Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Doprajete si relax pri vonných sviečkach? Pozor, ani netušíte, aké škodliviny môžu obsahovať!

06.12.2015 dan

Aj vy radi relaxujete pri vonných sviečkach? Keď zistíte, čo vám z nich hrozí, už to neurobíte.

Netušíte, aké škodliviny obsahujú vonné sviečky. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Netušíte, aké škodliviny obsahujú vonné sviečky.

V obchode na prvý pohľad vyzerajú všetky sviečky rovnaké a tak, pochopiteľne, siahnete po tých lacnejších. Doma si ich zapálite a netušíte, že spolu s peknou vôňou vám výrobca, v snahe vyrobiť čím lacnejšie sviečky, do nej pridal množstvo škodlivých látok, ktoré zvyšujú riziko astmy, ekzému či kožných ochorení, môžu dokonca spôsobiť rakovinu. Riziko je zvýšené, ak ich zapaľujete v uzavretých miestnostiach.

Falošné sviečky sú síce lacné, ale veľmi škodlivé!

V obchodoch sa okrem „zdravých“ sviečok predávajú aj také, do ktorých sa okrem prírodných produktov primiešava na oklamanie spotrebiteľa aj parafín a vonné esencie. Iní výrobcovia obaľujú jadro z nezdravého parafínú tenkou vrstvou včelieho vosku. Podobne sa „pančujú“ aj sójové sviečky.

Falošné sviečky sú síce lacné, ale veľmi škodlivé! 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Falošné sviečky sú síce lacné, ale veľmi škodlivé!

Nie je sviečka ako sviečka a z etikety sa nič nedozviete!

Na prvý pohľad takéto sviečky nerozoznáte. Podľa vzhľadu sa obsah prímesí v sviečke a v jej knôte rozoznať nedá. Ak na sviečke nie je etiketa, o výrobku sa teda nedozviete nič. Jediné, čo si môžeme všimnúť je krajina pôvodu a cena. V tomto prípade sa držte radšej známeho hesla, že lacné veci nemôžu byť dobré a čínske, ani poľské radšej nekupujte. Ak na sviečke je etiketa skontrolujte, či má 100 % percent včelieho vosku či rastlinného oleja a či má bezolovnatý knôt.

Prečo treba kontrolovať knôt?

Knôt na sviečkach by mal byť vyrobený z bavlny, prípadne kombinácie bavlny a papierového jadra. Bezpečné sú i kovové knôty zo zinku a cínu. Ale sviečky s knôtom, ktorý obsahuje olovo a benzén rozhodne nekupujte! Olovo je toxické a aj nízke hladiny olova môžu vplývať na poškodenie pečene, zhoršenie depresívnych stavov, podráždenie, poruchy spánku, hyperaktivitu, poruchy učenia a sťaženú koncentráciu či zvýšenie krvného tlaku. Benzén je dokonca preukázaný karcinogén (látka spôsobujúca leukémiu). Čínske sviečky takéto knôty väčšinou obsahujú.

Prečo treba kontrolovať knôt? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Prečo treba kontrolovať knôt?

Ako zistíte, či je v sviečke olovený knôt?

Šúchajte biely papier na hrote nespáleného knôtu sviečky. Ak na ňom ostane svetlo šedý odtlačok, ide o olovo.


 

Tieto 3 druhy sviečok obsahujú škodlivé látky

1. Gélové sviečky - (sú zvyčajne v nádobach do ktorých je zaliaty aj kúsok škorice či klinčeka) obsahujú rôsolovitý gél, čiže umelý produkt, ktorý vzniká chemickou cestou. To by ešte nebolo to najhoršie, ale kvôli polotekutej konzistencii je potrebné použiť v nich knôt s kovovou výstužou. Obyčajne sa používa zinkové vlákno, no v niektorých je výstuž z olova. Vdychovanie olovnatého prášku, spôsobuje u detí duševné problémy, nesústredenosť a rastovú retardáciu! Ale pozor, tieto nebezpečné knôty nemusia byť iba v gélových sviečkach ale aj v iných.

2. Parafínové sviečky - umelo vyrobená napodobnenina včelieho vosku z vedľajšieho ropného produktu. Vyzerá síce rovnako ako vosk, ale nevonia. Pri horení do ovzdušia uvoľňuje sadze, formaldehyd, toluén, benzén a oxid uhličitý. Tieto spaliny sa dajú prirovnať k výfukom z auta. Zvyšujú riziko astmy, ekzému či kožných ochorení.

Ako zistíte, či je v sviečke olovený knôt? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ako zistíte, či je v sviečke olovený knôt?

3. Vonné sviečky - uvoľňujú sa z nich pri horení stovky organických zlúčenín a alergény a čo je najhoršie, aj syntetická vôňa, ktorá môže spôsobiť dýchacie problémy či astmu. Hodnoty škodlivín na nebezpečnú hladinu sa môžu zvýšiť už po dvojhodinovom horení sviečky v miestnosti.

Pri týchto vám nič nehrozí

Podľa odborníkov sú najmenej škodlivými sviečkami sviečky z včelieho vosku alebo sóje. Sviečky z včelieho vosku – voňajú medom, horia jasným plameňom, nekvapkajú, nedymia, neprskajú. Sójové sviečky zo sójových bôbov nie sú jedovaté, ani karcinogénne a sú biologicky rozložiteľné. Horia rovnomerne, čo znamená, nevytvárajú žiaden tunelový efekt a dokonca skoro o polovicu dlhšie ako sviečky s prímesami, takže ak za ne zaplatíte o polovicu viac, neprerobíte a šetríte si aj zdravie!

Podľa odborníkov sú najmenej škodlivými sviečkami sviečky z včelieho vosku alebo sóje. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Podľa odborníkov sú najmenej škodlivými sviečkami sviečky z včelieho vosku alebo sóje.


10 rád, ako si vybrať zdravú sviečku

1. Základnou surovinou sviečky by mal byť prírodný produkt bez akýchkoľvek prímesí.

2. Sviečka nemá obsahovať CMR látky, teda karcinogény, mutagény a toxické látky.

3. Sviečka môže obsahovať zdravotne nezávadné farbivá.

4. Uprednostnite sviečku kužeľovitého tvaru, najlepšie horia.

5. Vyhnite sa mäkkému, gélovému vosku, dajte prednosť sviečke s tvrdým voskom.

6. Nezáleží len na vosku, ale aj na knôte, nesmie mať výstuž z olova!

7. Aby sviečka celá vyhorela, musí mať dobre nadimenzovanú hrúbku knôtu a priemer sviečky.

8. Sviečky z vosku majú mať knôty s kruhovým prierezom, sviečky z parafínu ploché.

9. Keď sviečku zapálite, má mať nízky a rovnomerný plameň.

10. Kupujte len kvalitné sviečky od spoľahlivých a preverených výrobcov.


 

Nezabudnite, že...

Sviečka by nemala byť zapálená v interiéri dlhšie ako 3 – 4 štyri hodiny.

Ak pálite viac sviečok súčasne, dbajte na to aby medzi nimi bola vzdialenosť minimálne 10 cm.

Aby sviečka dobre horela a nestekala musí horieť v miestnosti bez prievanu s dostatočným prísunom vzduchu.

Ak sviečka dymí, okamžite ju zhasnite.

Nezhasínajte sviečku sfúknutím. Používajte buď zhasínadlo, alebo ponorte knôt do tekutého vosku a po zhasnutí ho opäť vyrovnajte.

Po zhasnutí sviečky vyvetrajte miestnosť.

Tlačiť Diskusia
Focus Media