Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neverte všetkému, čo sa hovorí o jedle: 5 najčastejších mýtov o potravinách

13.01.2015 Casprezeny.sk

O potravinách koluje medzi spotrebiteľmi celý rad mýtov a poloprávd, ktoré potom v obchode ovplyvňujú to, čo si dáme do nákupného košíka.

Neverte všetkému, čo sa o jedle hovorí. Niečo sú len mýty! 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: shutterstock Neverte všetkému, čo sa o jedle hovorí. Niečo sú len mýty!

Aké sú tie najčastejšie z nich a čomu neveriť?

1. Margaríny škodia

Margaríny sa vyrábajú z prírodných surovín spôsobom podobným ako pri výrobe masla. Dve tretiny nakupujúcich mylne považuje margaríny za umelé. Kvalitné margaríny sa vyrábajú výhradne z rastlinných olejov (najčastejšie slnečnicového a repkového), tukov, preto obsahujú vysoké množstvo zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín. Niektoré margaríny sú obohacované o vitamíny A, D, E a rastlinné steroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu, tým aj riziko ochorenia srdca a ciev.

2. Tmavé pečivo je celozrnné

Vyše 40% nakupujúcich sa pri výbere pečiva orientuje podľa farby, pritom tá nie je hlavným ukazovateľom zloženia. Tmavá farba nemusí znamenať, že ide o pečivo celozrnné! Výrobcovia často pečivo farbia pražením jačmeňa, raže alebo pridaním karamelovej zložky či kávoviny. Celozrnné pečivo musí obsahovať minimálne 80% celozrnných múk z celkovej hmotnosti pečiva. Pokiaľ je v zložení uvedená na prvom mieste hladká múka a celozrnná až na druhom alebo treťom, nejde o celozrnný výrobok.

3. Kvalitné mäso musí byť červené

Vákuovo balené mäso prichádza o svoju prirodzenú červenú farbu, ale napriek tomu je v poriadku. Farba baleného mäsa je zavádzajúcim ukazovateľom pri hodnotení jeho stavu. Balené mäso totiž môže dosahovať rôzne, aj zdanlivo neprirodzené odtieňov šedej, hnedej alebo až zelenkastej farby, hoci je v poriadku. Napríklad vákuovo balené mäso, ktoré vplyvom nedostupnosti vzdušného kyslíka prichádza o svoju prirodzenú červenú farbu. Tento jav je však vratný a mäso sa chvíľu po otvorení balíčka opäť začervená.

4. Mäso je plné hormónov

Chovateľ nesmie podávať zvieratám rastové hormóny vôbec a antibiotiká iba v prípade liečby, a to ešte len tie schválené. Navyše musí dodržiavať ochrannú lehotu, počas ktorej je zakázané takto ošetrené zvieratá poslať na porážku. Na dodržiavanie týchto podmienok dohliada štátny veterinárny dozor.

5. Keď budem jesť bio, budem zdravý

Nepreukázalo sa, že by biopotraviny mali vyššiu výživovú hodnotu. O tom, do akej miery je potravina pre naše zdravie vhodná, rozhoduje nutričné zloženie. Pre správny výber potravín je vždy nutné sledovať predovšetkým množstvo tuku a pridaného cukru.

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media