Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máte to pod kontrolou? 4 otázky o psychickej závislosti od partnera: Ak reagujete takto, je to s vami zlé!

14.02.2016 brona

V istých životných situáciách sa človek dostáva do ubíjajúceho pocitu menejcennosti a psychickej závislosti od inej osoby. Prinášame vám otázky a odpovede, ako si v tejto ťažkej situácii poradiť.

Ste emocionálne závislí od partnera? Ste emocionálne závislí od partnera?

1. Čo znamená byť emočne alebo psychicky závislá?

Emočná závislosť od partnera znamená, že človek svoje pocity, blahobyt a správanie urobí závislými od svojho partnera. Napríklad potrebuje jeho lásku a podporu, aby sa cítil byť hoden lásky. Alebo potrebuje jeho chválu, aby bol sebavedomý, či jeho povzbudenie, aby dokázal bojovať so svojím strachom. Keď partner tieto potreby nespĺňa a nevypĺňa medzery alebo dôjde k rozchodu, človek sa dostane do obrovskej krízy.


 

Jarka spoznala záhadného muža, ale niečo s ním nebolo v poriadku: Keď ho po roku opäť stretla, takmer onemela!
Umelci sú ľudia výnimoční a tajomní. Ich činy sú niekedy pre nás...


 

Možno siahne aj po alkohole alebo po drogách – počas manželstva za niektorých okolností môže dôjsť k nevere, aby sa tomu človeku dostalo emočnej podpory. Znamenia emočnej závislosti sú, že človek má strach povedať svoj názor, hovoriť o svojich pocitoch alebo vyjadrovať svoje priania. Zo strachu pred odmietnutím sa vzdá svojich potrieb. Ďalšie znaky: lipnutie na partnerovi, prehnaná žiarlivosť, zakazovanie priateľov a záľub.

2. Ako sa žena vo vzťahu dostane do takejto úlohy?

Je to zakorenené už v detstve, či bude človek neskôr sebavedomý, a či dokáže veriť v seba samého a či sa vie postarať o svoju vnútornú spokojnosť. Kto je vnútorne vyrovnaný, vyberie si partnera, s ktorým sú si rovnocenní a majú partnerstvo, kde si jeden druhého vzájomne vážia. Ak človek popiera samého seba, nemá dôveru v seba samého a má nízke sebavedomie, vždy bude hľadať uznanie a niekoho, o koho sa bude môcť oprieť a až potom bude cítiť, že je milovaný. Veľkú rolu hrá aj to, v akom partnerskom modeli žili rodičia. Takisto chýbajúca láska a istota, ako aj prehnaná ochrana a starostlivosť rodičov vedú k tomu, že potom človek potrebuje niekoho k tomu, aby sa cítil emočne istý a predovšetkým milovaný.


 

Marianna si rozbila manželstvo: Podľahla zvláštnej závislosti, z ktorej sa jej muž nedokázal spamätať!
"Môj muž nedokázal zvládnuť túto situáciu a odišiel odo mňa,"...


 

3. Môže sa podariť tieto roly zlomiť?

Áno, to môže. Na to treba zistiť príčiny jeho závislosti. Treba sa naučiť posilniť svoje sebavedomie a prekonať strach z odmietnutia. V mnohých prípadoch sa to dá len za pomoci terapeuta.

4. Dá sa vrátiť do normálu?

Dá, ale v rámci toho istého vzťahu je to veľmi ťažké, pretože partneri k sebe pasujú ako kľúč do zámku, to znamená, že jeden potrebuje druhého a opačne. Keď jeden zmení svoje správanie, musí sa druhý tiež zmeniť, aby to bol zase harmonický vzťah. Tomu druhému to však skoro vždy padne zaťažko a skôr si myslí, že partner sa zmenil k horšiemu.


 

Manžel sa po Lenkinom pôrode veľmi zmenil: Keby tušila, čo urobí, nikdy by sa zaňho nevydala!
Hneď prvé Vianoce po svadbe som strávila v nemocnici, pretože...


 

Tlačiť Diskusia