Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

9 tipov, ako si vybrať kuchynský robot: Títo pomocníci dnes dokážu toľko vecí! Na čo si dať pozor?

15.10.2015 Casprezeny.sk

V kuchyni sa len ťažko zaobídeme bez tohto pomocníka. Novinky na trhu dokážu toľko vecí! Aké parametre si všímať, alebo na čo si dať pozor?

Lepšie modely kuchynských robotov sú vybavené viacstupňovou poistkou. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: kitchenaid.cz Lepšie modely kuchynských robotov sú vybavené viacstupňovou poistkou.

Poradíme vám, aby ste si vybrali presne to, čo potrebujete!

Radí Tomáš Vymazal, Spoločnosť KitchenAid

1. Riaďte sa podľa vašich každodenných zvykov

Ak trávite varením viac času, je to pre vás relax a zároveň aj koníček, určite nesiahajte po lacných robotoch zo supermarketu. Hľadajte vyššiu kvalitu. Z dlhodobého hľadiska sa vám investícia určite oplatí a môžete čerpať aj výhodu z predĺženej záruky, ktorú vám zodpovedný výrobca stojaci si za svojim výrobkom ponúkne.

2. Príkon verzus výkon

Nenechajte sa nachytať predajcami! Tí často používajú príkon ako obľúbený predajný argument robota z toho dôvodu, že ide zvyčajne o vyššie číslo ako samotný výkon robota. Vyššie číslo na prvý pohľad vyzerá lepšie. Kľúčové je však pochopiť, že príkon je len údaj o priemernej spotrebe elektrickej energie pri používaní prístroja za určitý čas. Udáva sa vo wattoch a nehovorí nám nič o výkone motora. Neplatí tu pravidlo, čím väčší príkon tým väčší výkon. Výkon motora je podstatný parameter – objasňuje, akú silu má robot pri záťaži.

3. Prečo je výkon dôležitý?

Kvalitný robot je skonštruovaný tak, aby ste aj pri nižšom výkone dosiahli vynikajúce výsledky a nemuseli ste robot zapínať neustále na najvyšší výkon, čo vedie z dlhodobého hľadiska k rýchlejšiemu opotrebovaniu. Jednoduchšie povedané, vynikajúci výsledok práce by vám mal váš kuchynský robot ponúknuť aj pri nižších otáčkach. Mal by napríklad bez problémov vymiesiť viac ako 1 kg múky, no na druhej strane zvláda spracovať aj veľmi malé množstvo potravín (napr. vytvorí sneh z jediného bielka).

Dobrý robot by mal bez problémov vymiesiť viac ako 1 kg múky a spracovať aj veľmi malé množstvo potravín. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: kitchenaid.cz Dobrý robot by mal bez problémov vymiesiť viac ako 1 kg múky a spracovať aj veľmi malé množstvo potravín.

4. Bezpečnosť je podstatná

Lepšie modely kuchynských robotov sú vybavené nielen viacstupňovou poistkou spustenia, ktorá chráni obsluhu pred poranením, ale dokážu upozorniť aj na riziko prehriatia a preťaženia.

5. Materiál rozhoduje

Plasty sa lámu a veľmi rýchlo opotrebúvajú. Ak si kúpite robot s kovovými časťami, je veľký predpoklad, že ho zdedia aj vaše deti. Zároveň váha kovu drží prístroj pevne na podložke a nebude skackať. Príslušenstvo vyrobené z kovu nesmie obsahovať hliník.

6. Kovová prevodovka

Určite sa pýtajte predajcu, aký materiál sa nachádza pod kapotou kuchynského robota, o ktorý máte záujem. Kovová prevodovka je základ životnosti robota, v tomto prípade by ste rozhodne nemali robiť kompromisy. Priamy pohon kvalitných robotov tvoria ozubené kolesá, čo zabezpečí väčšiu odolnosť a tým aj dlhšiu bezporuchovosť.


Mikrovlnka je naozaj multitalent: Neverili by ste, čo táto bzučiaca skrinka dokáže! 7 TOP trikov
Roztopiť, podusiť, zohriať – to je to, čo od tejto bzučiacej...


7. Pri dizajne hľadajte nadčasovosť

Na trhu je v súčasnosti množstvo kuchynských robotov s  hypermoderným dizajnom, ktorý bude o rok minulosťou. Radšej si vyberte nadčasový kúsok, ktorý sa hodí do každej kuchyne. Jasné, že preferencie zákazničok rastú a dámy nechcú mať v kuchyni len bielu klasiku, dnes sa uprednostňujú farby. Vybrať si môžete retro dizajn, ktorý je považovaný za nadčasový.

8. Značka a záruka

Ak siahnete po značke, ktorá je na trhu už dlhé roky, získavate výhodu najmä pri reklamáciách či servise. Pri poruche je jednoduchšie zohnať náhradné dielce alebo dokúpiť ďalšie príslušenstvo. Štandardná záruka by mala trvať minimálne 2 roky. Zodpovední výrobcovia ponúkajú aj predĺženú záručnú lehotu na 5 rokov. Nezabudnite sa informovať, či sa záruka vzťahuje na celý stroj alebo iba na motorovú jednotku vášho kuchynského robota.

9. Príslušenstvo

Obrovskou výhodou pre zákazníka je, ak výrobca zachováva aj na novších modeloch systém upevnenia príslušenstva robota. Zákazník sa môže aj po rokoch bez obáv rozhodnúť zmodernizovať svoj kuchynský robot o úplne nový typ dokúpiteľného príslušenstva. Všetko bude vďaka rovnakému spôsobu uchytenia sedieť aj na staršie modely.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media