Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vráťte ju do hry! Naj tipy, ako si zariadiť vkusnú jedáleň: Stačí kútik a pár stoličiek

14.08.2014 Zuzana Eleničová

Ak sa hľadá v byte miesto, ako prvá vždy padne za obeť jedáleň. Stôl a stoličky však predstavujú viac ako iba kus nábytku.

Čoraz väčšej obľube sa tešia rozkladacie stoly a stoličky. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Čoraz väčšej obľube sa tešia rozkladacie stoly a stoličky.

Jedáleň spája rodinu, buduje vzťahy, a preto sa oplatí pouvažovať nad tým, ako ju vrátiť do hry.

Hlavne spolu

Príprava jedla zhltne niekoľko hodín a keď kulinársky výtvor uzrie svetlo nášho taniera, zjete ho do niekoľkých minút. Naozaj rýchlovka! Tanier si často držíte na kolenách v snahe zachytiť zápletku v obľúbenom seriáli. Tieto riadky by som najradšej škrtla, pretože spoločne strávené chvíle za stolom a pri dobrom jedle sú hlavne v dnešnej rýchlej dobe naozaj na nezaplatenie. Nemusí ísť o luxusnú veľkú jedáleň, stačí kútik a pár stoličiek. Jej zariaďovaniu sa oplatí venovať čas i zopár metrov z priestoru. Čo poviete?

Ani malé kuchyne či kuchynské kútiky nepatria medzi stratené prípady. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Ani malé kuchyne či kuchynské kútiky nepatria medzi stratené prípady.

Súčasť kuchyne

V zahraničí je zvykom riešiť zvlášť menšie sedenie v kuchyni a veľký stôl aspoň pre 10 ľudí v samostatnej jedálni. V našich, na miesto skúpych bytoch, si však takýto luxus nemôžeme dovoliť, preto sa čoraz väčšej obľube tešia rozkladacie stoly a stoličky. Pri ich výbere sa zamerajte aj na konštrukčné vlastnosti a kvalitu materiálu, ktoré oceníte najmä pri častej manipulácii.

Optimálne rozmery

  • minimálna šírka stola: 1 m
  • výška stola: 0,75 m
  • rozmer sedadla: 0,4 x 0,4 m
  • výška sedadla stoličky: 0,45 m
  • priestor pre jednu osobu pri stole: 0,4 až 0,6 m

Pred kúpou stola a stoličiek zvážte:

  • aký veľký priestor máte na zariadenie jedálne k dispozícii
  • koľko stravníkov bude pravidelne sedávať za stolom
  • či chcete kupovať jednotlivé kusy zvlášť, alebo siahnete po kompletnej jedálenskej zostave

Okrúhly alebo štvorcový?

Skôr ako sa vyberiete na nákupy stola, dôkladne si všetko vymerajte. Okrúhly stôl je nesporne komfortný, no strácate s ním výhodný bonus. Nie je totiž príliš praktický na umiestnenie do rohu. Naopak, jeho výhodou je, že sa v prípade potreby zaň zmestí viac ľudí, samozrejme ak sa trošku uskromnia.

Skôr ako sa vyberiete na nákupy stola, dôkladne si všetko vymerajte. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Skôr ako sa vyberiete na nákupy stola, dôkladne si všetko vymerajte.

S presnosťou na centimeter

Ani malé kuchyne či kuchynské kútiky nepatria medzi stratené prípady. Nápady a vychytávky síce budete musieť realizovať na mieru u stolára, no určite sa to oplatí. V tomto prípade sa stalo sedenie súčasťou pracovnej dosky, ktorá vám takto poslúži pri varení aj pri servírovaní jedla. Barové stoličky si vyberte buď skladacie, alebo bez operadla, aby sa dali pohodlne zasunúť pod pracovnú dosku.

Ani malé kuchyne či kuchynské kútiky nepatria medzi stratené prípady. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Ani malé kuchyne či kuchynské kútiky nepatria medzi stratené prípady.

Na druhej strane ostrovčeka

Ak stojíte pred voľbou či stôl alebo ostrovček, máme pre vás elegantné riešenie, kedy bude vlk sýty aj ovca celá. Ostrovčekom získate väčší priestor pri práci, čo nevylučuje, že sa dá za ním aj sedieť. Vyrieši to nadstavbový stolík na jednej strane ostrovčeka a dve barové stoličky.

Ostrovčekom získate väčší priestor pri práci, čo nevylučuje, že sa dá za ním aj sedieť. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Ostrovčekom získate väčší priestor pri práci, čo nevylučuje, že sa dá za ním aj sedieť.

Vyberte si stoličku

Vzhľad a cena zohrávajú dôležitú úlohu pri výbere stoličiek. Ale kde ostalo vaše pohodlie? Pri výbere zohráva úlohu aj to, či budete usporadúvať veľké rodinné obedy, alebo ich využijete iba príležitostne. V takom prípade využite dostupné materiály a vytvorte si praktické sedenie napríklad z plechových súdkov.

Pri výbere zohráva úlohu aj to, či budete usporadúvať veľké rodinné obedy, alebo ich využijete iba príležitostne. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Pri výbere zohráva úlohu aj to, či budete usporadúvať veľké rodinné obedy, alebo ich využijete iba príležitostne.

Tlačiť Diskusia
Focus Media