Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Myslíte si, že ste expert na bozkávanie? Omyl! 21 prekvapujúcich faktov, ktoré ste o bozkoch netušili

05.11.2015 Casprezeny.sk

Kedysi sme bozkávanie skúšali naživo. Dnes si stačí do vyhľadávača zadať heslo „bozkávanie“ a „ako sa naučiť bozkávať“. No toto ste možno ani netušili...

Láska 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Láska

Viete na ktorú stranu nakláňame hlavu pri bozkávaní najčastejšie? Alebo koľko kalórií pri tejto príjemnej činnosti spálime? Prinášame zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli o bozkoch.

1. Viac ako dve tretiny všetkých bozkávajúcich sa nakláňa svoju hlavu doprava.

2. Kedysi sme bozkávanie skúšali naživo. Dnes si stačí do vyhľadávača zadať heslo „bozkávanie“ a „ako sa naučiť bozkávať“ a vyskočí vám viac ako 25 000 výsledkov, vrátane videí, ako na to.

3. Ako v posilňovni! Vedeli ste, že pri obyčajnom sladkom bozku zapojíme 38 až 60 svalov?

4. Aj opice milujú bozkávanie. Kým väčšina z nich pritom len otvorí ústa, šimpanz bonobo, alebo aj šimpanz trpasličí si dáva ozajstné „francúzáky“!

5. Citlivé. Presne také sú naše pery. Dokonca stokrát citlivejšie ako brušká prstov. Aj preto je bozkávanie také príjemnééé.

6. Aj bozkávanie má svoj vedecký odbor. Filematológia sa zaoberá štúdiom bozkov a bozkávaním ako takým už od 19. storočia.

7. Počuli ste už o motýlích bozkoch? V tomto prípade však nejde o bozky perami, ale o dotyk mihalníc o partnerovu pokožku.

8. Najdlhší filmový bozk trval 3 minúty a 5 sekúnd. Predviedli ho Jane Wyman a Regis Toomey v komédii z roku 1941 „You're In The Army Now“. 

9. Pri „jazýčkovej“ si s partnerom vymeníme okolo 60 miligramov vody, 0,7 miligramov bielkovín a tukov ako aj 0,4 miligramu soli.

Viac ako dve tretiny všetkých bozkávajúcich sa nakláňa svoju hlavu doprava. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Viac ako dve tretiny všetkých bozkávajúcich sa nakláňa svoju hlavu doprava.

10. S každým bozkom si vymeníme aj okolo 250 baktérií.

11. Ak vám niekto pošle v správe „svorku“ (zátvorku), posiela vám bozk na líčko.

12. Pri bozku spálime 6,4 kalórie za minútu.

13. Svadobný bozk Lady Diany a princa Charlesa trval 0,4 sekundy, Kate Middleton a Williama 1,1 sekundy.

14. Filemafóbia je chorobný strach z bozkávania. 

15. Je merateľné, že 30-minútové bozkávanie potláča symptómy sennej nádchy.

16. Podľa rôznych štúdií o bozkoch je dokázané, že muži a ženy nebozkávajú vždy za rovnakým účelom. Kým muži berú bozky ako premostenie či predohru ku sexu, ženy sa bozkami utvrdzujú v tom, že ich partner stojí pri nich a že je ich vzťah v poriadku.

S každým bozkom si vymeníme aj okolo 250 baktérií. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock S každým bozkom si vymeníme aj okolo 250 baktérií.

17. V mafiánskej hantírke môže byť smrtiaci aj taký nevinný bozk na čelo. Ak ho totiž dostal jeden z jej členov, ktorý upadol do nemilosti, znamenalo to, že ho s najväčšou pravdepodobnosťou nečaká dlhý život.

18. Bozkávanie zmierňuje bolesti alebo im predchádza. Telo totiž pri tejto príjemnej činnosti vylučuje hormóny adrenalín a dopamín, ktoré znižujú bolesti a okrem toho spomaľuje tvorbu stresového hormónu kortizolu.

19. Len 3 % žien má pro bozkávaní otvorené oči. U mužov je to tak až v 37 %.

20. Prvé historické skulptúry, ktoré znázorňujú bozkávanie pochádzajú z Indie.

21. Od roku 2003 oslavujeme Medzinárodný deň bozkávania a bozkov. Pripadol na 6. júl.

 

Tlačiť Diskusia
Focus Media