Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oci, mami, poďme sa hrať! Veselé tipy, ako si užiť sviatočnú pohodu

27.12.2013 Eva Hrdinová

Viete, prečo deti tak milujú vianočné či vlastne hociktoré sviatky? Lebo konečne spomalíme a máme na seba o trocha viac času.

Aj počas Vianoc sa dá relaxovať inak ako pri televízii a koláčikoch. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj počas Vianoc sa dá relaxovať inak ako pri televízii a koláčikoch.

Aj keď sa občas tvárime, že ich nemusíme, sviatočné rituály sú veľmi dôležité.

Prečo? Vysvetlenie je možno jednoduchšie, ako sa zdá. Najzákladnejšou ľudskou potrebou je pocit stability a bezpečia. Práve rituály nám pomáhajú si to uvedomiť. Pomáhajú nám prekonávať krízy, zdolávať problémy aj nájsť nevyhnutnú dennú dávku pokojného odpočinku. „Moderný človek sa často chváli, že rituály nepotrebuje. A že ak na nejaké pristúpi, robí to len kvôli deťom. Potom sa však zrazu pristihne, že sa na tieto zdanlivo banálne chvíľky vlastne nesmierne teší.

Každá rodina si postupne vytvára svoje vlastné rituály platné práve len a len pre ňu. Vzniká tak rodinná tradícia, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Malé deti majú mimoriadnu potrebu rituálov. Pod vplyvom poriadku sa ľahšie v živote udomácňujú,“ hovorí psychologička Lenka Vavro-Faltinová. Existujú rôzne druhy rituálov. Patria sem tie každodenné, spojené s obligátnou šálkou kávy či kakaukom. Patria sem rituály kalendárne, späté s konkrétnym ročným obdobím alebo sviatkom. Hádam najkrajšie sú vianočné.

Najzákladnejšou ľudskou potrebou je pocit stability a bezpečia. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Najzákladnejšou ľudskou potrebou je pocit stability a bezpečia.

Čaro rodinného stola

Priznajme si, že atmosféra pri spoločnom jedle za jedným stolom je vlastne to najkrajšie, čo rodina zažíva. My sa síce tvárime, že nám rodinné stolovanie ani tak nechýba, ale je to hlavne preto, že máme málo času. Podľa nedávneho prieskumu len tretina rodín sadá pravidelne k spoločnej večeri či obedu.

Keď sa však pýtali detí školského veku, vyšlo najavo, že až 90 percent z nich považuje stretnutie pri rodinnom stole za hlavnú možnosť komunikácie s rodičmi. Chvíle, kedy rodina sedí pohromade, rozpráva sa a užíva si dobré jedlo, niekedy navyše pripravené spoločnými silami, má svoju neopakovateľnú silu.

Rituály dávajú pocit istoty

Všetko, čo sa pravidelne opakuje a odohráva podľa rovnakej schémy, prijímajú deti ľahšie. Už na malé bábätká pôsobí napríklad opakujúca sa melódia zvonkohry upokojujúco. Budenie spáčov do škôlky či školy plyšovým kamarátom je tiež ľahšie. Ranné kakauko je pre tých väčších také dôležité, ako pre dospelých obligátna kávička. Večerná rozprávka s príjemným poškrabkaním či pomaznaním navodí pokojné zaspávanie.

Každá rodina si postupne vytvára svoje vlastné rituály platné práve len a len pre ňu. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Každá rodina si postupne vytvára svoje vlastné rituály platné práve len a len pre ňu.

Z povinností sa potom stávajú zábavné momenty dňa, ktoré deti nebudú chcieť už nikdy vynechať. „Tým, že sa rituály stále opakujú, stabilizujú a harmonizujú rodinné prostredie a atmosféru, ktorá v nej vládne. Budujú vzájomnú blízkosť, posilňujú rodinné spolužitie, vnášajú do vecí poriadok a zmysel a značne uľahčujú proces zmeny,“ hovorí psychologička.

Dobrodružné výpravy v obývačke

Aj počas Vianoc sa dá relaxovať inak ako pri televízii a koláčikoch. Pozrite si klasické rozprávky a potom sa vrhnite na poriadnu rodinnú zábavu. Vonku môže zúriť zima, koľko len chce, na vzrušujúce cesty stačí trocha fantázie a dobrá spoločenská hra. Napríklad v Hobitovi sa môžete pridať k Bilbovi Bublíkovi, trinástim trpaslíkom a čarodejníkovi Gandalfovi, ktorí chcú získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor.

Práve hry, v ktorých sa nehrá proti sebe, ukážu najmä tým najmenším, čo to znamená pomáhať si navzájom. Niekedy nie je na zahodenie vidieť svojich rodičov či dospievajúce deti v bizarných situáciách. Aj na to sú tu populárne Activity, ktoré majú novú verziu s podtitulom Special. Váš tínedžer predvádzajúci ukazovaním a kreslením pojem Občiansky zákonník? Výbuchy smiechu sú zaručené!

Všetko, čo sa pravidelne opakuje a odohráva podľa rovnakej schémy, prijímajú deti ľahšie. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Všetko, čo sa pravidelne opakuje a odohráva podľa rovnakej schémy, prijímajú deti ľahšie.

Nádherné spomienky

Hra je po spoločnom stolovaní druhým najdôležitejším rituálom, podporuje rodinnú spolupatričnosť. Skláňať sa nad hracou plochou alebo súťažiť s ocinom v lese – pre mnohé deti patria takéto zážitky ku kľúčovým spomienkam z detstva. Ak nebodaj dôjde k rozvodu, práve na tieto chvíle spomínajú členovia rozpadnutej rodiny s najväčšou melanchóliou. Aj dospelí sa o sebe môžu všeličo dozvedieť.

„Možno zistia, že sú priveľmi súťaživí či agresívni, alebo že ich vie pocit víťazstva hriať na duši ešte dlho. Najdôležitejšie však je, že svoj čas venujú deťom. Nie je podstatné, koľko času spolu rodiny trávia, ale ako. Deti si o niekoľko rokov nebudú pamätať, akú dostali hračku, ale na zážitky nikdy nezabudnú,“ pripomína psychologička Mária Tóthová-Šimčáková.

Nájdi 10 rozdielov 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nájdi 10 rozdielov

Tlačiť Diskusia
Focus Media