Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

5 tajomstiev dlhoročného a naplneného vzťahu, v ktorom to klape: Na tomto naozaj záleží!

14.12.2015 chyb

Roky trvajúci láskyplný vzťah je snom mnohých z nás. Často sa nenaplní. Keď vidíme starší pár, ako sa drží za ruku, pýtame sa, ako vydržali tak dlho?

Čo je najdôležitejšie, aby vám vzťah dlho vydržal? Rozprávať sa, rozprávať sa, rozprávať sa! 3 obrázky vo fotogalérii Čo je najdôležitejšie, aby vám vzťah dlho vydržal? Rozprávať sa, rozprávať sa, rozprávať sa!

Tu sú rady 700 starších párov, ako na to.

1) Naučte sa komunikovať

Drvivá väčšina opýtaných párov v asi najväčšom prieskume pre Cornell University v New Yorku uviedla, že mnohé problémy v manželstve sa dajú vyriešiť otvoreným rozhovorom. Radia preto – rozprávať sa, rozprávať sa, rozprávať sa!

2) Dobre spoznaj svojho partnera

Mnohé z párov sa brali moc mladé, napriek tomu, alebo možno práve preto, odporúčajú mladým so svadbou počkať, kým svojho partnera dobre nespoznajú. Prípadne, kým si spolu čo-to neprežijú. Dôležitá rada! Nikdy sa neviažte na partnera, o ktorom si myslíte, že by ste ho mohli zmeniť.

Naučte sa komunikovať. 3 obrázky vo fotogalérii Naučte sa komunikovať.

3) Berte manželstvo ako celoživotné a nerozlučné spojenie

Nie ako voľné partnerské spolunažívanie, ktoré vydrží len dovtedy, kým z neho nevyprchá vášeň. Manželstvo je dlhodobé spojenie dvoch ľudí, ktoré vydrží aj ťažké životné skúšky a nezuteká pred problémami. Verte tomu, že ich prežil aj ten starý pár, ktorý sa teraz s láskou drží za ruku. Ak sa dokážete spoločne prebojovať cez mnohé nepríjemnosti, nájdete spoločné riešenia a cesty, budete odmenené naplneným a krásnym vzťahom, ktorý stojí na pevných základoch.

4) Naučte sa byť tím

Aj v manželstve by sme mali myslieť na to, čo sme sa naučili v iných tímoch – napríklad pri športe alebo v práci. Ak je nejaký problém, netýka sa len vášho partnera, alebo len vás. Je to váš spoločný problém. Každá ťažkosť, choroba či porážka jedného z partnerov je aj zodpovednosťou toho druhého. Ste predsa tím!

Berte manželstvo ako celoživotné a nerozlučné spojenie 3 obrázky vo fotogalérii Berte manželstvo ako celoživotné a nerozlučné spojenie

5) Vyberte si partnera, ktorý je vám podobný

Všetci z opýtaných potvrdili, že v každom manželstve sa skôr či neskôr objavia aj ťažké chvíle. Zvládnuť ich je oveľa jednoduchšie, ak so svojim partnerom zmýšľate rovnako, prípadne máte rovnaké záujmy. Najdôležitejšia je podobnosť názorov vo výchove detí, otázke financií či vierovyznania.

Pár rád na záver:

● Neberte veci smrteľne vážne.

● Počúvajte, čo hovorí ten druhý.

● Stavajte na rovnakých základoch.

● Rozprávajte sa o problémoch.

● Buďte k sebe úprimní.

● Ovládajte svoj hnev.

● Buďte chápajúci. Je to veľká vec. Pozrite sa na problém aj očami toho druhého.

● … a vzájomná láska bude rásť a silnieť!

 

Tlačiť Diskusia (4)