Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tento zdravotný problém trápi viac žien, ako si myslíte: Odhaľte ho včas, následky môžu byť fatálne!

27.10.2015 Lenka Májiková

Tento problém trápi až 60 % žien vo veku od 30 do 60 rokov. Nie vždy je hneď viditeľný. Odhaľte ho včas a začnite s terapiou, inak môžu byť následky fatálne.

Pri kŕčových žilách horúcu vodu ani neskúšajte. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pri kŕčových žilách horúcu vodu ani neskúšajte.

Chladnejšie mesiace sú na liečbu kŕčových žíl ako stvorené - cievy nie sú také rozšírené ako v lete. Pri zanedbaní problému sa v žilách môžu začať tvoriť krvné zrazeniny, ktoré v najhoršom prípade úplne zastavia krvný obeh. O tom, čo sa dá robiť, aby sme mali žily zdravé, sme hovorili s odborníkom, chirurgom a špecialistom na cievy MUDr. Pavlom Ištokom.

Ako vznikajú varixy?

Žilami sa odkysličená krv vracia späť do srdca. Najproblematickejší je jej presun z dolných končatín, keďže krv stúpa proti gravitácii. Žily majú samostatný systém založený na drobných chlopniach. Tie fungujú ako ventily, ktoré vplyvom gravitácie zabraňujú spätnému toku a dostanú krv späť do srdca. Ak sú žily príliš rozšírené, nepracujú chlopne správne. Krv z končatiny neodteká, hromadí sa a žilu ešte rozširuje, v dôsledku čoho vznikajú kŕčové žily, odborne varixy.

Aké sú prvé príznaky?

Spočiatku pociťujeme únavu a pocit ťažkých nôh, ktorý ustúpi pri pohybe či vtedy, keď si nohy vyložíme smerom hore. V ranom štádiu sa v noci objavujú kŕče v nohách a lýtkach. Ak vám opúchajú chodidlá alebo máte ťažké nohy, vyhľadajte špecialistu na cievy, ktorý vás vyšetrí ultrazvukom.

Je to ženský problém?

V žiadnom prípade. Aj keď varixami trpí dvojnásobne až trojnásobne viac žien ako mužov, rozšírené žily dolných končatín sa vyskytujú u 60 – 70 % populácie. U oboch pohlaví však dochádza približne rovnako často k vážnym nálezom, ako sú zápaly a vredy v nohách. Postihnutých mužov je menej možno preto, že muži neradi chodia k lekárovi. Často čakajú, až kým nemajú závažné ťažkosti a choroba už medzitým značne pokročí.

Sú kŕčové žily dedičné?

Áno. Ak nimi trpí jeden z rodičov, dieťa má 75% pravdepodobnosť vzniku. Ak ich majú obaja rodičia, riziko vzniku rastie až na 90 %.


Ošetrujete si boľavé a opuchnuté nohy krémami? Neviete, čo im činíte!
Máte pocit ťažkých nôh, kŕče v nich či bolesti a opuchy...


Dôležitá je včasná diagnostika

V nohách sú dve skupiny žíl. Povrchový systém tvoria viditeľné cievy, pri rozšírení sú aj kozmetickým problémom. Hlboký systém vedie popri tepnách v hĺbke končatiny. Nie je ho vidieť, no z hľadiska dopravy krvi je dôležitejší - preteká ním 90 % objemu krvi.

Idete na vyšetrenie?

Vyšetrenie žíl nôh nie je bolestivé, no žiada si viac času. ,,Odoberáme anamnézu a pýtame sa na ochorenia, úrazy a zákroky dolných končatín. Následne zisťujeme charakter ťažkostí. Popri komplexnom vyšetrení pacienta si na dolných končatinách všímame, aký typ varixov má, či vidíme trofické zmeny, ako sú defekty kože a pigmentácie. Klinické vyšetrenie musí dopĺňať ultrazvukové s farebným kódovaním – CCDS,“ vysvetľuje Pavel Ištok.

Liečbu lekár nasadzuje v závislosti od zaradenia pacienta podľa klasifikácie ochorenia. ,,Varixy dolných končatín nie sú diagnózou, sú len príznakom závažnejšieho chronického venózneho ochorenia, podľa medzinárodnej klasifikácie s označením CEAP. Základom správnej diagnostiky je urobiť ultrazvukové vyšetrenie vén farebným duplexným sonografom, a zároveň urobiť detailný popis spätného toku krvi vo vénach,“ dodáva doktor Ištok.

Ako sa ich zbaviť?

Spôsob liečby varixov závisí od rozsahu ochorenia a od úsekov postihnutých ciev. Na trhu sú tzv. venofarmaká, ktoré pôsobia priaznivo pri ochoreniach žíl. Lekár však upozorňuje, že o výbere lieku je potrebné poradiť sa s angiológom alebo cievnym chirurgom.

Spôsob liečby varixov závisí od rozsahu ochorenia a od úsekov postihnutých ciev. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Spôsob liečby varixov závisí od rozsahu ochorenia a od úsekov postihnutých ciev.

,,V súčasnosti je k dispozícii množstvo liekov, z ktorých len niektoré majú účinnosť potvrdenú vedeckými štúdiami,“ vysvetľuje lekár. Možnosti trvalého odstránenia varixov sú skôr hypotetické, pretože pri ich liečbe často dochádza k recidívam. ,,U pacientov s C1 varixami je možnosť recidívy do 5 rokov 60% a pri varixoch C2 je to do 5 rokov 30%,“ hovorí lekár.

Ak sa rozhodnete pre zákrok, máte na výber viacero možností. Okrem klasického operačného riešenia formou strippingu, pri ktorom sa cievky odstránia minirezmi na koži a ostávajú po ňom drobné ranky, je možné ošetriť varixy aj vnútrocievnym laserom a rádiofrekvenčnou ablaciou (RFA) alebo sklerotizáciou penou pod ultrazvukom. ,,Pri použití neoperačných techník je efekt liečby varixov lepší, bez jaziev, avšak u 15 – 20 % pacientov sa pri použití sklerotizácie môžu vytvoriť pigmentácie. Najlepší kozmetický efekt sa dosahuje pri použití RFA, ktorá na koži nespôsobuje takmer nijaké zmeny,“ uzatvára lekár.


Ide to aj bez liekov! Trápia vás kŕčové žily? Tieto 4 triky vás zbavia bolesti za 5 minút
Keď nás niečo bolí, nie sme to my. Cítime sa zle, nevieme sa...


Chlopňa v žile funguje takto

❶ Napnutá žilová chlopňa: Činnosťou svalov (tzv. muskulo-skeletálnej pumpy) dochádza k stláčaniu žíl. Krv zo stlačeného úseku žily je vytláčaná smerom k srdcu.

❷ Uvoľnená žilová chlopňa: Po uvoľnení svalu sa chlopne uzavrú a zabránia toku krvi v opačnom smere.


Klasifikácia kŕčových žíl CEAP

Stupeň C0: Ťažkosti sú bez viditeľných prejavov kŕčových žíl.

Stupeň C1: Metličky do priemeru 1 mm a sieťové žily 1 - 3 mm.

Stupeň C2: Postihnutie hlavných kmeňov vén dolných končatín, hlavne malej a veľkej stehennej žily a kŕčové žily nad 3 mm.

Stupeň C3: Kŕčové žily spojené s opuchmi dolných končatín.

Stupeň C4: Pigmentácie a iné kožné zmeny a ekzém na predkoleniach.

Stupeň C5: Ložiská po zhojenom vrede predkolenia (ulcus cruris).

Stupeň C6: Najhorší stupeň ochorenia sa prejavuje ako vred predkolenia.


Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media