Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tieto potvorky zohavia aj tie najkrajšie nohy: 5 + 5 babských rád, ako zatočiť s kŕčovými žilami

30.10.2015 Lenka Májiková

Pri bežnom pohľade nie je kŕčové žily vždy vidno, niekedy sa dajú len nahmatať. Nedajte im šancu! Poradíme vám, ako s nimi účinne bojovať.

5 + 5 babských rád, ako zatočiť s kŕčovými žilami 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock 5 + 5 babských rád, ako zatočiť s kŕčovými žilami

Žiaľ, kŕčové žily (varixy) má vyše 60 percent žien vo veku od 30 do 60 rokov. Často ich aj dedíme. Ak nimi trpí vaša matka či babička, mali by ste sa svojim žilám v nohách venovať skôr, než sa zapália. Ak ich mal otec, riziko je až 70-percentné. Po matke je tento „darček“ asi 40-percentný. Významnú úlohu zohráva aj spôsob života. Ak napríklad dlho stojíme či sedíme s prekríženými nohami, krv zo žíl sa hromadí v dolných končatinách a zapríčiňuje zvýšenie tlaku na cievnu stenu.

Neviete, či ich máte?

Sú to tie fialové alebo modré žilky či metličky pod kožou, ktoré môžu bolieť aj pri jemnom dotyku. „Pozornosť by ste mali zbystriť už vtedy, ak vám nohy občas mierne opúchajú v členkoch a len čo nohu dostanete do vyvýšenej polohy, opuchy sa rýchlo stratia,“ radí MUDr. Štvrtinová. Zvýšenú pozornosť venujte aj opuchu jednej nohy, najmä ak bolesť alebo pocit tlaku vystreľuje až do vyšších miest alebo dokonca do stehien či slabín.

Kedy navštíviť lekára?

- keď máte okolie žíl začervenané

- ak sa vám ťažko kráča

- pri koži na nohách, ktorá mení farbu, šúpe sa

- ak sa nad kŕčovou žilou objavil otvorený vred

- keď vám opúchajú členky

- máte pocit ťažkých nôh

- cítite bodavú bolesť v lýtkach

Kŕčové žily sú dedičné. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Kŕčové žily sú dedičné.


Čo pomáha?

Zdravá životospráva

Vyhýbajte sa státiu na jednom mieste. Častá chôdza (aj naboso) a špeciálna cievna gymnastika podporujú svaly, a tým aj transport krvi k srdcu. Prospieva aj pravidelné bicyklovanie, plávanie a turistika. V prípade nadmernej hmotnosti je potrebné ju zredukovať.

Správne oblečenie a obuv

Noste obuv, ktorá podporuje rozvoj a udržiavanie klenby nohy. Nevhodné sú topánky s vysokými podpätkami. Pozor na šatstvo, ktoré bráni odtoku žilovej krvi.

Kompresné pančuchy

Pri ľahkých problémoch so žilami je dobré nosiť kompresné pančuchy, najmä ak musíte dlho sedieť či stáť. Zhoršený odtok žilovej krvi spôsobuje opuchy dolných končatín, zvýšený vnútrožilový tlak a prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Obujte si ich ráno v polohe ležmo ešte predtým, ako vstanete z postele, a vyzujte ich až pred spaním. Ich tlak pôsobí na roztiahnutú žilu zvonka. Po zákrokoch je vhodná kompresia II. triedy.

Kneippov kúpeľ

Púšťanie studených prúdov vody na lýtka a šliapanie vody tiež zlepšujú kŕčové žily. Chladom sa rozšírené cievy sťahujú späť.

Precítené dýchanie

Hlboký dych a svalové kontrakcie môžu zlepšiť prúdenie krvi do srdca. Vykonávajte pravidelné dychové cvičenia. Joga vám poskytne dostatok pozitívnej inšpirácie.

Kŕčové žily sú dedičné. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Kŕčové žily sú dedičné.


Z lekárne našich babičiek

Kvapky z pagaštana konského

50 g kvetov či plodov pagaštana konského zalejeme 500 ml vodky alebo ovocnej pálenky. Necháme 2 týždne vylúhovať a každý deň zmes pre- trepeme. Užívame 30 – 40 kvapiek extraktu 3- až 4-krát denne počas 3 – 4 mesiacov.

Čaj z viničových listov

Štúdie ukázali, že extrakt z listov červeného viniča posilňuje žily a zlepšuje prekrvenie. 1 PL suchých viničových listov uvaríme v 2 dl vody. Počas dňa pijeme medzi jedlami 1 – 2 čajové šálky odvaru.

Masť z nechtíka lekárskeho

Na zápalové stavy kŕčových žíl pomôže nechtíková masť. Na jej prípravu zohrejte 50 g domácej masti bez škvariek a pridajte 4 hrste nadrobno nasekaných listov, kvetov a stoniek nechtíka. Len čo sa masť začne škvariť, odstavte ju zo sporáka a prikrytú nechajte odstáť. Na druhý deň ju znova zohrejte, prelisujte cez ľanovú utierku a rozdeľte do malých téglikov, napríklad po kréme. Po natretí choré miesto prikryte obväzom.

Obklad z rozvarenej cibule

Na otvorené rany pri kŕčových žilách je výborná cibuľa rozvarená na hustú kašu. Ošúpte 1 – 2 cibule, zalejte vodou a 20 minút varte na slabom ohni, aby neprihoreli. Síra obsiahnutá v cibuli by vtedy stratila svoje liečivé vlastnosti. Hmotu rozmixujte, až vznikne hustá kaša. Obklad priložte na postihnutú nohu a zabandážujte ju. Aplikujte na noc, ak je však rán viac, je účinné prikladať ho aj cez deň. Obklady aplikujte dovtedy, kým sa rany nezahoja, zvyčajne to trvá 4 – 5 dní.

Pri bežnom pohľade nie je kŕčové žily vždy vidno, niekedy sa dajú len nahmatať. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pri bežnom pohľade nie je kŕčové žily vždy vidno, niekedy sa dajú len nahmatať.

Sirup z cesnaku a medu

Je účinnou prevenciou ochorenia, pretože pomáha udržať dostatočnú pružnosť žíl a kapilár. Nakrájajte nadrobno 125 g cesnaku a zalejte 180 g tekutého medu. Dôkladne rozmiešajte a nechajte 7 – 10 dní vylúhovať. Užívajte 3x denne 1 lyžicu.


Prepláca odstránenie kŕčových žíl poisťovňa?

Väčšine chirurgických cievnych ambulancií poisťovne zákroky na kŕčových žilách čiastočne uhrádzajú formou jednodňovej chirurgie alebo formou hospitalizácie. Závisí to od uzavretých zmlúv medzi konkrétnou ambulanciou a zdravotnými poisťovňami.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media