Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vianoce bez stresu: Čo robiť, aby ste si sviatky zbytočne nekazili?

23.12.2013 Katarína Dobrovodská

Konečne tá pravá vianočná atmosféra! Vôňa vanilkových rožtekov a ihličia, vyzdobený byt, pokoj a dobrá nálada...

Vianoce by nemali byť len o otváraní balíčkov pod vianočným stromčekom. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Archív Vianoce by nemali byť len o otváraní balíčkov pod vianočným stromčekom.

Čo robiť, aby sme si vianočnú atmosféru ničím zbytočne nepokazili?

Niekedy stačí málo a oheň je na streche. Mužovi sa nechce škrabať zemiaky, svokre sa nepáči darček, deti sa nepohnú od telky a vy ste už len milimeter od psychického zrútenia. Aj to sa môže stať. Aby sme sa tomu vyhli, prečítajme si, ako to robia odborníčky.

Dajte blízkym veľa lásky

Zastavte sa na chvíľu a opýtajte sa: „Čo keby boli tieto Vianoce moje posledné? Ako by som sa správala k svojim najbližším, čo by som si chcela pamätať, čo by som im darovala a na čom by mi najviac záležalo?“ Neberte všetko ako samozrejmosť. Život je taký rýchly! Zamyslite sa nad tým, ako svojim blízkym urobiť radosť, ako spolu stráviť čo najkrajšie chvíle. Dajte im veľa lásky a pozornosti, nie iba darčeky.

Katarína Zacharová, zakladateľka platformy RealWoman, autorka knihy Ako dostať od života, čo chceme 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Katarína Zacharová, zakladateľka platformy RealWoman, autorka knihy Ako dostať od života, čo chceme

- Nechajte svoju pravdu pravdou a usmejte sa nad vašou rozdielnosťou.

- Mladí, rešpektujte názor starších a naopak.

- Nekritizujte, ale chváľte.

- Neprizerajte sa, ale pomôžte.

- Pozrite sa na svet očami toho druhého a skúste spraviť niečo, čo ho poteší.

- Vyjadrite, čo cítite a hovorte o tom, na čom vám záleží.

Otvorte svoje srdcia

Vianoce by nemali byť len o otváraní balíčkov pod vianočným stromčekom. Duchovný význam Vianoc spočíva v otvorení našich sŕdc, sú časom ich štedrosti.

Marie Diamond, známa motivátorka, autorka bestselleru Umenie zákona príťažlivosti 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Marie Diamond, známa motivátorka, autorka bestselleru Umenie zákona príťažlivosti

Takže:

- Keď budete v týchto dňoch kupovať darčeky pre priateľov a milované osoby, pouvažujte, čo skutočne v živote potrebujú.

- Čím viac sa zameriate na to, čo ich skutočne urobí šťastnými, tým viac otvoríte svoje aj ich srdcia.

- Nezabúdajte ani na tých, ktorí šťastie nemajú a obdarujte ľudí v tiesni.

- Vždy, keď môžem, obdarujem bezdomovca najväčšou bankovkou, akú mám v peňaženke. Nepýtam sa, na čo ju použije, ani ma to nezaujíma, urobím to a mám z toho dobrý pocit.

- Ak si želáte, aby práve vaše dary podnietili nekonečnú vďačnosť, zabaľte ich do ružového, oranžového či broskyňového papiera a použite zlatú stuhu alebo ornament.

Zážitky vám zostanú

Pre mňa sú Vianoce o hlbokej ľudskej potrebe niekam patriť, byť naviazaný na duchovný domov. S tým sa mi spájajú vzácne dary, „klenoty“ času, rešpektu a vďačnosti. Tvoria neporaziteľnú trojicu, ktorá slúži na udržanie rodiny aj vzťahov ako takých. Vďaka nim nie sme osamotení a náš život má zmysel. Hoci nám marketingové kampane podsúvajú, ako to má na Vianoce byť, riaďte sa svojím srdcom a tradíciami, tie vás nezradia.

Janette Šimková, trénerka osobného rozvoja, životná a partnerská koučka 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Janette Šimková, trénerka osobného rozvoja, životná a partnerská koučka

- Pomôže nám, keď si uvedomíme, čo všetko od seba očakávame. Máme kapacity byť väčšími superženami iba preto, že idú sviatky? Ak áno, na úkor čoho to pôjde?

- Poslúži nám, keď si zoradíme priority, spíšeme si ich a rozdelíme úlohy.

- Prehľadná príprava a plánovanie nám ušetria zbytočný stres.

- Raz som jednému starému otcovi poradila, aby svojim vnukom namiesto drahých darčekov daroval zážitok. Ja sa to tiež vždy snažím tak robiť – spolu sa niekam vybrať, niečo krásne zažiť je potešujúce a obohacujúce. A hoci sú v našej kultúre nehmotné darčeky nedocenené, z môjho pohľadu je ich hodnota nevyčísliteľná.

Nájdite si čas na milovanie

Väčšina z nás vie, by sme si z Vianoc nemali robiť ťažkú hlavu, že by že sme nemali podliehať nákupnému stresu, že by sme mali byť k partnerovi a deťom pri dobrých úmysloch. Ja hovorím: vľúdnejšie... a väčšinou ostane Tešte sa z toho, že máte niekoho, kto vám síce ide zľahka na nervy, ale je tam, sú Vianoce alebo všedné dni.

MUDr. Danica Caisová, psychologička, prezidentka Slovenskej sexuologickej spoločnosti 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas MUDr. Danica Caisová, psychologička, prezidentka Slovenskej sexuologickej spoločnosti

- Skúste byť k sebe navzájom veľkorysí, vľúdni, prajní.

- Doprajte si dobré jedlo a pitie bez pocitov viny. 

- Zájdite na cintorín za blízkymi, ktorí vám chýbajú. 

- Aspoň na chvíľu sa uprostred zhonu zastavte, upokojte na kojte a jednoducho sa tešte... toho hundroša či tú večne nespokojnú ženu, na hyperkritické deti, na pichľavú svokru. 

- Vždy pomôže plán, čo budeme robiť počas voľných dní. Uchovávajme rodinné rituály. Poznám rodinu, ktorá počas Vianoc vytiahne zemepisný atlas krajín, počet  a háda vzdialenosti, veľkosti krajín, počet obyvateľov. Majú z toho veľkú vždy zábavu.

- Naučme sa hovoriť nie, nemusíme všetko stihnúť.

- Milostný život musíme plánovať veľmi opatrne a citlivo. Kúpu erotických pomôcok treba zvážiť. Nie každého poteší, ak pred svokrou či deťmi vyberá z balíčka starostlivo erotickú bielizeň. Môžeme však zariadiť, aby sme mali dostatok súkromia na nežné, láskyplné milovanie.

Naše tipy: prežite úžasný Štedrý deň!

- Vytvorte pokojnú atmosféru. Pustite relaxačnú hudbu, do aromalampy nakvapkajte vianočnú zmes oleja.

- Môžete navrhnúť zasadací poriadok tak, aby pri a naproti sebe sedeli tí, čo si majú čo povedať.

- Ak sa dostanete do stresujúcej situácie, jednoducho si vymyslite niečo a zmiznite na desať minút preč. (Idem vyniesť smeti, požičať si múku...).

- Keď vás niečo nahnevá, dýchajte zhlboka. Cez nos sa nadýchnite na štyri, na 16 zadržte dych a na 8 vydýchnite.

- Vymyslite niečo extra, na čo budú všetci dlho spomínať. Vstaňte všetci skôr a pozrite si spolu východ slnka. Nahovorte niekoho zo známych, aby sa prezliekol za Ježiška či Santa Clausa a priniesol darčeky.

- Neriešte to, čo ste nevyriešili za celý rok.

Tlačiť Diskusia
Focus Media