Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toto ste netušili! Ničia ženy aj mužov: Zákerné chlamýdie narobia spúšť v tele

29.11.2013 Eva Hrdinová

Sú neviditeľné, necítime ich, netušíme, že ich máme, a o to sú zradnejšie. Chlamýdie.

Nebezpečné baktérie môžu narobiť v organizme spúšť 4 obrázky vo fotogalérii Nebezpečné baktérie môžu narobiť v organizme spúšť

Pred necelými 20 rokmi sme o nich netušili takmer nič, ani v lekárskych kruchoch sa o nich poriadne nevedelo, testy na chlamýdie robili gynekológovia len výnimočne. Neznamená to, že predtým neexistovali, k ich enormnému šíreniu však začal nahrávať náš moderný spôsob života, striedanie sexuálnych partnerov, náhodný sex, masívne a časté presúvanie z jednej časti sveta na druhú, čoraz intenzívnejšie používaná klimatizácia.

Prečo sú také zákerné

Chlamýdia trachomatis dnes patrí medzi najrozšírenejšie baktérie v Európe vôbec. „Infekcia je zákerná v tom, že chorobu môžete mať aj niekoľko mesiacov a vôbec sa nemusí prejaviť. Pritom už prenášate nákazu na svojich sexuálnych partnerov, lebo sa šíri takmer výlučne sexom,“ hovorí profesor MUDr. Miroslav Borovský, hlavný odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo. V poslednom období zapríčiňujú aj veľký nárast mimomaternicových tehotenstiev. „Nakazené ženy o nich spočiatku ani netušia, môžu však dramaticky devastovať ich plodnosť,“ pripomína gynekológ. Zradné sú aj v tom, že spôsobujú ťažké zápaly slizníc v dýchacích cestách, ale v tomto prípade ide o iný druh chlamýdie a iný spôsob prenosu. My sa budeme viac venovať tým, ktoré nás ničia „tam dolu“.

Aj na plavárni buďte opatrné. 4 obrázky vo fotogalérii Aj na plavárni buďte opatrné.

Narobia spúšť v tele

Ako nás vlastne chlamýdie devastujú? Infekcia najprv vnikne do rozmnožovacích orgánov, tam vyvoláva chronické zápaly maternice, vaječníkov a vajíčkovodov, ktoré sa neskôr môžu stať príčinou neustálych problémov. Po jedinom zápale vajíčkovodov môže zostať 5 až 10 percent žien neplodných. Ak žena prekoná dva zápaly, riziko neplodnosti sa zvýši na 20 až 40 percent. A to nie je všetko. Chlamýdie sa cez vajíčkovody niekedy dostanú aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. Neliečená chlamýdia hrozí potratom, mimomaternicovým tehotenstvom, pôrodom mŕtveho plodu, zápalmi močových ciest. Až dve tretiny infikovaných matiek prenášajú zárodky baktérií na svoje deti. Tie po narodení môžu trpieť na očné infekcie, zápaly pľúc či dýchacie problémy.

Ničí aj našich mužov

Zápal nadsemenníkov a prostaty, sterilita, bolestivý zápal kĺbov artritída, to všetko spôsobujú chlamýdie u mužov. Štúdie vo svete varujú, že tieto baktérie ticho sterilizujú aj celé zástupy mužov. Vážne totiž poškodzujú DNA spermií, výsledkom je ich znetvorenie a znehybnenie, takže sú neschopné putovať k vajíčku a oplodniť ho. Chlamýdiový zápal u mužov sprevádza abnormálny výtok z močovej trubice a svrbenie semenníkov.

Máte ju?

Chlamýdia sa dá zistiť po siedmich dňoch od nakazenia. Lekár odoberie vzorku tkaniva a moču, u žien najlepšie z krčka maternice, u muža z moču alebo z výteru z močovej rúry. Druhá možnosť je testovať protilátky z krvi, najspoľahlivejšia je DNA metóda, ktorá je pohodlnejšia, no nákladnejšia. Na Slovensku sa robí len na niekoľkých špecializovaných pracoviskách.

Infekcia sa dá zistiť viacerými spôsobmi, ničnenechávajte na náhodu a využívajte preventívneprehliadky. 4 obrázky vo fotogalérii Infekcia sa dá zistiť viacerými spôsobmi, ničnenechávajte na náhodu a využívajte preventívneprehliadky.

Kde žiadať vyšetrenie

Partneri, ktorí plánujú dieťa, by sa mali dať preventívne vyšetriť aj na chlamýdiové infekcie. Vyšetrenie si žiadajte aj pri pravidelnej prehliadke u gynekológa raz za rok. Muži by sa mali obrátiť na urológa. Pri podozrení na pľúcne chlamýdie požiadajte svojho všeobecného lekára o odborné vyšetrenie u pľúciara či imuno-alergiológa.

Ako sa môžeme nakaziť

Pľúcne chlamýdie sa šíria kvapôčkovou infekciou ako chrípka. Pohlavné môžete dostať aj z kontaminovaného uteráka, ktorý pred vami použil nakazený človek. Pri infekcii chlamýdiami teda netreba hneď partnera obviňovať z nevery. Najčastejšie sa tak však deje pri nechránenom pohlavnom styku s nakazeným partnerom.

Pozor! Najohrozenejšie sú mladé ženy a muži okolo dvadsiatky.


Druhy chlamýdií

- Chlamydia trachomatis: vyvoláva infekcie močovo-pohlavného systému

- Chlamydia pneumoniae: postihuje najmä horné a dolné dýchacie cesty, šíri sa vzduchom

- Chlamydia psittaci: vyskytuje sa najmä u chovateľov vtákov a ľudí v hydinárstve

Ako sa im vyhnúť 4 obrázky vo fotogalérii Ako sa im vyhnúť

 

Ako sa im vyhnúť

- Vyhýbajte sa náhodným sexuálnym partnerom a nechránenému sexu.

- Dbajte na hygienické zásady pri návšteve plavárni, sáun a solárií.

- Dodržiavajte intímnu hygienu, používajte iba vlastnú bielizeň a uteráky.

- Ak máte podozrenie na infekciu, vyhľadajte ihneď lekára.

- Infekcia vyžaduje preliečenie u oboch partnerov, inak sa vráti.

- Počas liečby treba úplne vylúčiť pohlavný styk.

Tlačiť Diskusia (2)