Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdajú sa vám pracie prášky drahé a plné chémie? Vyrobte si ich doma, je to ľahšie, než si myslíte

06.05.2016 iva

Zdajú sa vám pracie prášky drahé alebo plné chemických prísad, od ktorých neviete, čo čakať? Skúste si vyrobiť domáce prášky a odstraňovače škvŕn.

Mydlo nastrúhajte na jemnom strúhadle. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Mydlo nastrúhajte na jemnom strúhadle.

1. Prací prášok z mydla

Potrebujete:

1 mydlo na pranie – 125 g (ideálne úplne najzákladnejšie jadrové mydlo), sódu na pranie – 1/2 kg až 1 kg (podľa tvrdosti vody), horúcu vodu z vodovodu, vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerku a miešadlo, 1 malý balíček sódy bikarbóny (menej ako 100 g)

Postup:

Mydlo nastrúhajte na jemnom strúhadle a rozpustite v 2 až 3 l horúcej vody. Nechajte mydlo úplne rozpustiť a potom pridajte sódu. Sóda sa nesmie pridávať predtým, ako je mydlo úplne rozpustené, pretože by to príliš penilo. Pridajte vodu na približne 10 až 12 l. Stále poriadne miešajte, aby nevznikli hrče. Čerstvý sliz je tekutý s jemnými vločkami. Vedro uzavrite a po 12 – 24 hod. sliz, ktorý má konzistenciu tuhého gélu, rozmiešajte a môžete preliať do menších uzatvárateľných nádob.

Dávkovanie:

Priamo do bubna práčky 250 – 500 ml slizu. Účinnosť prania sa zvýši, ak po napustení vody prerušíte prací program na 1 – 2 hodiny a potom doperiete. Do práčky stačí pridať trochu octu. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Do práčky stačí pridať trochu octu.

2. Aby boli záclony biele

Na vybielenie záclon sa často používa soľ a ocot. Ak používate klasické prášky na pranie, pridajte doň celé vrecko prášku do pečiva.

3. Aby bielizeň nevybledla

Do práčky stačí pridať trochu octu, bielizeň potom nevybledne.

4. Ako na škvrny

Na škvrny použite žlčové mydlo, ktorým navlhčenú škvrnu potriete a necháte pôsobiť. Alebo si pripravte vlastný prostriedok.

Potrebujete:

1 šálku horúcej vody, 1/2 šálky peroxidu vodíka, 1/2 šálky sódy na pranie

Ako ho používať:

Pripravujte ho jednorazovo a je najlepšie ho používať obvykle na namáčanie bielej bielizne 4 až 5 hodín pred praním.

Tlačiť Diskusia
Focus Media