Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Darujte knižku s podmanivým príbehom: Tipy, ako vybrať tú správnu

23.12.2013 Katarína Dobrovodská

Akú? Komu? S knihami je to ako s voňavkami. Treba vedieť vybrať tú správnu, vtedy naozaj poteší.

Aby knižka naozaj potešila, treba vybrať tú správnu. 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aby knižka naozaj potešila, treba vybrať tú správnu.

Čo sa páči nám

Monika Huljaková, šéfredaktorka

Haruki Murakami: 1Q84

kniha Haruki Murakami: 1Q84 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock kniha Haruki Murakami: 1Q84

Vydal: ODEON

Tento rok ma najviac potešilo tretie pokračovanie románu 1Q84 od úžasného spisovateľa Harukiho Murakamiho. Rozdvojená realita, dva mesiace, záhadní malí ľudia, narastajúca láska a silná vášeň, tajomstvá a mystériá, introvertné hlavné postavy s bohatým vnútorným svetom... keď čítam Harukiho knihy, pripadá mi, ako keby mi tento najúspešnejší japonský spisovateľ videl do hlavy. Je to čítanie celkom podľa môjho gusta! Privítala by som, keby v budúcnosti vydavateľstvo nekúskovalo pokračovania vydania jeho románov na roky, lebo za ten dlhý čas zabudnem, o čom bol predchádzajúci diel.

Čo by som chcela pod stromček?

Pretože milujem varenie a pečenie, ale mám aj profesionálnu úchylku na pekné a dobre urobené kuchárske knihy, pod stromčekom by ma potešila novinka od šéfkuchára Marcela Ihnačáka Zelenina, moja láska. Listovala som si ju v kníhkupectve a veľmi sa mi zapáčila. Jeho recepty sú vždy chutné, ľahko sa pripravujú, ale páči sa mi aj to, ako sa Marcel z nenápadného chlapca z Popradu dokázal presadiť medzi najznámejších slovenských šéfkuchárov.

Barbora Kosírová, zástupkyňa šéfredaktorky

Eowyn Iveyová: Dcéra snehu

kniha Dcéra snehu 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock kniha Dcéra snehu

Vydal: FORTUNA LIBRI

Jednoznačne moja kniha roka! Pri čítaní som chcela, aby tento príbeh nikdy neskončil. Táto knižka je po dňoch nabitých predvianočným stresom naozaj čítaním za odmenu. Zavedie vás na drsnú, ale magicky krásnu Aljašku a spôsobí, že opäť začnete veriť rozprávkam. Na pokožke budete cítiť vôňu vetra, lesa a dotyk snehových vločiek. Neuveriteľne krehké, citlivé a dojímavé dobrodružstvo jedného páru, ktorý v severskej divočine túži po dieťatku tak veľmi, až sa im jedného dňa zhmotní zo snehu...

Akú knihu by som chcela?

Beletriu si kupujem často, ale keby som si mohla vybrať naozaj "fajnšmekerský" darček, vybrala by som si nádhernú knihu fotografií 100 divov od slovenského fotografa Filipa Kuliseva. Sú tam obrázky magických miest z celého sveta a ich prezeranie je nesmierne upokojujúce. Bol by to určite skvost v mojej knižnici.

Ivana Benková, art direktorka

Jo Nesbø: Snehuliak

kniha Snehuliak 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock kniha Snehuliak

Vydal: IKAR

Pri nórskom autorovi Jo Nesbøvi staviam na istotu. Aj po prečítaní jeho ďalšej napínavej knihy Snehuliak ma majster trilerov presvedčil, že jeho diela majú v mojej knižnici svoje stále miesto. Pre inšpektora Harryho Hola nie je stavanie snehuliakov zábavou. Zistí, že za posledných desať rokov sa s napadnutím prvého snehu v Nórsku stratí jedenásť žien. Snehuliak s hlavou stratenej ženy privádza inšpektora na pokraj šialenstva... Táto kniha dostala v Nórsku celý rad ocenení. Ak máte rady kriminálne romány, môj tip je pre vás rozhodne skvelým darčekom. Aká kniha by ma potešila? Rada si čítam čokoľvek o slovenských tradíciách. Predstavujem si, ako žili naši predkovia pred sto rokmi, aký bol vtedy svet obradov, zvykov a magických čarov. Je úžasné, že mnohé sa prenášajú aj do súčasnosti. A rovnako by ma potešilo, keby som si pod stromčekom našla nádhernú knihu od Kataríny Nádaskej Slovenský rok.

Katarína Dobrovodská, editorka

Debra Lynne Katzová: Aj vy ste jasnovidec

Vydal: IKAR

Okrem detektívok a životopisov sa rada vnáram do málo známeho sveta ezoteriky a intuície. Práve mám rozčítanú knihu profesionálnej jasnovidky (viem, znie to zvláštne, ale je to aj študovaná psychologička, pracovala ako federálna kurátorka), v ktorej radí, ako si rozvíjať jasnovidecké a liečiteľské schopnosti (to dnes potrebujeme ako soľ). Navyše pripája aj návody na veštenie sebe aj iným a tiež prezrádza tajomstvá najlepších jasnovideckých škôl. Takže, ak máte niekoho blízkeho, kto je podobne nastavený, touto knižkou ho určite potešíte. Akú knihu by som chcela? Keby vyšlo súborné dielo Milana Kunderu alebo Trumana Capotea alebo niečo od týchto spisovateľov, čo ešte nemám v knižnici...

Prvých desať v ankete Hľadá sa naj autor:

1. Dominik Dán

2. Eva Urbaníková

3. Dan Brown

4. Maxim E. Matkin

5. Jo Nesbø

6. Paulo Coelho

7. Stephen King

8. Miroslava Varáčková

9. Táňa Keleová-Vasilková

10. Pavel Hirax Baričák

Čo a kto vyhráva rebríčky

Prvých desať v rebríčku TOP 100 kníh:

1. Marie Vrabcová: Vyznanie

2. Štefan Hríb: Róbert Bezák Medzi nebom a peklom

3. Dominik Dán: Básnik

4. Maxim E. Matkin: Úplne najviac

5. Igor Bukovský: Návod na prežitie pre ženu

6. Dan Brown: Inferno (peklo)

7. Peter Tóth: Krycie meno Bežec

8. Táňa Keleová-Vasilková: Liek na smútok

9. Jozef Banáš: Kód 1

10. Mark Lauren, Joshua Clark: Telo ako posilňovňa 

10 Najpožičiavanejších kníh: (v Staromestskej knižnici v Bratislave)

1. Steve Harvey: Konaj ako dáma, mysli ako muž. Čo si muži myslia o láske, vzťahoch, intímnostiach a vernosti

2. Eva Urbaníková: Príliš osobná známosť

3. Dominik Dán: Hriech náš každodenný

4. Lauren de Stefano: Záhrada večnosti 2

5. Anishka Lakhani: Učiteľka nad zlato

6. Ann Granger: Dotek smrtelnosti Případ Mitchellové a Markbyho

7. Leila Meacham: Láskavec

8. Adriana Krištofíková: Ako chutí voda

9. Jozef Banáš: Kód 1. Tajomstvo zázraku

10. Dan Brown: Inferno (peklo)

Tipy od knihoexpertov

Aké knihy by darovali tento rok pod stromček žene a aké mužovi? Aké by chceli dostať oni?

Eva Evita Urbaníková, vydavateľka, spisovateľka:

Evita Urbaníková 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Evita Urbaníková

– Žene by som darovala našu novú evitovku Trpela som potichu o slovenskej emigrantke vo Švédsku. Je to krásny skutočný príbeh o tom, ako my ženy zvládneme naozaj všetko. Mužovi by som dala novinku A hory odpovedali ozvenou od Khaleda Hosseiniho. Je to skvelý autor, ktorého beletriu sú ochotní čítať aj muži. Ja by som chcela dostať nejakú krásnu obrázkovú kuchársku knihu, pretože podľa obrázkov sa pečie najlepšie.

Dado Nagy, znalec kníh a moderátor:

Dado Nagy, znalec kníh a moderátor 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Dado Nagy, znalec kníh a moderátor

– Svoje tipy som už posielal viacerým kamarátom, takže by som ich mohol pokojne prekopírovať. Páčili sa mi napríklad dve posledné knihy od Alessandra Baricca Pán Gwyn a Trikrát na svitaní. Nadchla ma kniha mladej moravskej autorky Kateřiny Tučkovej Žítkovské bohyne. Poslúži ako univerzálny dar.

Detské knihy: od Alexandra Salmela Žirafia mama, Zvonimira Balogha Často si vymýšľam, od Adely Banášovej Bryndzovníci.

Pre dospelých je skvelá kniha od Robina Sloana Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Román, ktorý spája staromódnu detektívnu zápletku s modernými technológiami. Prekvapením je slovenský špionážny román od Petra Adameckého Piešťanská spojka. Mňa by potešila asi nejaká kniha o umení.

Aby knižka naozaj potešila, treba vybrať tú správnu. 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aby knižka naozaj potešila, treba vybrať tú správnu.

Tlačiť Diskusia
Focus Media