Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kašeľ nepodceňujte! Aj zdanlivo banálna infekcia môže spôsobiť vážne problémy: Ako si pomôcť?

28.12.2014 Casprezeny.sk

Lekári rozlišujú kašeľ suchý dráždivý a kašeľ produktívny. Podľa toho, aký vás trápi, treba nasadiť účinné prostriedky.

Ak zvolíte správny postup, pomerne rýchlo sa vám uľaví. Ak zvolíte správny postup, pomerne rýchlo sa vám uľaví.

Kašľa sa báť netreba. Upozorňuje nás, že sa v dýchacích cestách nachádzajú škodlivé látky a organizmus s nimi zápasí.

Nepodceňujte hrozbu

„Respiračné infekcie sú vo svete stále vedúcou príčinou smrti u detí do päť rokov i starších ľudí,“ upozorňuje Branko Takáč, lekár pneumologickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici a dodáva, že pre dieťa, ale i dospelého, je extrémne nebezpečné, ak sa zdanlivo nenápadná infekcia dýchacích ciest, ktorá sa navonok prejavuje „banálnou“ nádchou a pokašliavaním pretaví až do zápalu pľúc.

Ktorý typ máte?

Suchý kašeľ charakterizujú úporné kŕčovité záchvaty- dýchacie cesty sú podráždené prachom či chemickými látkami. Pri tomto type lekári podávajú antitusiká, ktoré pôsobia na mozgové centrá. Treba ich užívať opatrne a po porade s odborníkom. Dráždivý kašeľ môže prejsť do produktívneho, pri ktorom sa telo snaží z pľúc a priedušiek dostať choroboplodné zárodky a hlien z organizmu.

„Dýchacie cesty však bývajú už poškodené alebo zlepené hustým hlienom. Preto nie sú schopné samé hlien odvádzať von z tela,“ vysvetľuje odborník. „Ak hlien zostáva v dýchacích cestách, vytvára ďalšie podmienky pre škodlivé baktérie, ktoré môžu smerovať až k zápalu pľúc.“ Na zlepšenie vykašliavania hlienu sa preto ordinujú expektoranciá – znížia hustotu hlienu a napomáhajú jeho vykašlaniu.

Z prírody i lekárne

Na kašeľ dnes existuje množstvo prípravkov, dôležité je vybrať si tie správne. Výborne pôsobí brečtan popínavý, ktorý osbahuje účinné látky. Tie sa dajú vyextrahovať a pôsobia na relaxáciu hladkej svaloviny priedušiek, čím napomáhajú k uvoľňovaniu hlienu a vykašliavaniu. Nie náhodou sa výťažok z brečtana používa v liekoch na kašeľ. Ak po niektorom z nich siahnete, je vhodnejšie preferovať práve výrobok prírodný, bez konzervačných látok a alkoholu.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media