Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Motivátor Ivo Toman: Existuje návod na úspech a šťastie? Táto odpoveď vás asi nepoteší

30.08.2014 Monika Chybová

„Byť šťastný nie je tajomstvo. Je to obyčajná, zmysluplná práca na sebe,“ tvrdí vo svojej najnovšej knihe o šťastí český motivátor Ivo Toman (48).

Ivo Toman: Byť šťastný nie je tajomstvo. Je to obyčajná, zmysluplná práca na sebe. 5 obrázkov vo fotogalérii Ivo Toman: Byť šťastný nie je tajomstvo. Je to obyčajná, zmysluplná práca na sebe.

Vaša posledná kniha je o šťastí. Môže byť šťastný každý?

Nie. Sú ľudia, ktorí geneticky nemôžu byť šťastní. Napríklad majú vrodené sklony k depresii a odmalička len plačú. A potom sú takí, ktorí sa narodia ako slniečko a stále sa smejú. To je nespravodlivá výhoda! Samozrejme, počas života môžeme pracovať na optimizme a zlepšovať ho. No niekto je duševne lenivý a nedokáže to.

Aj duševná lenivosť sa dá prekonať.

Hovorí sa jej prokrastinácia, chorobné odkladanie úloh na neskôr, na zajtra... Kedysi sme sa museli učiť do školy. Teraz, keď celý deň duševne pracujeme, nám paradoxne duševná námaha prekáža. Preto vyhľadávame fyzickú. Umývame riady, žehlíme... Ale len ten, kto lenivosť prekoná a ide sa učiť, nakoniec aj uspeje. Úspešní ľudia to vedia.

Existuje návod, ako seba samého zmanipulovať a urobiť šťastnejším?

Určite. Vezmite si taký pohyb. V pohybe nemáte depresie. Cvičíte?

Áno.

Kedy ste mali naposledy nejakú depresiu?

Nemala. Niekto to však v takom stave nedokáže.

Lenže ide práve o tú sebamanipuláciu. Ak aj vycítite, že máte sklony k depresii, choďte si zabehať, bude to lepšie. To najhoršie, čo môžete urobiť, je, že si sadnete na gauč k televízii a dívate sa na tých krásnych a úspešných ľudí. Chcete si urobiť psychicky dobre, ale keď ju vypínate, ste unavená a naštvaná, lebo vám dôjde, že nikdy nebudete mať taký život a úspech ako oni.

Môžeme sa aspoň snažiť, nie?

Môžeme, ale nechceme. Preto šťastie nie je pre každého. Ľudia sa oň totiž musia aj trochu snažiť.

Neberte mi ilúzie. Naozaj neexistuje univerzálny návod na úspech a šťastie, od ktorého by sa človek mohol odraziť?

Pozor, šťastie a úspech sú dve rôzne veci! Ale univerzálny návod neexistuje ani na jedno. Existujú určité pravidlá, ale tie sú pre každého iné. Pri úspechu a šťastí je zaujímavé, že môžete byť úspešná, ale nie ste šťastná. Naopak, keď ste šťastná, to vás urobí úspešnou.

Prečo?

Lebo si poviete, že nepotrebujete miliardu, aby ste boli úspešná. Stačí vám aj menej. Takže keď ste šťastná, znižujete očakávania na manžela, deti...

Lucku a Róberta vyženil, ale berie ich ako vlastných. 5 obrázkov vo fotogalérii Lucku a Róberta vyženil, ale berie ich ako vlastných.

Nesmeruje znižovanie očakávaní práve k duševnej lenivosti? Mali by sme predsa mať ciele, ktoré chceme dosiahnuť, už len pre ten pocit, že sme niečo dokázali.

Alebo ste úspešná miliardárka, ale ste naštvaná, lebo ste chceli byť najbohatšia Slovenka! Znížiť očakávania znamená, že možno nebudete taká úspešná, ale budete šťastnejšia. Musíte si vybrať.

Tak to je potom o vnútornom nastavení.

O hodnotách. Napríklad ja som úspešný v tom, čo robím a rozhodol som sa, že nebudem najbohatší Čech. Narodil som sa s Touretteovým syndrómom, mám tiky, ktoré sa stresom zhoršujú, preto potrebujem pokoj. Musíte nájsť svoju vnútornú mieru. Ujasniť si hodnoty. Znížiť očakávania. To neznamená, že budem horší.

A čo ten úspech. Aké predpoklady naň treba mať?

Musíte nájsť to, v čom vynikáte, robiť to a musí vás to baviť! Potom musíte nájsť trh a vedieť sa predať. Je to celý balík vecí, ktoré musíte splniť. Napriek tomu tvrdím, že väčšina ľudí neuspeje.

Zase sa mi derie na jazyk otázka – prečo? Genetika?

Tá tvorí asi 50 %, 10 % je okolie, jeho vplyv sa však dá ctižiadosťou zmeniť. A zvyšných 40 % je vaša vedomá duševná činnosť. To, čo už ovplyvníte vy, vaše myslenie i správanie. Pýtate sa prečo? Pretože nemajú vnútornú motiváciu. Ctižiadosť. Druh talentu, s ktorým sa narodíte a ktorý vás niekam ženie. Síce ste v živote spokojná s tým, čo robíte, ale nie ste spokojná s dosiahnutými cieľmi. Preto školím len tých, čo majú veľkú vnútornú motiváciu.

Aj vy máte tento vnútorný nepokoj?

Určite. Mama mi hovorila, že som bol vždy manipulátor. Aj hrával som sa vždy len tak, aby som vyhral. Mám to proste vrodené. Stále musím niečo robiť. Tá energia rozhoduje. Vy ženy si predsa tiež vyberáte chlapov podľa energie. S intelektuálom si rady pokecáte, ale živiteľa chcete iného. A nám mužom sa tiež tie „leklé ryby“ nepáčia. (smiech)

Vás si teda žena vybrala?

No to ako žena musíte vedieť. Ženy si predsa vyberajú. Vy nás pripúšťate. My si myslíme, že sme vás zbalili, ale to vy ste nás nechali vás zbaliť. (smiech)

Čiže sme také rozumné manipulátorky.

To si tiež myslíte. (smiech) Ale manipulátorky ste určite. Tak ako aj my muži. Pravda je, že ženy nakoniec rozhodujú, ako to dopadne. My muži chceme vždy, ale vy rozhodnete, či môžeme len chcieť.

S vami je komplikované sa dohodnúť?

To by ste sa museli opýtať niekoho iného. My muži chválime sami seba naviac. Opýtajte sa niektorého chlapa, či je zlý šofér? A potom mi nájdite jedného, ktorý povie, že je. Všetci sme, samozrejme, najlepší šoféri, milenci a naše vtipy sú tiež najlepšie. Čo ste čakali, že vám poviem?

Pravdu. (smiech)

(smiech) Na tú sa musíte opýtať tretích osôb. Nie sme objektívni a preháňame o sebe. Hodnotíme sa extrémne. Aj v negatívnom zmysle. Nepovieme, že sme v matematike mierne podpriemerní, ale že sme blbci. My chlapi nie sme objektívni. (smiech)

Však kvôli tomu sme tu my ženy. Vy ste si vraj museli ujasniť, či s tou vašou budete žiť, napriek tomu, že ste mali veľa spoločného.

Áno. Chcel som deti. Ona už mala dve a zo zdravotných dôvodov jej lekári ďalšie neodporúčali. Vedel som, že moje by mali veľkú pravdepodobnosť narodiť sa tiež s Touretteovým syndrómom. Povedal som si, že tu po mne nemusí ostať dieťa, ale dielo. Lucku (17) s Robertom (14) beriem ako vlastné. Koniec koncov, ja im aj platím školné. (smiech)

Ste vyrovnaný so svojím hendikepom?

To neprekonáte. Vyzerám tak, ale švindľujem. Napríklad, keď sedím, musím stále robiť niečo s nohami, aby som bol pokojnejší. Ale žijem s tým, čo mám. Nepríjemné na tom je len to, že ľudia vám podľa prvého dojmu dajú nálepku blb. Preto sa snažím aj v tomto smere robiť osvetu.

Vy však stále prekonávate sám seba. V Lucerne chystáte zaujímavú akciu na tému šťastie. Školíte, prednášali ste študentom na Paneurópskej vysokej škole. Sú vďačnejší ako podnikatelia?

To je jedno. Pre mňa je dôležitá energia publika. To sú proste vždy ľudia, ktorí majú záujem. Štvalo by ma, keby som mal prednášať pred niekým, kto nemá vnútornú motiváciu.

Tlačiť Diskusia (2)