Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nemáte poruke repelent? Pokojne naňho zabudnite, tieto vône odpudzujú otravný hmyz lepšie

28.08.2015 Casprezeny.sk

Komáre, osy, muchy – nenechajte si nimi pokaziť leto: týmito prírodnými prostriedkami ich budete držať ďaleko od seba!

Hmyz odpudíte aj prírodnými prostriedkami. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Hmyz odpudíte aj prírodnými prostriedkami.

1. Komáre nemajú radi citróny

Čerstvá vôňa citrónov zaženie nepríjemné komáre mávnutím ruky, majú prirodzený odpor voči kyslým arómam.

Tip: Vyskúšajte aj voňavý muškát Pelargonium crispum, ktorý vonia intenzívne citrónovo a vyniká na parapete, balkóne či terase. Takisto zaberie aj cenovo výhodná medovka.

Tento citrón má ešte šťavu. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Tento citrón má ešte šťavu.

2. Čajovníkový olej 
zastraší osy

Parfumy a krémy s intenzívnou vôňou priťahujú osy, ale vôňa čajovníkového oleja pôsobí práve opačne. Je to exotická aróma, ktorú nepoznajú a signalizuje im nebezpečenstvo. Niekoľko kvapiek na kožu a oblečenie a osy sa vás budú strániť.

Tip: Navyše noste biele oblečenie. Pri ostrom slnku si osy oči podráždia odrazom a radšej odletia preč.

3. Paradajky zastavia 
všetok hmyz

Vďaka prenikavej aróme jej lístky zaženú takmer všetok otravný hmyz vrátane komárovitého. Nakrájajte listy z kríka paradajky alebo sušené lístky z kúpených paradajok nadrobno a rozdeľte ich po izbách na malé tanieriky. Zaručene budete mať pokoj.

Tip: Vonku posilníte odpudzujúci účinok tým, že nasušené lístky pokvapkáte pár kvapkami klinčekového oleja.

Paradajky obsahujú tryptofán, ktorý umožňuje produkciu hormónu šťastia. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Paradajky obsahujú tryptofán, ktorý umožňuje produkciu hormónu šťastia.

4. Mäta stopne mravce

Tieto maličké tvory sú otravné, keď si vytvoria cestičky v našej domácnosti. Pomôžu vám čerstvé mätové lístky alebo rastliny, ktoré zasadíte do kvetináčov na mieste, kde sa najviac vyskytujú. Intenzívna aróma mäty narúša komunikáciu a dorozumievanie mravcov.

Tip: Keď mravce lezú po stene alebo pozdĺž steny, nakvapkajte mätový olej popri ich uličke. Mravce sa potom budú tejto ceste vyhýbať.

5. Eukalyptus odradí muchy

Ak tieto bzučivé potvory niečo neznášajú, tak sú to éterické oleje z lekárne alebo drogérie. Štúdie dokazujú: najúčinnejšie sú eukalyptus, levanduľa, bobkový list alebo mäta. Ponorte kúsok obrúska do tohto oleja, alebo zapáľte vonnú lampu.

Tip: Držať muchy ďalej od kuchyne vám pomôže rastlina bazalky na parapete. Takisto môžete pridať podrvené lístky šalvie na tanierik, to ešte posilní tento efekt.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media