Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Moja matka podľahla hazardu: Môžem doplatiť na jej pôžičky v nebankovkách?

05.03.2014 JUDr. Jana Britaňáková

Mám podozrenie na hráčsku závislosť matky, vdovy. Objavila som jej zmluvy s viacerými nebankovkami.

Matka nechce dcére nič prezradiť o svojich finančných problémoch. Matka nechce dcére nič prezradiť o svojich finančných problémoch.

Celé roky ju finančne podporujem. Matka nie je ochotná mi čokoľvek k tomu povedať a finančné spoločnosti sú tiež prehnane diskrétne. Mám možnosti nejakých právnych krokov, aby som to bremeno vládala finančne znášať? Čo všetko ma môže právne a finančne prekvapiť?

Júlia

Odpovedá JUDR. Jana Britaňáková, právnička:

Ak nejaké zmluvy existujú, uzatvára ich výhradne vaša matka. Nie je preto dôvod obávať sa toho, že by niekto siahol na váš majetok.

V prípade pôžičiek, či už od bánk, alebo nebankových spoločností, je dôležité ich splácanie, prípadne komunikácia s veriteľom o odklade splátok, úprave splátkového kalendára a podobne. Na to však musí s vami matka spolupracovať a poskytnúť vám informáciu o tom, v akých inštitúciách si pôžičky vzala a ako ich spláca. Ak s vami nebude ochotná spolupracovať a je zjavné, že podľahla hazardu a už nekontroluje svoje finančné správanie, je tu možnosť podať návrh na súd na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony. Rozsah obmedzenia určí súd, a to s ohľadom na rozsah duševnej choroby. Následne by vás súd mohol ustanoviť za opatrovníka a vy by ste mohli spravovať matkine finančné záležitosti.

Tlačiť Diskusia
Focus Media