Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obľúbte si žehlenie

29.03.2008 Casprezeny.sk

Máloktorá z nás žehlí naozaj rada, ale predsa, žehlenie patrí k bežným domácim povinnostiam. S troškou cviku a našimi tipmi vám pôjde aj táto menej obľúbená činnosť od ruky.

Obľúbte si žehlenie

Vybavenie a okolie

Ideálna žehliaca doska musí mať k dispozícii nastavovanie výšky a špeciálny, dobre sací povrch alebo vrstvu látky pod vrchným poťahom, ktorá dobre saje paru pri žehlení s pridaním pary. Poťah by mal byť z bavlny a mal by sa dať prať aj pri teplote 60 stupňov.

Spodná časť žehličky by mala byť zo špeciálne tvrdenej ušľachtilej ocele a žehlička by nemala byť príliš ťažká.

Dbajte na dostatok svetla v miestnosti, kde žehlíte. Zdroj svetla by mal prichádzať spredu.

Vopred si spravte dostatok miesta na ukladanie vecí. Oblečenie, ktoré žehlíte s pridaním pary, by ste mali do skrine ukladať najskôr až po 30 minútach po žehlení, aby sa mohli tkaniny dôkladne presušiť, inak by sa znova pokrčili.

Vodu do naparovacej žehličky majte vždy po ruke. Tiež si prichystajte rozprašovač s vlažnou vodou z vodovodu. Ak vám doma tečie priveľmi tvrdá voda, prefiltrujte ju, ak nemáte túto možnosť, použite radšej destilovanú vodu.

Vyhnite sa nástrahám pri žehlení

Lesklým miestam na tmavej bielizni môžete zabrániť tým, že budete žehliť oblečenie len smerom zľava doprava. Citlivé čierne syntetické vlákna žehlite pri nízkych teplotách a cez tenkú bavlnenú šatku (alebo špeciálnu handričku na žehlenie), ktorú položíte na látku.

Pri bavlnených a ľanových nohaviciach sa mnohokrát počas žehlenia pretlačia vrecká, ktoré zanechajú škaredé čiary. Tip: Nohavice žehlite ako obyčajne, vynechajte oblasť v okolí vreciek, tie potom natiahnite na dosku na žehlenie rukávov a prežehlite osobitne.

Aby ste mali veci bez záhybov, veľké kúsky ako napríklad posteľnú bielizeň alebo veľké obrusy preložte v polovičke a vždy žehlite smerom sprava doľava. Na prehybe v strede nepritláčajte, inak ostane jasne viditeľný. Tip pri extrémne veľkých kusoch: Rozložte si na zem deku a prežehlite tieto veľké veci na zemi.

Košele a blúzky žehlite vždy trošku vlhké a pri vysokej teplote alebo úplne suché, ale s najväčšou parou. Začínajte vždy na miestach, ktoré sú dvojito prešívané. Potom pokračujte v poradí od najmenšieho po najväčšie miesto, aby ste košeľu alebo blúzku po doske čo najmenej posúvali

Tlačiť Diskusia