Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prerábate byt? 6 krokov k dokonalej rekonštrukcii: Na tieto pravidlá nesmiete zabudnúť!

19.09.2015 Jana Slivarichová

Kúpili ste byt, alebo ten váš potrebuje nutne menšie či väčšie zmeny? Poradíme vám, čo všetko treba pri prestavbe vyriešiť aj ako si ju naplánovať.

Pred začatím prác si všetko poriadne zmerajte a zapíšte. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pred začatím prác si všetko poriadne zmerajte a zapíšte.

1. Dajte to na papier

Prerábať byt alebo hoci aj jeho časť bez grafického náčrtu je síce dobrodružstvo, no nemusí dopadnúť dobre. Skôr ako sa pustíte do realizácie, mali by ste mať vyriešené umiestnenie zariadenia, WC, umývadla, práčky, vane či sprchovacieho kúta, obloženie a úpravu stúpačky, stropu, prívod aj odvod vody či rozvrhnutie elektriny. Všetko si presne zmerajte a zapíšte. Ak si na to netrúfate sama, obráťte sa na interiérového dizajnéra, ktorý vám urobí nielen 3D vizualizáciu, ale môže priniesť aj celkom nové riešenia. Musíte potom však počítať s vyššími nákladmi.

2. Firma alebo svojpomoc

Vymaľovať, rozmiestniť nábytok alebo rozobrať umakartové jadro zvládne i laik. Pri stavbe múrov, odpájaní či zapájaní inštalácií však už zavolajte na pomoc odborníkov. Oceníte to pri prerábke bytového jadra, ktoré je skutočnou hlavnou tepnou domácnosti. Dotýka sa životne dôležitých miestností – kúpeľne, WC a väčšinou aj kuchyne.

3. Kúpeľňa a toalety

Pri rekonštrukcii hygienickej zóny treba venovať pozornosť všetkým zvislým rozvodom, čiže stúpačkám, ktoré prechádzajú priestorom za WC v technickej šachte. Musia zostať funkčné a zakotvené. K inštalačnej šachte musí zostať voľný prístup, aby sa dalo vymeniť zvislé potrubie či merače spotreby vody. Na stúpačky je viazané umiestnenie toalety, umývadla a vane alebo sprchovacieho kúta. „Čím je hygienické zariadenie ďalej od odpadu, tým vyššie musí byť položený odtok. Nedodržanie sklonu spôsobuje slabý spád a nedokonalé odtekanie,“ vysvetľuje Zoltán Rácz z onlinestavba.sk. „Vzdialenosť by pritom pri vani nemala presiahnuť 3 m, pri záchodovej mise 1,5 m. Pozor, neplatí, že čím väčší spád, tým lepšie. Voda totiž rýchlo odtečie a splašky zostávajú v kanalizačnom potrubí.“ Minimálny vonkajší priemer odtokovej rúry by mal byť:

● umývadlo, vaňa a bidet – 40 mm,

● sprchovacia vanička a automatická práčka – 50 mm,

● záchodová misa – 110 mm.

Náš tip: Pri rekonštrukcii nezabudnite na estetický prítok a odtok práčky aj umývačky, ktorá tiež potrebuje prívod studenej vody a tzv. pračkový sifón na jej odvod.

Zaužívané pravidlá a normy

Výška:

. umývadla: 86 cm

. vod. batérie nad umývadlom (os): 105 cm

. odpadového sifónu (os): 53 cm

. spodnej vonkajšej hrany pisoárovej mušle: 65 cm

. sedáka WC: 40 cm

. vaňovej batérie (os): 70 cm

. el. zásuvky v kúpeľni: 135 cm

. sifónu pre pračku: 40 cm

. pračkového ventilu: 40 – 50 cm

. sadrokartónového stropu: min. 235 cm

Rozostup:

. vsuviek pre batériu (os): 15 alebo 10 cm

Šírka:

. priestoru pre WC: min. 80cm


Rovnaká a predsa celkom iná! 5 krokov k úžasnej premene malej kúpeľne: Výsledok vás ohromí
Pozrite si fotografie tej istej kúpelne PRED a PO. Rovnaký...


4. Nové steny

Môžete vyriešiť mokrou cestou (murovaním, najčastejšie pórobetónovými tvárnicami) alebo suchou. Pri mokrom spôsobe sa rozvody zasekajú do muriva alebo potiahnu po povrchu stien a dodatočne obmurujú. Suchá inštalácia ponúka viac možností. Systém sadrokartónových priečok a podhľadov je univerzálna a nenáročná konštrukcia. Káble a rúrky sa dajú umiestniť aj do sadrokartónových stropných podhľadov spolu s efektnými svietidlami.

Dobre je pripraviť si všetko vopred, čo budete potrebovať - potom sa tým už nemusíte zdržiavať. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Dobre je pripraviť si všetko vopred, čo budete potrebovať - potom sa tým už nemusíte zdržiavať.

„Ľahké priečky staticky nezaťažia konštrukciu budovy. Ich budovanie je rýchle a čisté, nevyžadujú si ani dlhú dobu zasychania ako murivo. A nemusíte sa báť zavesiť na ne umývadlo, záchod, bidet či skrinky kuchynskej linky. Udržia hmotnosť až 80 kg,“ radí Miroslav Zliechovec, odborník na zvukové a tepelné izolácie z Knauf Insulation. Zároveň odporúča nezabúdať na zvukovú izoláciu, hlavne pri technickej šachte a WC. „Ideálnou kombináciou so sadrokartónom je minerálna vlna so sadrokartónom. Táto konštrukcia má nepriezvučnosť 53 – 56 dB, zatiaľ čo tvárnica s hrúbkou 10 cm len 35 – 37 dB. Rozdiel 20 dB je pri izolácii obytného interiéru obrovský.“ V kúpeľni použite na miesta namáhané zväčšenou vlhkosťou (vaňa, sprchovací kút) tekuté hydroizolácie.

5. Bytové jadro

Jeho prestavba trvá 7 až 10 dní. A pri jeho búraní treba rátať s pár hodinami hluku, prachu a neporiadku a tiež pár tisíckami. Od firiem si preto vyžiadajte cenovú ponuku s rozpisom jednotlivých položiek, jednotkovými cenami za búracie práce, odvoz sute, nové rozvody inštalácií vody, kanalizácie, vykurovania, elektriny, vyrovnanie stien, podlahy, obkladanie a pod. Celková cena závisí od veľkosti bytového jadra, výberu materiálu a hygienických zariadení. Cena práce za kompletnú prestavbu jadra sa pohybuje medzi 1 300 – 3 000 € v závislosti od veľkosti a regiónu. Celkový rozpočet na rekonštrukciu jadra s realizačnou firmou vrátane materiálu a hygienických zariadení býva okolo 2 500 – 5 000 €.


Meníme vaše byty: Ako zväčšiť kuchyňu a presvetliť kúpeľňu? Odborníčka našla 3 super riešenia
Rozhodli sme sa pre rekonštrukciu jadra a kuchyne. Manžel mi...


6. Oznamovacia povinnosť

Pred rekonštrukciou jadra nezabudnite stavebné úpravy nahlásiť správcovi budovy. Oznámiť ich treba aj na príslušnom stavebnom oddelení na miestnom úrade. Ak budete zasahovať do nosných stien, vyžaduje sa statický posudok, a pri určitom rozsahu aj stavebné povolenie. Mnoho vlastníkov sa tomu vyhlo, ak by však nastali statické poruchy, sankcie môžu byť veľmi nepríjemné. Oboznámte aj susedov a zabezpečte si odvoz odpadu, ktorý patrí na skládku alebo do kontajnera na stavebný odpad.

Menší zásah bez stavebného povolenia je:

● oprava podlahy,

● vypĺňanie a natieranie zábradlia,

● klampiarske práce,

● inštalovanie kvetinovej výzdoby.

Väčší zásah, ktorý podlieha oznamovacej povinnosti a niekedy vyžaduje stavebné povolenie je:

● zasklenie,

● výmena materiálov zábradlia

● výmena iných častí balkóna.

Pozor: Ak zmeníme účel využitia balkóna či lodžie (napr. na zimnú záhradu, obytnú miestnosť atď.), zmenu musí schváliť kolaudačné rozhodnutie.

Tlačiť Diskusia
Focus Media