Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Môj priateľ začal strašne žiarliť: To, čo mi robí, už presahuje všetky hranice! Ako ho stopnúť?

18.08.2015 Mgr. Sylvia Dančiaková

Po roku spoločného bývania začal môj priateľ žiarliť. Zakazuje mi nosiť obtiahnuté tričká a rifle, maľovať sa musím nenápadne.

Nechcela by som o neho prísť. Čo mám robiť? Nechcela by som o neho prísť. Čo mám robiť?

Priateľ začal žiarliť

Do spoločnosti sme prestali chodiť, lebo mu prekážalo moje „koketovanie“, ktoré je však len neškodným spoločenským rozhovorom. Odstrihol ma aj od mojich priateliek. Ak sa predsa len s nejakou vyberiem von, máme tichú domácnosť. Nemám takmer žiadne súkromie. Má prístup do môjho e-mailu aj mobilu. Mám ho veľmi rada. Je milý, citlivý a pracovitý, ale začínam sa pri ňom cítiť neslobodne. Nechcela by som o neho prísť. Ako ho zbavím žiarlivosti a presvedčím o tom, že sa nemusí ničoho báť?

Bea

Psychologička Sylvia Dančiaková odpovedá:

Vy ho môžete, Bea, len podporiť, aby s tým niečo urobil sám. Povedzte mu, že ho milujete, že oňho nechcete prísť, že je pre vás ten naj, ale že vo vzťahu s ním sa cítite čoraz stiesnenejšie a nešťastnejšie. Hovorte s ním o tom, ako sa cítite, o tom, čo konkrétne vás obmedzuje, prípadne ponižuje.

Požiadajte ho, aby si našiel cestu, ako spracuje svoje pocity bez toho, aby útočil na vás, alebo vás obmedzoval. Vyjadrite svoj jednoznačný postoj. Nenechajte si zasahovať do života! Môže vyhľadať pomoc terapeuta, zahĺbiť sa do kníh, vydať sa cestou meditácie... Žiarlenie súvisí s nízkou sebaúctou, takže váš priateľ si skôr či neskôr bude musieť nejakou liečbou pomôcť, ak chce byť v živote šťastnejší a spokojnejší, či už sám so sebou, alebo vo vzťahu.


Žiarlivá Eva sa ide zblázniť: Priateľ sa čoraz viac pozerá na moju sestru! Ako zistiť, či ju miluje?
Čitateľka Eva si všimla, že jej priateľ sa v poslednom čase...


Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media