Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potíte sa príliš? Pozor! Antiperspiranty nepomôžu! Môže ísť o závažné ochorenie

22.05.2014 Casprezeny.sk

So stúpajúcimi vonkajšími teplotami sa trochu viac potí každý z nás, ak sa ale potíme priveľmi, môže to znamenať zdravotný aj sociálny problém.

Nadmerné potenie trápi nespočetné množstvo ľudí, ale len málokto sa ho rozhodne riešiť inak, než nákupom hŕbu antiperspirantov. Väčšinou máme totiž pocit, že ide len o estetický problém, s ktorého riešením nám pomôžu kozmetické výrobky. Ak však ide o potenie spôsobené zdravotnými problémami, je na neho akýkoľvek antiperspirant krátky.

Potiť sa musíme

Funkciou potných žliaz, ktorých sú na ľudskom tele asi 3 milióny, je regulácia teploty organizmu, aby nedochádzalo k jeho prehriatiu. V horúčave tak môže ľudské telo potnými žľazami odpariť až 3 litre tekutiny.

Antiperspirant noste stále v kabelke. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív Antiperspirant noste stále v kabelke.

Ak sa ale nadmerne potíme aj mimo teplé prostredie, môže ísť o veľký problém, a to nielen zdravotný, ale aj sociálny. Ľudia trpiaci nadmerným potením často trpia depresiami, hanbia sa a stretávajú sa s dešpektom svojho okolia. Často pritom nejde o problém spôsobený nedostatočnou hygienou, ale celkom inými faktormi.

To, koľko potu za deň naše telo vyprodukuje, závisí od mnohých faktorov: od množstva potných žliaz na našom tele, ktoré je u každého človeka iné, od nášho nervového vypätia a zdravotného stavu, až po prostredie v akom sa nachádzame alebo od stravy.

Všeobecne sa viac potia muži, ktorí majú až 1,5 krát viac potných žliaz, fyzicky pracujúce osoby, ľudia s nadváhou a tiež ženy v období menopauzy.

Môže za to stres

Za zvýšené potenie môže často stres, nervové vypätie a celková psychická nepohoda, pri ktorej začne naše srdce tĺcť rýchlejšie, zvýši sa prísun krvi do svalov a do krvi sa vypúšťa adrenalín. Takéto potenie sa od toho klasického, ktoré má telo ochladzovať, líši svojím zložením i tým, na akých miestach sa vyskytuje. Najčastejšie sa nám v takom prípade potia dlane, chodidlá, chrbát a tiež podpazušie.

To, koľko potu za deň naše telo vyprodukuje, závisí od mnohých faktorov. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock To, koľko potu za deň naše telo vyprodukuje, závisí od mnohých faktorov.

Stresové potenie je krátkodobou záležitosťou, ktorá odznie, akonáhle nervové vypätie povolí. Ak sa teda chystáte na dôležité rokovanie, prvé rande alebo inú schôdzku, z ktorej ste nervózne, potom sa vybavte nielen účinným antiperspirantom, ale aj vlhkými obrúskami, ktorými sa budete môcť na toalete utrieť. Rovnako tak si radšej než obtiahnutý top, na ktorom bude vidieť každú kvapka potu, oblečte niečo ľahšie a vzdušnejšie.

Potenie ako choroba

Nadmerné potenie čiže hyperhidróza, je ochorenie, pri ktorom sa potíte vlastne nepretržite počas celého dňa i noci a to nielen na dlaniach, chodidlách alebo v podpazuší, ale vlastne po celom tele. Ide o ochorenie, ktoré je estetickým aj sociálnym problémom, pretože ho len ťažko zamaskujete. V prípade tohto ochorenia vám rozhodne nepomôžu ani tie najsilnejšie antiperspiranty, ale budete musieť navštíviť dermatológa a tiež zmeniť jedálniček aj spôsob života

Zvýšená hygiena: To, že niekto trpí hyperhidrózou, neznamená, že nedbá o  svoju hygienu. Napriek tomu je pri tomto ochorení potrebné zdôrazniť, že zvýšená hygiena je základom. Ideálne je sprchovať sa nielen večer pred tým, než si ľahnete do postele, ale aj ráno, akonáhle vstanete. Počas noci sa totiž telo tiež potí a pot reaguje s baktériami na povrchu kože rovnako, ako vo dne. Ak by ste tak neurobili, nový pot začne reagovať s tým nočným a začne dochádzať k intenzívnejšiemu zápachu.

Jedálniček proti poteniu: Ochorenie hyperhidróza vyžaduje aj zmenu jedálnička a vyradenie pokrmov, ktoré nadmerne zahrievajú, zaťažujú organizmus a tiež sú príliš aromatické a pot by po nich mohol byť cítiť. Medzi takéto dobroty patria chilli, škorica alebo čierne korenie, cesnak a cibuľa, údeniny alebo aromatické syry. Obmedziť by ste tiež mali mliečne výrobky, cukry a tiež vlákninu. Negatívny vplyv na potné žľazy má tiež káva, kofeínové nápoje a cigarety.

Z jedálnička musíte vyradiť pokrmy, ktoré nadmerne zahrievajú, zaťažujú organizmus a tiež sú príliš aromatické. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Z jedálnička musíte vyradiť pokrmy, ktoré nadmerne zahrievajú, zaťažujú organizmus a tiež sú príliš aromatické.

Zmena šatníka: Áno, aj zmena šatníka môže pozitívne ovplyvniť potenie. Zabudnúť by ste mali nielen na materiály, ako je polyester a ostatné syntetické vlákna, ktoré zle odparujú pot, a radšej by ste mali svoje oblečenie poskladať z prírodných materiálov. Ideálna pre svoju savosť je bavlna, ľan alebo hodváb. Siahnuť by ste ale tiež mohli po funkčných materiáloch, z ktorých sa vyrába napríklad športové oblečenie a ktoré dokáže nielen odvádzať pot, ale tiež zabraňovať zápachu. Rovnako ako výber správneho materiálu sú dôležité aj strihy oblečenia, ktoré by mali byť voľnejšie a vzdušnejšie.

Injekcie botulotoxínu: Úspešným bojovníkom proti splašeným potným žľazám môžu byť kozmetické zákroky, ako injekcie botulotoxínu, ktorý preruší nervové vlákna potných žliaz a ony sa tým stávajú málo alebo úplne neaktívne. Takéto ošetrenie nie je trvalé a po nejakom čase, ktorý sa pohybuje zhruba okolo 12-tich mesiacov,  je potrebné ho znova opakovať.

Úspešným bojovníkom proti splašeným potným žľazám môžu byť kozmetické zákroky, ako injekcie botulotoxínu. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Úspešným bojovníkom proti splašeným potným žľazám môžu byť kozmetické zákroky, ako injekcie botulotoxínu.

Vodná iontoforéza: Počas tohto zákroku dochádza k bezpečnému zavádzaniu elektrického prúdu so striedavou polarizáciou vo vodnom kúpeli, ktorý sa zavádza na postihnuté miesta. Vďaka tomu sa na niekoľko týždňov obmedzí funkcia potných žliaz, po tej je však potrebné ošetrenie znovu opakovať.

Chirurgický zákrok: Trvalé odstránenie potenia formou chirurgického zákroku sa vykonáva u ľudí, u ktorých zlyhali iné metódy. Ide totiž o invazívny zákrok, pri ktorom sa potné žľazy úplne odstránia.

Potenie ako signál zdravotných problémov

Náhle nadmerné potenie nemusí byť samo o sebe tým najväčším problémom, ale skôr alarmom, ktorým naše telo volá na poplach, že niečo nie je v poriadku. Môže byť totiž jedným zo symptómov pri ochoreniach štítnej žľazy, ochoreniach endokrinného systému, ochoreniach hypofýzy,  pri cukrovke, neurologických ochoreniach, ale aj pri onkologických ochoreniach. Tiež ale môže ísť o začínajúce depresie. V takých prípadoch je dobré konzultovať svoje problémy s lekárom.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media