Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Super čisté okná aj záclony: Skvelé triky, ktoré vám prácu uľahčia

26.04.2014 Casprezeny.sk

Niet nad slnkom zaliate miestnosti a vôňu čerstvo vypraných záclon. Nalaďte sa a pustite sa do práce. Stačí len pár trikov, ktoré vám všetko uľahčia.

Super čisté okná 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Super čisté okná

Ako na to

Umývajte okná tak často, ako si to vyžadujú, najlepšie pravidelne. Častejšie umývanie znamená aj pre vás menšiu námahu. Keďže okná dostávajú zabrať nielen zvonka, ale aj zvnútra, a to najmä tie kuchynské (prach, mastnota z výparov), zamerajte sa rovnako na vnútorné aj vonkajšie sklá.

Nepoužívajte prípravky na riad

Ak je okno veľmi znečistené, opláchnite ho najprv vodou. Mnohé z vás možno ešte stále používajú prostriedky určené na umývanie riadu. Radšej od toho upustite. Prostriedok na riad zanecháva na sklách lepkavý film a nedokáže odstrániť nečistoty, ktoré sa na oknách usádzajú z ovzdušia. Prostriedky určené na okná vytvárajú ochranný film, ktorý chráni sklo pred ďalším znečistením.

Krok za krokom

Ideálny deň na umývanie okien je, keď je pod mrakom. Priame slnečné lúče by mohli skrátiť pôsobenie prípravku a vytvoriť nepekné šmuhy. Najprv umyte okenné rámy, až potom sklá. Okná umývajte najprv z vnútornej strany a potom z vonkajšej. Tesnenia na okne vyčistíte starou zubnou kefkou. Ak sú okná veľmi špinavé, umyte ich najprv vodou, až potom čističom na okná.

Domáci recept – šálku vody zmiešajte so šálkou čistého liehu a pridajte lyžicu octu. Nalejte do rozprašovača.

Alkoholové prípravky – majú výbornú rozpúšťaciu a čistiacu schopnosť, dodávajú sklu vysoký lesk a v zime zabraňujú námraze.

Prípravky s čpavkom – síce nevoňajú, ale dobre umývajú a odmasťujú. Na čistenie a utretie je najvhodnejšia mäkká tkanina z mikrovlákna, bavlny alebo jelenica. Výborný výsledok zabezpečí aj gumená stierka.

Užitočné tipy

❁ Nepoužívajte noviny na leštenie okien.

❁ Používajte prípravky s alkoholom, dobre rozpúšťajú špinu, čistia a oknám dodávajú lesk.

❁ Pre snehobiele záclony pridajte do bubna práčky škrupiny od vajec.

❁ Pred praním vložte záclonu do špeciálneho vrecka, aby sa vám počas prania neroztrhla.

Čo so záclonami

Veľké plochy látok zachytávajú prach ako magnet. Ak chcete mať záclony opäť krásne biele, používajte bieliace a pracie prípravky, ktoré sa dokážu dostať hlboko do vlákna a odstrániť špinu už v procese predpierania. Pre ešte väčšiu belosť môžete záclony pred praním namočiť do vody so sódou bikarbónou.

Účinný postup

Do bubna práčky vkladajte vždy menej záclonoviny ako klasickej bielizne, aby mala priestor a poriadne sa vyprala. Vyhnite sa odstreďovaniu na plné obrátky, prebytočnú vodu nechajte len jemne a krátko odstrediť a záclonu zaveste na okno ešte mokrú. Krásne sa vyrovná a vy ušetríte čas, ktorý by ste strávili žehlením. 

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media