Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zákerná choroba dokáže poriadne strpčiť život: Čo sú jej spúšťače a ako sa dá liečiť?

26.01.2015 Monika Chybová

Trápi princa Harryho, Billa Clintona i známu herečku zo seriálu Sex v meste Cynthiu Nixon. Čo sú spúšťače rosacey a ako sa to dá liečiť?

Hoci príčina ochorenia nie je známa, svoju úlohu tu zohráva aj slnko a prudké zmeny počasia. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Hoci príčina ochorenia nie je známa, svoju úlohu tu zohráva aj slnko a prudké zmeny počasia.

Cynthii Nixon diagnostikovali rosaceu v 30 rokoch a stala sa tvárou kampane 
Act on Red (na Slovensku pod názvom Červená červenej).

Cynthia Nixon 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Cynthia Nixon

O čom je reč? O rosacei – chronickom zápalovom ochorení kože tváre, ktoré postihuje okolo 40 miliónov ľudí na celom svete. Trápi aj Ivetu. „Keď som minulé leto cestovala na vytúženú dovolenku, tešila som sa na krásne prímorské opálenie. Ani vo sne by mi nenapadlo, že sa budem musieť celý čas slnku vyhýbať. Hneď po prvých dvoch dňoch sa mi totiž na tvári objavili viditeľné pupienky.“

Najskôr to pripisovala mastnému opaľovaciemu krému, ale nepomohla ani masť na akné a slnko jej stav len zhoršovalo. „Tvár mi vždy očervenela a začala neuveriteľne páliť. Po návrate domov mi diagnostikovali rosaceu. Učím sa s ňou bojovať a držať ju pod kontrolou.“

Lekárska starostlivosť a nové prípravky uľahčujú pacientom život. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Lekárska starostlivosť a nové prípravky uľahčujú pacientom život.

Nepríjemné prejavy

Ako a u koho sa rosacea prejavuje? „Väčšinou ňou trpia ľudia so svetlejším typom pleti – I. a II., teda svetlovlasé modrooké škandinávske typy. Postihuje tvár, prípadne i krk. Prejaviť sa môže drobnými zápalovými či hnisavými vyrážkami, začervenaním tváre i drobnými rozšírenými cievkami,“ vysvetľuje Dr. Leon Kircik, americký dermatológ, ktorý sa ochoreniu roky venuje vo svojej súkromnej praxi i výskume a na Slovensku bol predstaviť kampaň a nové možnosti liečby rosacey.

Zákerné na ochorení je, že lekári dodnes neidentifikovali, čo toto ochorenie kože spôsobuje. Pre svoje príznaky si kedysi rosacea vyslúžila aj nesprávne označenie „dospelácke akné“. „To však nie je pravda, pretože táto kožná choroba nemá s akné nič spoločné. Najčastejšie postihuje dospelých vo veku od 30 do 50 rokov a svoju úlohu určite zohráva aj genetika,“ vysvetľuje špecialista. Znamená to, že ak chorobou trpel niekto z rodiny, môže sa objaviť aj u vás.

Následky aj psychické

Koho postihuje ochorenie viac – mužov alebo ženy? „Môžem potvrdiť, že v ambulancii sa viac stretávam s dámami. Možno aj preto, že ich to asi trápi viac, vyhľadávajú ženy lekársku pomoc častejšie,“ myslí si doktor Kircik. No hoci je v ambulanciách dvoj– až trojnásobok ženských pacientok, rosacea máva horšie príznaky u mužov. Tí totiž zväčša prídu k lekárovi až v pokročilom štádiu ochorenia.

Čo sa môže stať, ak rosaceu neliečime vôbec? „V podstate vás toto ochorenie nezabije, ale príznaky sa budú zhoršovať. Začervenanosť a návaly sčervenania majú tendenciu sa stupňovať. Koža na tvári môže na niektorých miestach zhrubnúť, môžu vám pribudnúť vyrážky či kožné hrbolčeky,“ varuje špecialista. Okrem viditeľných príznakov môže ochorenie sprevádzať nepríjemné svrbenie až pichanie či pálenie pokožky.

Korenistým jedlám a alkoholu sa treba vyhýbať. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Korenistým jedlám a alkoholu sa treba vyhýbať.

A na čo by sa nemalo zabúdať, rosacea postihnutým obvykle spôsobuje aj veľké psychické problémy a spoločenskú ujmu. Ľudí trpiacich rosaceou totiž často považujú za alkoholikov, nervákov, hanblivých nepriebojných ľudí. Aj pri pracovných pohovoroch majú preto menšie šance.


Spúšťače nepríjemného ochorenia

● vystavenie sa slnečnému žiareniu,

● korenisté alebo horúce jedlá,

● alkohol, najmä víno a horúce nápoje,

● akútne zmeny počasia a teploty,

● horúci kúpeľ či sprcha,

● prípravky na kožu s obsahom alkoholu,

● vilín, mentol, mäta, eukalyptový olej, parfumy,

● emócie, napr. rozpaky, stres i hnev,

● intenzívne cvičenie, ktoré vedie k prehriatiu tváre.


OBVYKLÉ PRÍZNAKY

Primárne

● pretrvávajúca začervenanosť v tvári kombinovaná s návalmi sčervenania

● zapálené alebo hnisavé vyrážky

● malé viditeľné cievky na tvári

Sekundárne

● pocit pálenia alebo pichania v tvári

● suchý vzhľad pokožky

● zhrubnutie kože na tvári, nose, brade alebo čele

● podráždenosť očí, citlivosť na svetlo, slzenie alebo začervenanie očí

● opuch tváre


Vedeli ste, že...

… nedávny prieskum v ôsmich krajinách na vzorke 6 831 osôb vo veku 25 až 64 rokov dokázal, že ľudia s rosaceou môžu byť znevýhodňovaní, pokiaľ ide o prvý dojem, ktorý v ľuďoch zanechajú?

… ľudí s týmto ochorením vnímali ako menej inteligentných, menej dôveryhodných, menej spoľahlivých, či menej sebaistých?


S čím si ju zamieňame

● s akné,

● ekzémom,

● alergiou,

● nadmerným vystavením kože UV žiareniu.


4 typy rosacey

Typ 1

– Začervenanie tváre: najbežnejší zo štyroch typov, postihuje viac ako 75 % ľudí s rosaceou.

Typ 2

– Hrbolčeky a vriedky: objavujú sa a miznú spolu s červenými fľakmi.

Typ 3

– Zhrubnutie pokožky: prebytočné tkanivo často vedie k zhrubnutiu nosa a vzniku nepravidelných povrchových výrastkov (lézií podobných hrbolčekom).

Typ 4

– Vodnaté alebo krvou podliate oči: slzenie a pálenie, opuchnuté viečka, opakovaný výskyt jačmeňa na oku.


Čo na to odborník?

Dr. Leon Kircik, americký dermatológ

Dá sa rosacea úplne vyliečiť?

To, žiaľ, nie. Ale existujú účinné spôsoby liečby na potláčanie príznakov. Napr. na vyrážky sa používajú rôzne krémy. Ak nie sú účinné, pacientovi sa predpíšu antibiotiká. Na drobné cievky sa využíva laserová terapia a v súčasnosti už existuje aj novinka na začervenanie pokožky. Na tento problém sme totiž doteraz nič nemali.

Aj pri športe si dajte radšej pozor a nič nepreháňajte. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj pri športe si dajte radšej pozor a nič nepreháňajte.

Čo je najnovšie v tejto oblasti? Čo vynašli vedci?

Dosiaľ ľudia začervenanie riešili pomocou mejkapu. No vedci vyvinuli účinný gél, ktorý dočasne zmierni príznaky. Ani táto novinka neodstráni začervenanie navždy, účinok po aplikácii trvá asi 12 hodín. Gél sťahuje cievy, ktoré sú ochorením nadmerne rozšírené, tým sa zníži množstvo krvi v pokožke a sčervenanie sa zníži. Viditeľný účinok je 5 až 7 hodín po aplikácii. Keď sa chystáte večer von, nemá zmysel natierať sa hneď ráno, aby ste sa neminuli účinku.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media