Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor! 10 potravín, ktoré vám v kombinácii s liekmi ublížia: Čo vám hrozí?

04.09.2014 Casprezeny.sk

Nevhodná kombinácia liečiv a potravín môže mnohonásobne zvýšiť účinky jednotlivých liekov alebo ich naopak úplne potlačiť. Čo si môžete spôsobiť?

Nevhodná kombinácie liekov a potravín vás môže ohroziť. Nevhodná kombinácie liekov a potravín vás môže ohroziť.

Beriete lieky, ktoré vám predpísal praktický lekár, iné váš kardiológ, diabetológ alebo iný špecialista? Potom pozor! Kombinácia medzi nimi a dokonca kombinácia s určitými druhmi potravín váš zdravotný stav zhoršujú!

Nevhodná kombinácia liečiv môže mnohonásobne zvýšiť účinky jednotlivých liekov alebo ich naopak úplne potlačiť. To znamená, že dôsledky týchto kombinácií môžu mať vážny dopad na vaše zdravie. "Poznám prípady nevhodnej kombinácie liečiv, kedy účinok lieku vzrástol stonásobne. To je ako predpísať sto tabliet na spanie denne. Podobné, aj keď menšie zmeny v účinkoch môže spôsobiť aj obyčajný grepový džús," varuje PharmDr. Josef Suchopár.

Potraviny a bylinky, ktoré menia účinok liekov

Celozrnné výrobky: vysoký obsah vlákniny čistí črevá. Keď si zároveň zoberieme liek proti bolesti, nezaberie, pretože balastné látky v čreve spomalia jeho vstrebávanie a úľava príde neskôr.

Cesnak: môže znižovať účinok niektorých liekov na liečbu AIDS / HIV, môže zvyšovať účinok liekov na riedenie krvi.

Brokolica: obsahuje vitamín K, ktorý podporuje zrážanie krvi. Preto ju nie je dobré kombinovať s liekmi na riedenie krvi.

Tvaroh, syry: niektoré lieky na rednutie kostí prestávajú účinkovať vo chvíli, keď sa skombinujú s mliekom, tvarohom alebo syrmi.

Kola a mlieko: tieto tekutiny sa zle znášajú s antibiotikami. Kofeín spôsobuje nespavosť a podráždenosť, mliečne výrobky obalia čreva a tie potom horšie lieky vstrebávajú.

Ginkgobiloba a kurkuma: môže ovplyvňovať účinok liekov na riedenie krvi.

Echinacea a pálivá paprika: môže zvyšovať účinok niektorých liekov na zníženie cholesterolu.

Ľubovník: môže znižovať aj zvyšovať účinok mnohých liekov - hlavne antidepresív, liekov na spanie.

Čierne korenie: môže zvyšovať účinok a výskyt nežiaducich účinkov antituberkulotík, môže aj zvyšovať účinok niektorých liekov na zníženie cholesterolu.

Pozor na citrusy

Takmer každý vie, že účinok liekov negatívne ovplyvňuje alkohol. Menej už je známe, že podobný účinok na niektoré lieky majú citrusy. "Najviac nebezpečná je grapefruitová a pomelová šťava, avšak iba na určité lieky, napríklad na cholesterol (najmä na simvastatín, lovastatín a atorvastatín), na iné lieky vôbec nepôsobí," vysvetľuje MUDr. Michal Prokeš.  

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media