Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyberáte si auto? Zorientovať sa v automobilovej džungli je pre ženu fuška, takto to hravo zvládnete

05.03.2016 chyb

Naši odborníci radia, ako si vybrať štvorkolesového tátoša na mieru životnému štýlu aj osobnosti.

Neviete si vybrať vhodné auto pre vás? 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Neviete si vybrať vhodné auto pre vás?

Takto to bude hračka:

1. Zúžte si výber

„Odsledujte si na cestách, ktoré auto sa vám páči. Potom si na stránke výrobcu skontrolujte, či to, čo sa vám páči, spĺňa vaše požiadavky,“ radí predajca Mazdy Lukáš Vlasák z Auto Palace Panónska a odporúča výber zúžiť otázkami, ako budete auto využívať:

➤ Na príležitostné nákupy či návštevu odrastených detí vo vzdialenejšom meste?

➤ Budete ním každodenne dochádzať do práce a voziť deti na krúžky?

➤ Koľko kilometrov ročne asi najazdíte alebo plánujete najazdiť?

➤ Budete šoférovať po meste alebo na dlhé trate po diaľnici?

➤ Bude to súkromné alebo služobné vozidlo?

2. Druhé kolo

Zdá sa vám odpoveď na otázku, či ste dobrá šoférka, zbytočná? Omyl! To, či máte rada športovú rýchlu jazdu alebo pomalšiu, pomôže pri výbere motora, prevodovky i bezpečnostných prvkov. Do úvahy vezmite aj záľuby či to, že budete v aute voziť celú rodinu. Je to jedna z rozhodujúcich vecí pri výbere batožinového priestoru.

„Pri deťoch myslite na uchytenie sedačky ISOFIX, airbagy i veľký kufor,” hovorí predajca BMW Ambróz Drgoň z Auto Palace Bratislava. Ak s autom rátate najbližších desať rokov, vyberte si spoľahlivú značku a model, s ktorým nebudete stále v servise.

3. Testovacia jazda

Navštívte predajcu a pýtajte sa na všetko, čo vás ohľadne vybratého auta zaujíma. Nezabudnite na testovaciu jazdu, pri ktorej si overíte, ako auto sedí na ceste a či vyhovuje vášmu štýlu jazdy.

4. Kde ušetriť

➤ Na skladových vozidlách, ktoré mnohí predajcovia ponúkajú za zvýhodnené ceny. Môžete ho mať ihneď a za výhodnejších podmienok, ako by vám ho vyrábali na mieru.

➤ Na nižšej motorizácii. Načo vám je dvojliter, keď budete s autom jazdiť iba po meste?

➤ Na výbave, napríklad kolesách.

➤ Na predvádzacom, referentskom či servisnom aute. Sú relatívne nové, cenovo výhodnejšie a neplatíte za ne registračnú daň.

➤ Pri výkupe starého auta, ak ho predajca ponúka na protiúčet. Cena nového sa zníži o cenu starého.

➤ Správnym nastavením financovania, napríklad kúpou na tretinky, keď splácate postupne a často bez navýšenia.

5. Myslite na budúcnosť

Skôr či neskôr budete asi chcieť predať aj toto auto. Aby ste tak urobili za dobrú cenu, vyberte si auto spoľahlivé. Ideálne je nekupovať ho po viac než jednom majiteľovi, sťažuje to každý ďalší predaj. Vyššiu cenu si držia dieselové verzie a zvýši ju aj „nadupaná” výbava či predĺžená záruka. Zo všetkého úplne najdôležitejšia je poctivá starostlivosť a pravidelné servisné prehliadky.  Nezabudnite na testovaciu jazdu. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nezabudnite na testovaciu jazdu.

Čo je čo?

ABS – podporný systém, bráni zablokovaniu kolies v prípade brzdenia na klzkom povrchu.

BAS – brzdový asistent, rozoznáva núdzové brzdenie od bežného a skracuje brzdnú dráhu vozidla.

Centrálne zamykanie – bežný systém zamykania všetkých dverí či dvierok od nádrže naraz.

DSM (driver status monitoring) – systém na monitorovanie aktuálneho stavu šoféra, napríklad čo sa týka mikrospánku a obsahu alkoholu v dychu.

ESP – elektronický stabilizačný systém, zabezpečuje lepšie a bezpečnejšie správanie auta v kritických situáciách a pri prejazde zákrutami.

Hatchback – druh karosérie s piatimi dverami a skosenou zadnou časťou.

Head-up displej – premietanie informácií o jazde, napríklad o rýchlosti, či zobrazenie navigácie na čelné sklo. Nemusíte tak sledovať iné zariadenia a stále hľadíte pred seba.

Infotaiment – doplnková výbava vozidla, ktorá umožňuje napríklad spárovať telefón, pripojiť na internet či zverejňuje krátke správy (ako počasie na displeji na palubovke).

ISOFIX – systém, ktorý zaisťuje najbezpečnejší, najjednoduchší a najrýchlejší spôsob úpravy upevnenia detskej autosedačky bez použitia bezpečnostného pásu.

Registračná daň – poplatok, ktorý musíte 
zaplatiť pri prvom prihlásení vozidla. Jeho výška sa odvíja od výkonu motora a je odstupňovaná od 167 do 2 997 €.

Výber auta ženou

Tieto farby milujeme

● Pri masovejších značkách červenú.

● Pri prémiových bielu, perleťovú a po nej červenú či oranžovú.

Toto chceme

● Väčšinou už máme jasnú predstavu a s predajcom najčastejšie riešime výbavu, necháme si vysvetliť technologické vychytávky, dbáme na bezpečnosť a asistentov riadenia.

● Zabúdame sa však pýtať na kazovosť vozidiel, ich spoľahlivosť a cenu za servisné služby!

Náš tip pre:

Nezadané a bezdetné: menšie, bezpečné auto ideálne do mesta, s dostatočným batožinovým priestorom a atraktívnym dizajnom. Ak jazdíte najmä v meste, zvoľte benzínové vyhotovenie.

Mamy: rodinný model, do ktorého bezpečne dostanete aj tri detské sedačky, s pohodlným nastupovaním a s dostatočne veľkým kufrom pre veľkú rodinu.

Manažérky: reprezentatívne auto s elegantným dizajnom, vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami, väčším rázvorom. Keďže s ním asi na-

jazdíte viac kilometrov aj mimo mesta, siahnite po diesli.

Staršie dámy: bezpečný model s pohodlným nastupovaním, praktický, no komfortný zároveň.

Tlačiť Diskusia (9)
Focus Media