Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Túžite po bábätku a stále nič? Rady, ako sa dostať zo začarovaného kruhu: Toto zmeňte hneď teraz

14.04.2016 Lenka Májiková

Čo je príčinou, že sa dnes toľkým ženám nedarí otehotnieť? Do akej miery za to môže stres, muži či vysoký vek prvorodičiek?

Za stúpajúcim počtom párov, ktoré nemôžu otehotnieť, je náš životný štýl. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Za stúpajúcim počtom párov, ktoré nemôžu otehotnieť, je náš životný štýl.

Našli sme pre vás odpovede na tieto otázky a vieme aj o novinkách v umelom oplodnení, ktoré môžu zvýšiť vaše šance. 

Za neplodný možno považovať pár, ktorý pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku nedospel k tehotenstvu v priebehu 1 roka. V prípade, ak má žena 35 a viac rokov, odporúčajú lekári konzultáciu už po pol roku neúspešného snaženia.

Neplodnosť je dnes civilizačné ochorenie. Na svete sa vyskytuje až u 20 % populácie. Na Slovensku rieši tento problém každý 6. pár. Kedysi sa považoval za čisto ženskú záležitosť, no dnes už to neplatí. Mužská neplodnosť za posledné roky výrazne stúpla. Na strane ženy sú príčiny zistené v 30 %, rovnako je to aj u mužov. Príčiny u obidvoch partnerov sú takisto v 30 % a zvyšných 10 % tvoria páry, u ktorých sa presný dôvod neplodnosti základnou diagnostikou nezistil.

Neplodnosť je dnes civilizačné ochorenie. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Neplodnosť je dnes civilizačné ochorenie.

Čo je za tým? Toto zmeňte hneď teraz!

Za stúpajúcim počtom párov, ktoré nemôžu otehotnieť, je podľa doktorky Michaely Grossovej náš životný štýl. Od nedostatku spánku cez málo času na šport a kvalitné stravovanie až po techniku. Plodnosť znižuje aj posúvanie veku prvorodičiek. Kvalita vajíčok je optimálna len do 35. roku života. Prírodu neoklameme, zo zdravotného hľadiska je najlepšie, ak žena otehotnie do 25 rokov.

Pozor na 3 rizikové faktory

Podľa psychologičky Silvie Schmidtmayerovej doteraz žiadna štúdia nepotvrdila, že príčinou neplodnosti je stres. ,,Viaceré štúdie však potvrdili, že neplodnosť má za následok stres, zvýšenú úzkosť a depresiu. Z toho sa potom ľahko dostáva do začarovaného kruhu.“ Gynekologička Michaela Grossová vysvetľuje, že stres produkuje voľné kyslíkové radikály, ktoré môžu poškodzovať genetickú informáciu spermie alebo vajíčka. ,,U žien väčšinou ovplyvňuje ovulačné funkcie, u muža kvalitu spermií. Vtedy odporúčame spomaliť a prijímať veľa antioxidantov.“


 

Alici sa nedarilo otehotnieť, jej vzťah stroskotal: Po rozchode sa opäť stretli a stal sa malý zázrak!
Nenaplnená túžba po dieťati ich šťastie pomaly rozbíjala...


 

Vek NIE JE len číslo!

Takto počet neplodných párov rastie s vekom:

Do veku 30 rokov – 7 %

Do veku 35 rokov – 11 %

Do veku 40 rokov – 33 %

Do veku 45 rokov – 87 %

Bežná gynekologická prehliadka nestačí!

Nie je totiž zameraná na vyšetrenie plodnosti. Takéto špeciálne vyšetrenie sa robí len na vyžiadanie. Dôležitým údajom pre ženu je vaječníková rezerva. Tá sa dá zistiť jednoduchým odberom krvi na základe hodnoty AMH (antimüllerov hormón). Problémy s otehotnením môže signalizovať napríklad nepravidelný menštruačný cyklus či bolesti pri pohlavnom styku. Pozor aj na časté chlamýdiové infekcie.

Mám pravého partnera?

Je veľa žien, ktorým už dávno tikajú biologické hodiny, no nie a nie nájsť toho pravého. Alebo sa s nimi partner rozišiel práve vtedy, keď ony už plánovali založenie rodiny. V krajných prípadoch môže byť riešením zmrazenie pohlavných buniek. Táto metóda môže pomôcť aj mužom, ktorým zistili onkologickú diagnózu. Jednoducho si kvalitné vajíčka či spermie dáte zamraziť na neskôr. Ich skladovanie vás vyjde asi do 100 € ročne.

Nedarí sa... Čo teraz?

Najskôr skúste úpravu životného štýlu a sledujte plodné dni. Ak sa vám ani potom nedarí, obaja navštívte lekára. Ak ste odstránili všetky príčiny, ktoré by vám mohli brániť otehotnieť, a želaný výsledok sa nedostavil, možno je čas porozmýšľať nad asistovanou reprodukciou. Jej metódy zahŕňajú aj pomoc pri prirodzenom oplodnení napríklad liekmi, ktoré upravujú poruchy funkcie pohlavných orgánov. Jedným z najjednoduchších zákrokov je inseminácia, teda vloženie spermií do maternice. Metóda umelého oplodnenia IVF, pri ktorom je vajíčko oplodnené mimo tela ženy, je len jednou z možností.

Novinky v umelom oplodnení

Predimplantačná diagnostika – V geneticky rizikových skupinách je dnes možné vykonať ešte pred oplodnením genetické vyšetrenie, ktoré odhalí napríklad riziko hemofílie, cystickej fibrózy či Downovho syndrómu. Prvé deti po takejto diagnostike sa na Slovensku narodili v roku 2004.

Genetické vyšetrenie embrií – Umožňuje odhaliť genetické abnormality budúceho plodu.

In vitro maturácia oocytov – Technológia je vhodná pre ženy so syndrómom polycystických vaječníkov. Podľa štatistiky ním trpí do 20 % žien v produktívnom veku.

Magnetická separácia spermií – Pomocou novinky MACS dokážu lekári selektovať najvitálnejšie spermie. Zvýši sa tak úspešnosť oplodnenia a zníži riziko potratu.


 

Nevzdali to! Slávne ženy podstúpili umelé oplodnenie, Céline Dion vyšla s pravdou von: Ako to zvládla?
Neplodnosť je dnes civilizačné ochorenie, ktoré sa nevyhýba...


 

Darcovstvo áno, náhradná matka nie

Pre neplodných pacientov, ktorí nie sú schopní tvoriť vlastné pohlavné bunky alebo môžu na vlastného potomka preniesť genetické ochorenie, je určený darcovský program. Ten zahŕňa darovanie vajíčok, spermií či embryí. Darcovstvo je pre obe strany prísne anonymné. Ak sa žene aj podarí otehotnieť, no dieťa nedokáže vynosiť, jediným riešením je náhradná matka. Slovenská legislatíva však túto možnosť nepriamo zamieta v zákone o rodine vetou: ,,Matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila.“ Niektoré štáty Európskej únie ju pritom povoľujú. Za neplodný možno považovať pár, ktorý pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku nedospel k tehotenstvu v priebehu 1 roka. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Za neplodný možno považovať pár, ktorý pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku nedospel k tehotenstvu v priebehu 1 roka.

Umelé oplodnenie

4 zásadné otázky

Dokedy ho môžem podstúpiť?

Je na klinike, do akého veku bude umelé oplodnenie vykonávať. Po prekročení hranice je potrebný individuálny prístup a premyslené zváženie, či je to ešte vhodné.

Koľko ma to bude stáť?

Cena výkonov a liečby, ktorá vedie k pôrodu, je asi 10 000 €. Z verejného zdravotného poistenia je na Slovensku možné uhradiť časť nákladov len ženám do 39 rokov a len 3 IVF cykly. Jeden cyklus bez poisťovne vyjde na 2 300 €, pri preplatení sa zníži na 1 100 €. No ide len o platbu za základné úkony. Z ceny liekov hradí poisťovňa 2/3 čiastky.


 

Neplodnosť očami psychologičky: Ak ste sa rozhodli pre umelé oplodnenie, na toto si dajte veľký pozor
Ako sa psychicky vyrovnať s neplodnosťou a na čo si dať pozor,...


 

My & zahraničie

Na Slovensku sa ročne vykoná 600 cyklov na 1 milión ľudí ročne. Priemerná krajina EÚ by ich mala mať približne 1 500 na 1 milión. Keby teda Slovensko malo aspoň takú podporu ako v iných krajinách EÚ, narodilo by sa podľa doktora Jozefa Válkyho, ktorý založil prvú IVF jednotku v SR, ročne o 2 500 novorodencov viac. Problém je, že poisťovne u nás preplácajú menej ako v zahraničí a veľká časť liekov sa nevyužije – nedá sa vrátiť do lekárne.

Môžem časom otehotnieť prirodzene?

Niektoré ženy po oplodnení pomocou asistovanej reprodukcie a následnom pôrode zrazu bez problémov spontánne otehotneli s druhým dieťatkom. Ako je to možné? ,,Nie všetky príčiny, ktoré vedú k neplodnosti, sú trvalé. Napríklad tie, ktoré sú podmienené stresom.“ Po gravidite sa môže zlepšiť aj hormonálny stav vaječníkov a páru sa zrazu podarí otehotnieť.“


 

Silný príbeh odvážnej Dagmar: Podstúpila 9 umelých oplodnení, minula 13-tisíc eur a tu je výsledok!
Umelé oplodnenie sme absolvovali 6-krát na Slovensku a 3-krát...


 

Budem mať dvojičky?

V dôsledku vkladania viacerých oplodnených vajíčok stúpol v minulosti výskyt dvojičiek. Pri viacplodovej tehotnosti sa však zvyšuje riziko predčasného pôrodu, čo so sebou môže niesť vážne zdravotné komplikácie. ,,Dnes preferujeme transfer jedného kvalitného embrya, čím sa znižuje riziko viacplodovej gravidity. Zvyšné kvalitné embryá radšej uchovávame pre prípadný ďalší cyklus,“ uvádza Ana Ivanová, hlavná embryologička kliniky Iscare Reprofit.

● Hneď po prvom cykle je umelé oplodnenie úspešné u 30 – 40 % párov. Úspešnosť sa výrazne zvyšuje u mladších párov a celkovo sa podarí u takmer 90 % párov.

● Na Slovensku je 8 kliník reprodukčnej medicíny. Prvou bola Iscare v Bratislave, ktorá úzko spolupracuje s centrom Reprofit v Brne. V januári tohto roku otvorili v Bratislave spoločné pracovisko, kliniku Iscare Reprofit.

● Po absolvovaní zákroku na klinike reprodukčnej medicíny môže ísť väčšinou pacientka domov ešte v ten deň.


 

Tlačiť Diskusia
Focus Media