Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potia sa vám dlane, aj keď je vonku zima? 4 domáce recepty, ako sa toho zbavíte

20.11.2014 Casprezeny.sk

Aj vám sa potia dlane už len pri pomyslená na to, že budete musieť niekomu podávať ruku? Skúste naše rady a budete mať po probléme.

Spotené dlane môžu byť veľmi nepríjemé nielen z fyzického hľadiska. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Archív Spotené dlane môžu byť veľmi nepríjemé nielen z fyzického hľadiska.

Nezáleží, či je vonku tridsať stupňov, alebo päť. Dlane sa vám potia a pri pomyslení na to, že budete musieť čoskoro niekomu podávať ruku, sa vám orosí aj čelo od hanby. Premýšľate nad tým, ako to urobiť, aby ste si nenápadne mohli ruku otrieť o kus oblečenia, aby ste sa pred druhým nejako nestrápnili. Hoci to nie je vec, za ktorú by ste si mohli sami, nemusí to byť pre niektorých ľudí príjemné.

Aký je presný dôvod potenia dlaní, nie je úplne jasné. Každý si to vysvetľuje po svojom a lekári ho nazývajú palmárna hyperhidróza, čiže zvýšené potenie v oblasti dlaní. Naše potné žľazy vylučujú viac tekutiny, ako v iných častiach tela, navyše reagujú na určité podnety, ktoré to môžu spustiť. Aj keď je to akokoľvek nepríjemné, mali by sme mať stále na pamäti, že potenie je vlastne veľmi prospešná vec, bez ktorej by sme sa nezaobišli. Reguluje našu telesnú teplotu.

K zvýšenému poteniu dochádza hlavne vo chvíľach, kedy sa dostaneme do nejakých nečakaných situácií, často stresových, v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity, alebo pri zvýšenej teplote. Zvláštne je, že potné žľazy na dlaniach produkujú pot aj vo chvíľach, kedy je človek úplne v pokoji. Ľuďom často nedochádza, že ide o veľmi závažnú vec, nie až tak z fyzického hľadiska, ale z toho psychického. Človek, ktorý sa s týmto problémom musí pasovať, žije v neustálom strese z toho, kedy bude musieť niekomu podať ruku.

Choroby sa dá zbaviť iontoforéznou liečbou, kedy do dlaní preniká slabý elektrický prúd. Neodstráni však potenie úplne, len ho na určitú dobu eliminuje, po niekoľkých mesiacoch musí človek proces opakovať. Na podobnej báze fungujú aj injekcie botulotoxínu, ktoré sa normálne používajú na vyhladzovanie vrások. V tomto prípade látka blokuje potné žľazy.

Existujú ale aj prírodné metódy, ktoré môžete ihneď vyskúšať doma, bez toho aby ste k tomu potrebovali niečo extra.

Liečivá sila čaju

Najčastejšie používaným spôsobom je čajový kúpeľ. Vezmite päť čajových vrecúšok a asi liter vody. Varte asi desať minút a potom nechajte vychladnúť. Do extraktu potom namáčajte ruky po zápästie asi pol hodiny a opakujte každý deň.

Nebojte sa liehu

Bude to znieť čudne a zrejme sa nad tým pozastavíte, ale ďalšou účinnou prevenciou proti poteniu dlaní je lieh. Ten totiž čistí ruky a absorbuje vlhkosť. Nie je nutné robiť to každý deň, ideálne je raz týždenne si ich v ňom opláchnuť. Postupujte ale opatrne, predsa len ide o lieh.

Prvá pomoc vždy poruke

Ak chcete mať istotu, že vaše dlane budú stále suché, noste pri sebe vrecúško so živicou. Vždy, keď si potom budete musieť potriasť s niekým rukou a už dopredu budete mať hrôzu z toho, že máte dlaň zase celú vlhkú, predtým si na vrecúško siahnite a živica absorbuje všetku vodu. Zoženiete v každom lepšom obchode so športovými potrebami.

Pudrujte, pudrujte, pudrujte

Ak ste doma a v najbližšej chvíli sa nikam nechystáte, môžete si dovoliť chodiť po byte s bielymi rukami. Ak sa chystáte na nejaké domáce práce, pri ktorých by vám mokré ruky mohli prekážať a kĺzať, napudrujte si ich. Ak nemáte doma detský púder, skvelou alternatívou môže byť napríklad aj jedlá sóda.

Tlačiť Diskusia
Focus Media