Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Experimentovať so zdravím sa nevypláca! 7 mýtov o chrípke: Tomuto snáď neveríte?!

19.01.2015 Casprezeny.sk

Zorientovať sa v babských radách aj odporúčaniach odborníkov je niekedy poriadne náročné. A experimentovať s vlastným zdravím sa nevypláca.

Aj vy týmto 7 mýtom ešte veríte? Aj vy týmto 7 mýtom ešte veríte?

S mizerným počasím okolo nás čím ďalej, tým viac ľudí posmrkáva, pokašliava a má zaslzené oči. Viróza k zime patrí a my sa ju snažíme zlikvidovať čo najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom. Na tieto babské rady a mýty si však radšej dajte pozor:

1. Stačí tabletka a je po chorobe

Zvýšená teplota je ochranná reakcia tela, ktoré bojuje s chorobou a bráni sa jej. Ak teplotu zrazíte, môžete dokonca oddialiť dobu uzdravenia. To, samozrejme, neplatí pri vysokej horúčke nad 38 stupňov, ktorá je nebezpečná a už je potrebné čo najrýchlejšie ju znížiť. V každom prípade je ideálne sa počas choroby zavŕtať pod perinu, byť v pokoji a nechať teplotu "liečiť".

2. Pri zachrípnutí treba šepkať

Na prvý pohľad to síce vyzerá tak, že šepkanie a sipot uľavuje prechladnutým hlasivkám, ale nie je to pravda. Naopak, hlasivky zaťažujete ešte viac, než keby ste hovorili normálne. Ideálne je naordinovať si hlasový pokoj, nehovoriť vôbec a niekoľkokrát denne kloktať šalviu.

3. Na kašeľ pomáha mlieko s medom

Horúce mlieko s medom je síce dobrota, ale pri kašli na tento recept radšej zabudnite. Mlieko totiž zahusťuje hlien a med môže dráždiť chorú sliznicu. Ak chcete vyskúšať niečo naozaj účinné, uvarte si odvar z cibule.

4. Je jedno, aké kvapky si vezmem

Kašeľ je obranný mechanizmus tela, ktorý pomáha uvoľniť dýchacie cesty. Lieky buď pomáhajú hlien vykašliavať, alebo naopak, tlmia kašeľ. Ak máte kašeľ suchý a "štekavý", mali by ste užívať tlmiace prípravky, ktoré väčšinou obsahujú kodeín alebo podobné látky. Tieto lieky sa zvyčajne užívajú pred spaním.

Pri vlhkom kašli, počas ktorého vykašliavate hlieny, naopak, dostanete lieky na vykašliavanie. Poslednú dávku užite najneskôr o piatej popoludní, inak sa nevyspíte. Kombinovať oba typy liekov je nezmysel. V tele by sa vám nahromadilo väčšie množstvo hlienu, ktoré by ste nedokázali vykašľať.

5. Proti prechladnutiu pomáha sauna

Saunovanie vášmu telu po dlhej zime určite prospeje. Sauna naozaj povzbudzuje imunitu a je skvelá, ale len v prípade ľudí, ktorí sú vo forme. Ak na vás niečo lezie, kombinácia horúčavy a studenej sprchy vás môže doraziť a choroba prepukne silnejšie a rýchlejšie.

6. Je dobré stále smrkať

Máte pri nádche pocit, že upchatý nos je potrebné neustále uvoľňovať smrkaním a trápite sa s vreckovkou v ruke? To je zbytočné, pretože voľnému dýchaniu bránia nielen hlieny, ale hlavne opuchnutá sliznica. Práve preto sú dobré spreje alebo kvapky, ktoré zriedia hlien a nos uvoľnia. Neužívajte ich dlhšie ako týždeň, pretože časom môže telo na liek prestať reagovať. Uľaviť od nádchy vám pomôžu aj ponorenie predlaktia do horúcej vody, inhalácia horúcej pary a zábaly rúk a nôh.

7. Pri prechladnutí trochu športovania nezaškodí

Aj pri bežnom nachladnutí je organizmus natoľko vyčerpaný, že stačí malá fyzická záťaž a riskujete zápal priedušiek, angínu alebo dokonca ochorenie srdca. Ak sa necítite fit, radšej na pár dní obľúbenú športovú aktivitu prerušte.

Tlačiť Diskusia (6)
Focus Media