Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Banalita či vážna choroba? 10 príznakov, že môžete mať rakovinu: Toto si všímajte!

09.01.2015 Casprezeny.sk

Niektoré príznaky, ktoré sa nám na prvý pohľad zdajú úplne banálne, môžu mať závažnejšie dôvody. Nepodceňujte to a navštívte včas lekára!

Aj malé zmeny vo vašom zdraví môžu mať vážne následky. Čo si treba všímať? Aj malé zmeny vo vašom zdraví môžu mať vážne následky. Čo si treba všímať?

Neustále kašlete alebo chodíte na záchod častejšie, než je obvyklé? Nemusí ísť len o stále sa vracajúce prechladnutie alebo nevoľnosť zo zlého jedla. Všímajte si týchto 10 vecí:

1. Pretrvávajúci kašeľ či zachrípnutie

Bolo by zbytočné a hlavne trochu šialené sa pri každom zakašľaní obávať toho najhoršieho. Vo väčšine prípadov ide skutočne len o prechladnutie, ale ak človek začne vykašliavať krv, mal by spozornieť. Nič by ste nemali ponechať na náhodu ani vo chvíli, keď sa kašeľ neustále vracia, a to aj napriek tomu, že ste ho niekoľkokrát úspešne vyliečili. Mohlo by totiž ísť o rakovinu pľúc. Lekár by vám tak mal urobiť röntgen alebo CT, aby mohol prípadne vylúčiť tento scenár.

2. Neobvyklá stolica

Problémy so zažívaním nie sú nič príjemné, ale v niektorých chvíľach by sme mali skutočne spozornieť. A to vtedy, ak máte dlhodobo zápchu a nemôžete sa vyprázdniť alebo má stolica podivnú štruktúru, či vtedy, keď sa v nej objaví krv. Môže to znamenať, že sa v črevách objavil nejaký predmet, ktorý nemusí byť natoľko vážny, ale mohlo by ísť aj o nádor. Lekár by vám mal urobiť kolonoskopiu, aby skontroloval, o čo skutočne ide.

3. Výrazné zmeny pri močení

Rovnako by ste mali kontrolovať, či je váš moč v poriadku a nie je na ňom niečo neobvyklé. Ak stmavne alebo sa v ňom objaví krv (aj mimo menštruačný cyklus), mali by ste spozornieť. Krv je častým príznakom zápalu močových ciest, ale tiež by mohlo ísť o rakovinu obličiek alebo močových ciest.

4. Neustála bolesť hlavy

Áno, v drvivej väčšine je bolesť hlavy spôsobená niečím oveľa menej závažným, ako je rakovina. A existuje veľa spúšťačov bolesti - od nevoľnosti cez stres, migrény až po problémy s chrbtom. V každom prípade nie je dobré podceňovať túto bolesť, a ak máte pocit, že vás to trápi naozaj častejšie ako predtým, vyhľadajte pomoc lekára. Nezabudnite na to, že lieky na bolesť ju síce utlmia, ale nikdy nevyliečia pravú príčinu.

5. Zmena vzhľadu znamienka

Nie každé znamienko, ktoré na tele máme, musí byť hneď znakom rakoviny. Ak sa na vašej pokožke ale objavuje nejaké väčšie, rozhodne to nepodceňujte a sledujte, či ďalej nerastie, nemení farbu či tvar. Ak si zmeny všimnete, ihneď navštívte dermatológa. Ten by ale mal vedieť o všetkých vašich väčších znamienkach a strážiť ich, aj keď nemáte žiadne problémy.

6. Rany, ktoré sa nehoja

Častým prípadom je napríklad opar. Ak ste na neho nikdy predtým príliš netrpeli, a zrazu sa objaví a ani po zhruba troch týždňoch nemizne, spozornite. Ak by ste totiž boli úplne zdraví, opar by dávno zmizol. Nejde však iba o vred na perách či tvári, môže sa objaviť aj na iných častiach tela.

7. Nečakané krvácanie

Ak sa objaví na vašich nohavičkách krv aj mimo bežný menštruačný cyklus, vždy je dobré to nepodceňovať. Môžete mať síce iba rozhodené hormóny, ale toto krvácanie býva znakom rakoviny krčka maternice. Ak krvácate z konečníka, mohlo by ísť o rakovinu hrubého čreva. Ide o jednu z najzákernejších foriem rakoviny.

8. Nevysvetliteľné chudnutie

Väčšina z nás sa v dospelom veku stále úpenlivo snaží schudnúť, a zbaviť sa tak prebytočných kíl. Ak ale začnete chudnúť bez akéhokoľvek pričinenia, majte sa na pozore. To väčšinou nesvedčí o ničom dobrom a vaše telo môže byť sužované nádorom.

9. Objavená hrčka

Toto znamenie by ste rozhodne nemali ignorovať nikdy. Ak sa vám niekde na tele objaví hrčka, okamžite s tým navštívte lekára. Ženy by mali byť osobitne pozorné, ak sa objaví niečo v ich prsiach. Môže ísť síce o obyčajnú cystu, ale tiež by to mohol byť rastúci karcinóm. Aj preto je taká dôležitá neustála kontrola.

10. Pretrvávajúce ťažkosti pri prehĺtaní

Už dlhšiu dobu sa vám horšie prehĺta a máte pocit, ako by sa vám usadilo niečo v krku? Radšej sa snažíte voliť skôr tekutejšiu stravu, aby ste sa vopred vyhli nepríjemným pocitom? V tom prípade sa nechajte vyšetriť, mohlo by ísť buď o rakovinu pažeráka, alebo hrtana.

 

Tlačiť Diskusia
Focus Media