Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zuzana Smatanová: Vek je len číslo, vždy je čas začať niečo nové! Čo chystá?

04.12.2013 Monika Chybová

Stačil moment a z neznámeho dievčaťa sa stala speváčka s veľkým S. Na slovenskej hudobnej scéne žiari Zuzana Smatanová (29) už celé desaťročie.

Zuzana Smatanová tvrdí, že je stále ta istá... 5 obrázkov vo fotogalérii Zuzana Smatanová tvrdí, že je stále ta istá...

Zuzana Smatanová:

„Vek je len číslo. Vždy je čas začať niečo nové alebo odznova.“

Slovenskú hudobnú scénu obohacujete už desať rokov a práve pri tej príležitosti ste aj vydali nový album. Čo sa u vás za ten čas zmenilo?

– Veľa a zároveň nič. Veľa pracovných vecí, ja sama som sa rozvinula ako osobnosť. Vnútri som však stále tá istá Zuzana, ako keď som začínala. Stále v sebe mám pokoru aj skromnosť.

Hudba je zjavne váš život. Viete si predstaviť, čo by ste robili, keby ste v tej súťaži nevyhrali? Vraj ste chceli byť biochemička.

– (smiech) Aj ja by som bola zvedavá, či by som šla študovať alebo pracovať. Rozhodne by som robila niečo, čo ma baví. Nenávidím rutinu. Musím mať dynamický život. Stále niečo nové. Proste typický Blíženec. Ale umenie by som si určite robila aspoň pre seba, lebo to ma bavilo aj baví.

Zaujímavé, ako jeden moment zmení život. Preto ste výberový album nazvali Momenty?

– Je to symbolika. Pesničky, ktoré som naň vybrala, sú zásadnými momentmi v mojom živote. Nápad na pieseň je krátka chvíľa. Moment, ktorý treba zachytiť a vyžmýkať z neho, čo sa dá, lebo taký istý sa už nemusí objaviť a pieseň sa stratí. Je to trochu ako s fotkami. Sú momentky, ktoré sú vzácne, lebo sa už nezopakujú. A o tom to je. Keď zachytíte správny moment, máte to na celý život.

Zuzane to ide nielen s gitarou, ale aj za klavírom. 5 obrázkov vo fotogalérii Zuzane to ide nielen s gitarou, ale aj za klavírom.

Takže všade chodíte s perom a papierom?

– Skôr s telefónom, na ktorý si môžem nápad zapísať aj nahrať. Býva to kúsok textu alebo melódie. Potom si k tomu doma v pokoji sadnem a rozpracujem ho.

Na albume máte aj novinku Ženy aj muži, ku ktorej ste si videoklip robili sama. Prečo?

– Už dávnejšie som si povedala, že keď to bude v mojich silách, budem mať čas a techniku, tak si budem videoklipy vyrábať sama. Mala som niekoľko nápadov. Zvíťazil ten, v ktorom som sama na jednom mieste a okolo mňa sa dejú zaujímavé veci.

Zaujímavé je aj to, že ste ho s mamou a fotografom Martinom Ferenčíkom vyskladali z 1 300 fotografií!

– Áno a som naň hrdá. Trvalo to celé osem dní. Vyrábali sme ho u mňa doma. Oni dvaja sa poriadne zapotili, lebo hýbali vecami okolo mňa. Ja som zase premrzla, keďže som len ležala na zemi a nevidela, čo okolo mňa vyvádzajú. (smiech) Fotografie sú rozpohybované, vyzerajú ako video. Bolo to fyzicky aj psychicky náročné, ale bola to aj zábava a obrovská skúsenosť. Je to odrazový mostík, aby som zase rozvíjala nové nápady.

Pri výrobe videoklipu ku skladbe Ženy & muži 5 obrázkov vo fotogalérii Pri výrobe videoklipu ku skladbe Ženy & muži

Venovali ste na albume nejakú pieseň konkrétnemu človeku?

– Jediná s oficiálnym venovaním je pre otca. Napísala som ju v roku 2011. Patrí medzi moje najobľúbenejšie, hoci singlovka nikdy nebola. Inak je celý album venovaný fanúšikom.

Ocko asi stále chýba...

– Samozrejme, stále a navždy. Myslím na neho najmä pri rodinných stretnutiach alebo aj pri práci okolo domu. Hoci sú to už štyri roky a veci časom prebolia, v srdci zostane stále. Kto niečo také prežil, vie, že celý život po tej udalosti je ňou ovplyvnený.

Spievate, hráte na gitare, skladáte hudbu i piesne, vyrábate si videoklipy. To ste boli odmalička takto v pohybe?

– Práveže som bola tiché a hanblivé dievča. Keď som si niečo vyrábala, nikto o tom nevedel. Rodičia napríklad ani netušili, že si píšem pesničky. Hektika mi prišla do života až po víťazstve v pesničkárskej súťaži v roku 2003.

Chceli by ste začínať dnes?

– Ani náhodou! Priestor pre slovenskú hudbu a nováčikov je oveľa menší. Keď som začínala, mali sme otvorené dvere pre rôzne veci. Teraz to majú oveľa ťažšie. Či už dostať sa do rádia alebo vystúpiť na koncertoch či festivaloch. Majú môj rešpekt.

Takže ich nevnímate ako konkurenciu?

– Aj ja som bola kedysi nováčik. Konkurencia je super. Posúva vás a núti pracovať. Keby sme boli stále tí istí, tak sú ľudia z toho otrávení.

O Zuzke je známe, že vie veľmi pekne kresliť. 5 obrázkov vo fotogalérii O Zuzke je známe, že vie veľmi pekne kresliť.

Prezradila nám

Nechystáte nejaký ďalší duet?

– Áno, ale prezradím len, že to bude Slovák a už sa na to veľmi teším.

Stíhate stále komunikovať s fanúšikmi?

– Čas si vždy nájdem. Blog na mojej stránke mám od jej založenia. Starám sa oň a baví ma to.

Tak to ste technický typ.

– Som. Aj čo sa týka áut. Rada nielen jazdím, ale mám o nich aj informácie.

Tlačiť Diskusia