Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najčastejšie príčiny neplodnosti páru a aktuálne možnosti ich riešenia nehormonálnou cestou

01.03.2016 Casprezeny.sk

Neplodnosť už dávno nie je len problémom ženy SPONZOROVANÉ Neplodnosť už dávno nie je len problémom ženy

Problémy s počatím dieťaťa rieši v súčasnej dobe čoraz viac párov. Príčiny zníženej plodnosti sú ako na strane ženy, tak aj muža. Medzi tie najčastejšie patrí kombinácia syndrómu polycystických ovárií zo strany ženy a oligo-astheno-teratozoospermia zo strany muža. Kľúčovú úlohu aktuálne zohráva u oboch pohlaví látka zvaná myo-inozitol. Jej využitie sa zdá byť veľmi sľubné v oblasti podpory prirodzenej ženskej i mužskej plodnosti, ako aj v oblasti asistovanej reprodukcie.

Neplodnosť už dávno nie je len problémom ženy

Neplodnosť, či skôr znížená plodnosť je v súčasnosti asi jedna z najviac mediálne často riešených medicínskych tém. Časy, keď sa uvádzalo, že sa jedná takmer výhradne o ženskú záležitosť, sú už dávno preč. Podľa aktuálnych údajov, ktoré sa síce medzi jednotlivými autormi a štúdiami mierne líšia, sa uvádza, že asi v 30 % sa jedná o čisto ženskú príčinu, v ďalších 30 % je infertilita čisto mužského pôvodu a v ďalších 30 % sa jedná o príčinu zo strany oboch partnerov. Zhruba v 10 % sa príčinu nedarí určiť. Problematika reprodukčnej medicíny preto stúpa na aktuálnosti a párov, ktoré sa snažia v rámci prevencie na svoje reprodukčné zdravie myslieť, alebo hľadať alternatívne možnosti, pribúda. Oproti štatistikám z prvej polovice minulého storočia došlo k významnejšiemu nárastu mužskej neplodnosti.

Najčastejšie príčiny neplodnosti páru

Jednou z najčastejších kombinácií príčin, ktoré stoja za zníženou plodnosťou či neplodnosťou páru ako celku, je zo ženskej strany syndróm polycystických ovárií (ďalej len PCOS) a z mužskej oligo-astheno-teratozoospermia (OAT). Jedným z problémov je aj odkladanie počatia potomstva do vyšších vekových kategórií, kde dochádza u mužov k zníženiu kvality spermií. Nezdravý životný štýl a nevhodná strava sú tiež jedným z faktorov. PCOS je v podstate najčastejšou príčinou problémov s počatím u žien. Aj tu sa výsledky štúdií rôznia a udávajú počet žien postihnutých PCOS medzi 5-33 % žien. Jedným z najčastejších dôvodov mužskej neplodnosti, alebo zníženej plodnosti je oligo-astheno-teratozoospermia alebo takzvaný OAT syndróm. Je veľmi dôležité riešiť problémy s počatím u oboch partnerov a je dôležité podstúpiť vyšetrenia tak na strane ženy, ako aj muža.

Dostupné riešenia ženskej neplodnosti

Spôsoby liečby PCOS sú rôzne. Všeobecne sa odporúča zníženie hmotnosti, telesná aktivita, chirurgická liečba navodenie ovulácie použitím antiestrogénov a v poslednej dobe čím ďalej, tým častejšie je významnou novinkou v tejto oblasti využitie myo-inozitolu. Účinnosť myo-inozitolu bola preukázaná mnohými štúdiami. Jeho využitie je možné nielen v rámci redukcie problémov spojených s PCOS a prirodzenou podporou počatia, ale tiež v rámci asistovanej reprodukcie. Výhodou využitia doplnkov stravy s myo-inozitolom je aj to, že prakticky nemajú vedľajšie účinky. Pri ťažších formách PCOS s nepravidelným cyklom vo svojej praxi mnoho lekárov využíva kombináciu prípravkov s materskou kašičkou, fytoestrogénmi a antioxidantmi s myo-inozitolom súčasne.

Dostupné riešenia mužskej neplodnosti

Pred nasadením vhodnej liečby OAT u mužov je vždy dôkladné vyšetrenie spermiogramu. Pri náleze OAT syndrómu môže byť znížená kvalita spermií podmienená aj nadmerným pôsobením voľných radikálov, alebo reaktívnych foriem kyslíku (ROS). Úlohu neutralizátorov tu zohrávajú práve antioxidanty. Pri nadbytočnom množstve ROS dochádza k poškodeniu spermií oxidačným stresom, ktoré sa môže vyskytovať až v 80 % mužskej neplodnosti. Novinkou v liečbe porúch mužskej plodnosti je v poslednej dobe využitie myo-inozitolu. Ukazuje sa, že práve ten zohráva dôležitú rolu ako antioxidant, ktorý zvyšuje pohyblivosť spermií. Okrem iného má zásadný význam aj pri dozrievaní spermií v okamihu ich migrácie z nadsemenníkov a je potrebný pre stabilizáciu proteínu zodpovedného za pohyb spermií. Vplyvom myo-inozitolu boli prakticky vo všetkých publikovaných štúdiách zaznamenané zmeny v kvalite spermií v zmysle zlepšenia, v počte dosiahnutých gravidít, alebo v obidvoch týchto parametroch zároveň.

Pri plánovaní dieťaťa nezabúdajte na zdravý životný štýl a pestrú stravu. „V čase pred plánovaním sa odporúča „vyčistiť si telo“ a pripraviť ho na prijatie nového života. V zásade je veľmi vhodné správať sa akoby už žena tehotná bola – nefajčiť, pravidelne jesť, pridať do stravy kyselinu listovú a myo-inozitol, obmedziť či vylúčiť alkohol, posilniť imunitu, veľa spánku a vyhýbať sa stresu a psychickej nepohode,“ radí nutričná poradkyňa Evka Blaho a dopĺňa ako by mal vyzerať jedálniček pánov: „Ideálne je ak sa jedálniček zmení 3 mesiace pred plánovaným otehotnením. Na rozhýbanie spermií je dôležitý kvalitný pitný režim a zvýšenie príjmu čerstvého ovocia i zeleniny s obsahom vitamínu C a antioxidantov. Muži by si mali sledovať prísun antioxidantov a myo-inozitolu, ktoré vo vhodnej kombinácii prispievajú k správnej tvorbe spermií a ich zreniu. Okrem vyššie spomenutých odporúčam zvýšenie príjmu kyseliny listovej, selénu, ale aj vitamínu E, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom.“ Mnoho žien túžiacich po bábätku sa upne na túžbu a čím dlhšie sa im nedarí otehotnieť, tým sú ich myšlienky pesimistickejšie. Práve preto myslite pozitívne, buďte v pohode a užívajte si milovanie. Nepodriaďujte svoj sexuálny život túžbe po dieťati. Majte sex tak často, ako naň budete mať chuť. Ak však chcete mať prírastok, orientujte sa na plodné dni.

Tlačiť Diskusia
Focus Media