaše kamarátky, určite dokáže presnejšie odhadnúť motívy jeho správania a možno bude ochotná motívy jeho správania s vami rozoberať. Ale aj napriek tomu všetkému je to jeho matka a veľmi pravdepodobne bude stáť na jeho strane. Pokiaľ sa teda naozaj potrebujete práve s ňou poradiť ohľadom nedostatkov jej syna, našľapujte opatrne. Pohybujete sa po mínovom poli!

6. Ako chceš, mne je to jedno

Túto vetu, naopak, pokojne povedzte – ale len v prípade že je vám to naozaj jedno. V opačnom prípade dajte svokre slušne, ale jasne najavo, že sa vám niečo nepáči. Raz asi dokážete stráviť, že stará mama dala deťom sladkosti už pred večerou. Pokiaľ to nechcete vidieť často, porozprávajte sa s ňou o tom.

7. Nie, ani dnes sa to nehodí

Je dosť pravdepodobné, že vás chce vídať častejšie než vy ju. Na každé odmietnutie by mala prísť ponuka iného termínu. Alebo aspoň na každé druhé odmietnutie. Nie je to len vaša svokra, ale aj stará mama vašich detí. Skúste nájsť v sebe trochu veľkorysosti. Nakoniec, kávu spolu popíjať nemusíte. Nabaľte jej deti, kýblik s lopatkou a pošlite ich na piesok. Trochu času pre seba vás rozhodne nezabije.

Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media